EK atturas komentēt Skotijas neatkarības referendumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) nolēmusi ieturēt distanci Skotijas referenduma jautājumā, sīkāk nekomentējot to, kas notiktu, ja Skotija patiešām referendumā nobalsotu par atdalīšanos no Lielbritānijas.

Pirmdien Briselē arī pēc daudzkārtējiem žurnālistu jautājumiem atbildi saņemt tā arī neizdevās, lai gan iepriekš Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu norādīja, ka atdalīšanās gadījumā Skotijai būs lielas problēmas kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti.

Saskaņā ar jaunākajiem statistikas datiem Skotijas neatkarības atbalstītāji pirmo reizi guvuši pārsvaru pār pretinieku nometni, un tagad 51% aptaujāto cilvēku sliecas balsot „par” neatkarību, kamēr 49% aptaujāto balsos „pret”. Tas dod jaunas cerības Skotijas premjerministra Aleksa Salmonda Skotu Nacionālajai partijai.

Briselē Eiropas Komisijai pirmdien nācās atbildēt uz neskaitāmiem žurnālistu jautājumiem par to, kā Eiropas Savienība rīkosies, ja gadījumā skoti nobalsos par atdalīšanos no Lielbritānijas, taču Eiropas Komisijas pārstāvji izvairījās no konkrētām atbildēm.

Eiropas Komisija ļoti respektē notiekošo demokrātisko procesu un atgādina, ka skotu un britu pilsoņu rokās ir izlemt Skotijas nākotni. Mēs nejūtam, ka šīs kampaņas vidū mums vajadzētu iejaukties šajā iekšējā demokrātiskajā procesā. Tādēļ es neieslīgšu detaļās par to, ko mēs jau iepriekš esam aprakstījuši un izskaidrojuši,” izvairīga bija  Eiropas Komisijas pārstāve Pia Hansena.

Vēl gada sākumā Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu izteicās, ka, ja Skotija referendumā nobalsos par izstāšanos no Lielbritānijas, tai būs lielas problēmas, ja ne neiespējami atgriezties Eiropas Savienībā. Šie Eiropas Komisijas vadītāja izteikumi pamatīgi saniknoja Skotijas neatkarības piekritējus.

Ziņu fonā par to, ka pieaug Skotijas neatkarības piekritēju skaits, nopietni sarosījusies arī Londona.  Lielbritānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns licis saprast, ka Londona tuvāko dienu laikā piedāvās Skotijai lielāku patstāvību nodokļu un sociālajā jomā. Skotijas premjerministrs Alekss Salmonds šo Lielbritānijas piedāvājumu nodēvējis par "panikā piedāvātu kukuli".  Tiesa gan, finanšu ministrs Džordžs Osborns piekodinājis, ka atdalīšanās gadījumā Skotija nevar cerēt, ka varēs saglabāt sterliņu mārciņu kā savu valūtu. Notikušais satraucis arī karalisko ģimeni un pat Lielbritānijas karaliene Elizabete II lūgusi britu laikrakstus ik dienas sniegt informāciju par to, kas notiek ap referendumu.

Referendums Skotijā gaidāms 18. septembrī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti