Dienas notikumu apskats

Krievijas prezidents Putins vēlas atjaunot sadarbību ar ASV un citiem specdienestiem

Dienas notikumu apskats

Britu ekspremjers Blērs aicina iedzīvotājus pretoties «Brexit»

EK atzīst Lietuvas īstenoto TV kanāla "RTR-Planeta" 3 mēnešu aizliegumu par pamatotu

EK atzīst Lietuvā noteikto kanāla «RTR – Planeta» aizliegumu par pamatotu

Eiropas Komisija (EK) piektdien, 17.februārī, nolēma, ka Lietuvas varas iestāžu lēmums aizliegt uz trim mēnešiem Krievijas televīzijas kanāla “RTR - Planeta” retranslāciju ir bijis pamatots. 

Briselē ir atzīts, ka šajā kanālā pārraidītie raidījumi patiešām satur aicinājumus uz naida kurināšanu un Baltijas valstu okupāciju, kas Eiropā nav pieņemami. Lietuvas ieviestais pagaidu retranslācijas aizliegums beigsies otrdien, 21. februārī.

Lietuvas Radio un televīzijas komisijai bija pietiekams pamatojums, lai uz trim mēnešiem aizliegtu Krievijas valsts televīzijas kanāla “RTR - Planeta” retranslāciju. Pie tāda secinājuma nonāca Eiropas Komisija, izvērtējot Lietuvas varas iestāžu iesniegtos pamatojumus.

Komisijas preses sekretāre Natali Vandistada sacīja, ka vairāki televīzijas kanāla “RTR - Planeta” raidījumi patiešām ir saturējuši pamudinājumus uz vardarbību un naidu.

“Lietuva ir spējusi pierādīt, ka aizliegums kurināt naidu ir ticis nopietni un smagi pārkāpts. Televīzijas pārraides ir saturējušas vairāku valstu, tostarp Baltijas reģiona okupācijas un militārās iznīcināšanas draudus,” pauda Vandistada.

“Tādēļ Eiropas Komisija nolēma, ka Lietuvas regulatora lēmums tika pieņemts saskaņā ar Eiropas Savienības likuma prasībām,” norādīja Vandistada.

Telekanāls “RTR - Planeta” ir reģistrēts Zviedrijā, tomēr tas pārraida Viskrievijas valsts televīzijas raidsabiedrības jeb VGTRK veidoto saturu. Nopietnākie pārkāpumi tika konstatēti Vladmira Solovjova veidotajā raidījumā “Duelis” pagājušā gada 16. oktobrī.

Lai gan Eiropas likumi paredz, ka visiem bloka iedzīvotājiem ir tiesības brīvi uztvert dažādus plašsaziņas līdzekļus, valstis izņēmuma gadījumā var iejaukties un ierobežot kāda kanāla pārraidīšanu. Viens no šādiem izņēmumiem ir naida kurināšanas gadījumi. Turklāt Lietuvā “RTR-Planeta” retranslācija tiek apturēta jau ne pirmo reizi.

Novembrī, kad tika pieņemts šobrīd spēkā esošais retranslācijas aizliegums, Krievijas Ārlietu ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova to nosauca par cenzūras mēģinājumiem, kas esot pretrunā ar Lietuvas starptautiskām saistībām.

“Saskaņā ar Lietuvas atbildīgo amatpersonu loģiku, diskusijas šajos raidījumos būtu nepieciešams kaut kā moderēt vai regulēt. Pēc būtības Viļņas varasiestādes, kas vārdos vienmēr iestājas par izteiksmes brīvību, spiež Krievijas plašsaziņas līdzekļus pielietot cenzūru,” sacīja Zaharova.

“Nav saprotams, kā var izgriezt no tiešā ētera raidījumiem cilvēku viedokļus, kuri turklāt pasvītro, ka tie ir viņu personīgie uzskati,” pauda Zaharova.

Arī Latvijas teritorijā telekanāla “Rossija-RTR” pārraidīšana tika liegta no pagājušā gada aprīļa līdz oktobrim. Arī toreiz oficiālā Krievijas reakcija ir bijusi līdzīga Lietuvas gadījumam.

Šobrīd notiek Eiropas Savienības Audiovizuālās direktīvas pārskatīšana. Latvijas valdība ir mudinājusi iekļaut iespēju ierobežot ārvalstu mediju darbību militārā apdraudējuma gadījumos. Savukārt Eiropas Komisija vēlas paplašināt naida kurināšanas definīciju, iekļaujot tajā arī aizliegumu mudināt uz diskrimināciju pēc etniskās piederības, uzskatiem, vecuma un seksuālās orientācijas. Tāpat Komisija vēlas, lai ierobežojumi attiektos arī uz tādām video platformām kā “Youtube”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt