EK noraida Džonsona «Brexit» vienošanās piedāvājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) noraidījusi Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona prasību atteikties no tā dēvētā pagaidu risinājuma Īrijas robežas jautājumā. Tas kārtējo reizi iedragā progresu “Brexit” sarunās.

Džonsons Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam bija nosūtījis vēstuli, kurā uzsvēra, ka Lielbritānija nevar pieņemt risinājumu, kas novērstu robežkontroles atjaunošanu uz Īrijas un Ziemeļīrijas robežas, jo tas esot nedemokrātisks.

Brisele šo risinājumu uzskata par nepieciešamu, lai nepieļautu atkārtotu vardarbības uzplaiksnījumu Ziemeļīrijā.

“Komisija novērtē Lielbritānijas nepagurstošo iesaisti “Brexit” sarunās, taču šī vēstule nesniedz tiesiski realizējamu risinājumu, kas ļautu izvairīties no stingrās robežas atjaunošanas Īrijas salā. Patiesībā tajā pat teikts, ka nav nekādu garantiju par jebkāda Īrijas robežas risinājuma ieviešanu,” pauda EK pārstāve Nataša Bertauda.

Kopš stāšanās amatā Džonsons uzstājis, ka Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību (ES) 31. oktobrī neatkarīgi no tā, vai būs vai nebūs panākta vienošanās. Turklāt valdība tagad aktīvi gatavojas bezvienošanās scenārijam.

 KONTEKSTS:

Bažas par "Brexit" bez vienošanās pieauga pēc tam, kad Boriss Džonsons premjera amatā nomainīja Terēzu Meju, kura atkāpās 7. jūnijā. Par aiziešanu no amata Meja paziņoja, kad viņas panāktā vienošanās par izstāšanos no Eiropas Savienības tika trīsreiz noraidīta parlamentā un arī sarunas ar opozīcijā esošajiem leiboristiem nenesa gaidīto kompromisu.  

Džonsons vērtēts visai pretrunīgi, tostarp Konservatīvās partijas vadošo politiķu vidū, galvenokārt tāpēc, ka aktīvi uzstāj uz Lielbritānijas izstāšanos no ES līdz 31. oktobrim, pieļaujot arī bezvienošanās scenāriju.

2016. gadā Lielbritānijā referendumā 52% britu nobalsoja par valsts izstāšanos no Eiropas Savienības. Kopš tā laika tika strādāts pie Lielbritānijas un ES vienošanās par izstāšanās procesu. Savu piekrišanu tam deva ES valstis, taču piedāvāto vienošanos trīs reizes noraidīja britu parlaments. Lielbritānijai bija jāizstājas no ES 2019. gada 29. martā, taču aprīļa vidū Meja un pārējo ES valstu līderi vienojās par iespēju atlikt "Brexit" līdz 31. oktobrim. Meja gan pauda cerību, ka valsts pametīs bloku ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti