EK: Latvijā ir pārāk daudz nereģistrētu strādājošo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Brisele plāno, kā cīnīties pret Eiropas Savienībā (ES) izplatītajām aplokšņu algām un nereģistrēto darba spēku. Eiropas Komisija (EK) sauks kopā dalībvalstis, lai  veidotu ciešāku sadarbību starp Eiropas darba inspekcijām un tiesībsargājošajām iestādēm. Latvija ir starp valstīm ar vislielāko nelikumīgo darbinieku procentu.

Grūtības atrast pastāvīgu darbu, ļoti augsti nodokļi vai zemi ienākumi ir būtiskākie iemesli, kurus min dažādās Eiropas Savienības valstīs aptaujātie cilvēki, vaicāti, kādēļ piekrituši strādāt, nebūdami reģistrēti darbinieki un saņemot algu aploksnēs. Visbiežāk tie ir vienkārši darbi, kuros samaksu var saņemt uz rokas, piemēram, tīrot mājas, labojot automašīnas, kopjot dārzus vai auklējot bērnus.

Latvija, Nīderlande un Igaunija pēc Eiropas Komisijas aplēsēm ir tās valstis, kurās ir vislielākais skaits nereģistrēto darbinieku. Savukārt lielāko daļu algas aploksnēs saņem Eiropas dienvidu valstīs, Austrumu un Centrālajā Eiropā. Salīdzinoši biežāk šādu maksājumu saviem darbiniekiem izsniedz mazās kompānijas, kas tādējādi izvairās no salīdzinoši lielajiem algu nodokļiem. Turklāt visbiežāk darba ņēmēji pret to arī neiebilst.

Nereģistrēto darbinieku skaitu un algas saņemšanu aploksnēs lielā mērā veicina arī smagā sociālā situācija valstīs, kuras visvairāk ir cietušas no krīzes. Pēc dažādām aptaujām, patlaban ēnu ekonomika Eiropas Savienības dalībvalstīs aizņem no 15-20% no visas Eiropas Savienības iekšzemes kopprodukta.

Eiropas sociālo lietu komisārs Lazlo Andors trešdien Briselē paziņoja, ka nav pat vienas Eiropas Savienības dalībvalsts, kurā ēnu ekonomika būtu izskausta un nebūtu neviena nelegāla darbinieka:

„Nedeklarēts darbs atņem cilvēkiem iespējas saņemt sociālas garantijas, viņu drošība ir apdraudēta un, protams, ir zemāki darba apstākļu standarti. Tas nenāk par labu godīgai konkurencei biznesā, rada zaudējumus valsts budžetiem un sociālās aizsardzības sistēmām. Galu galā zaudētāji ir visi.”

Komisārs Andros uzsvēra, ka nelegālā darba spēka problēmu var risināt tikai pašas dalībvalstis nacionālā līmenī, tāpēc Eiropas Komisija nerosina jaunu likumu, bet veidos tā saukto platformu jeb iespēju visu dalībvalstu atbildīgajām iestādēm satikties un izlemt, kā veidot ciešāku sadarbību starp Eiropas darba un nodokļu inspekcijām un tiesībsargājošajām iestādēm. Pie viena sarunu galda aicinās ekspertus, kas dalītos pieredzē ar labāko praksi un, iespējams, valstis arī vienotos par kopīgu praktisku rīcību, apmainoties arī ar speciālistiem, kas īstenotu praksi citās valstīs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti