EK pārliecināta par Eiropas prokuratūras izveides izdošanos

Apmēram 500 miljonu eiro karu gadu Eiropas Savienībā tiek izkrāpti. Eiropas Komisija ir gatava izveidot jaunu struktūru, Eiropas prokuratūru, kas būtu tieši atbildīga par noziedznieku saukšanu pie atbildības. Tas ļautu aizsargāt Eiropas nodokļu maksātāju naudu un samazinātu arī plaisu starp dalībvalstu krimināltiesību sistēmām, jo prokuratūras kompetence sniegsies pāri valstu robežām. Darbu jaunajai instance jāsāk pēc gada, bet paralēli plānots arī uzlabot jau esošo tieslietu institūciju darbību.

Eiropas Komisija ir pārliecināta, ka tās spēs izveidot Eiropas prokuratūru, tajā apvienojot vairākas dalībvalsti. Šī prokuratūra būtu atbildīga par izmeklēšanu, kas saistīta ar Eiropas naudas izlietošanu. Un tai būtu jāizmeklē, jātiesā un jāsauc pie atbildības tie gadījumi, kad, piemēram, nepamatoti izmantoti ir Eiropas savienības fondu līdzekļi. Tāpat tiktu arī stiprināts tā sauktais OLAF birojs, kas cīnās pret krāpšanas, korupcijas un citiem noziedzīgiem gadījumiem Eiropas institūcijās. 

„Šādā veidā apmēram 500 miljoni nodokļu maksātāju eiro tiek pazaudēti katru gadu, jo tiem nav iespējams izsekot un sodīt vainīgos, kas pārvietojas pāri robežām. Tas ir minimums, ko mēs varētu saglābt un es pieņemu, ka naudas apjoms varētu būt vēl lielāks," norāda Eiropas Savienības tiesiskuma komisāre Viviāna Redinga.

Pamatojums jaunajai prokuratūrai balstās uz to, ka ja pastāv federāls budžets, kurā ieplūst nauda no visām savienības dalībvalstīm, ir nepieciešami arī federāli līdzekļi, lai šo budžetu pārvaldītu.

Eiropas Komisija uzsver, ka šādi tā palielinās tiesiskumu dalībvalstu vidū, jo nodokļu maksātājiem ir svarīgs katrs eiro, jo īpaši pašreizējos ekonomiskos apstākļos. Pieļauts, ka lielākoties noziegumi tiek izdarīti juridisko nepilnību dēļ, bet jaunā sistēma varētu samazināt lielās tiesu sistēmas atšķirības dalībvalstīs.

„Neatkarīga, uzticama un efektīva organizācija, kuras mērķis ir cīnīties ar kriminālajām aprindām, kas kļūst internacionālas. Tam mums nepieciešama visu tiesisko sistēmu sadarbība, lai sasniegtu labākus rezultātus nekā līdz šim," skaidro Eiropas Komisijas Tieslietu ģenerāldirektorāta vadītāja Fransuāza Lebēla. 

Jaunā prokuratūra savu darbu varētu sāk jau 2015.gadā. Līdz šim dalībvalstī atšķiras tas, kā tiek tiesāti pārkāpumi pret Eiropas Savienības budžetu, sekmīga kriminālvajāšana ir mazāk kā pusē gadījumu. Prokuratūras darbība iekļausies valstu tiesu sistēmā. Tās pilnvarotie Eiropas prokurori veiks izmeklēšanu un kriminālvajāšanu, nodarbinot vietējo personālu un piemērojot valstu tiesību aktus. Plānots, ka tas neradīs papildu izmaksas.

Pagaidām gan 11 dalībvalstis savu dalību nav apstiprinājušas, to vidū arī Francija un Lielbritānija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt