EK atkal ierosinās ieviest vienotu uzņēmuma ienākuma nodokļa bāzi visā ES

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) atkārtoti piedāvās ieviest ES vienotu uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzi. Piedāvājums paredz reformēt uzņēmuma ienākuma nodokļa piemērošanu, izveidojot vienotu sistēmu ar peļņas nodokli apliekamo ienākumu aprēķināšanai.

Šādi EK, kas piedāvājumu sauc par radikālu, cer samazināt starptautisko uzņēmumu iespējas mākslīgi samazināt nodokļos maksājamās summas.

EK šonedēļ pieteikusi plānu, kas paredz radikāli reformēt uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu ES. Plāna pieteicēji – EK viceprezidents Valdis Dombrovskis („Vienotība”) un Nodokļu un muitas lietu komisārs Pjērs Moskovisī sola, ka, ieviešot šo plānu, uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana ES kļūs taisnīgāka un efektīvāka.

Viens no plāna galvenajiem stūrakmeņiem ir iecere ieviest konsolidētu uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzi. „Šo darbību mēs īstenosim divos posmos. Vispirms noteiksim vienotu bāzi, bet pēc tam atgriezīsimies pie konsolidācijas. Bet kopējai nodokļa bāzei jābūt obligātai,” sacīja Moskovisī.

Tas nozīmē vienkārši noteikt, kas ir nodokļa bāze, lai fiksētu likmes. Es atkārtoju – mūsuprāt, tas nenozīmē nodokļa likmju saskaņošanu, bet gan kopīgu bāzi, kas būtu vienotā tirgus paplašinājums,” skaidro nodokļu un muitas lietu komisārs.

Diskusijas par uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzes konsolidāciju notiek jau vairāk nekā 10 gadus, bet 2011. gadā EK jau piedāvāja konkrētus priekšlikumus. Līdz šim šo iniciatīvu apslāpējuši ES dalībvalstu iebildumi.

Lielbritāniju pārstāvošā Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Mollija Skota Sako apšauba to, vai tagad EK izdosies panākt šīs iniciatīvas ieviešanu. „Tas nāk pārāk vēlu un ir grūti noticēt, ka Komisija patiešām to panāks, jo viņi to ir jau mēģinājuši. Izskatās, ka viņi to uzsāk, reaģējot uz sabiedrības viedokli, nevis patiešām tā domā. Tātad mums ir jāpanāk, lai tas tiešām notiktu, lai pārliecinātos, ka nodokļa bāze tiek konsolidēta un viņi to patiešām virza uz priekšu, cik vien ātri iespējams,” norāda Sako.

Iepriekš arī Latvija ir iebildusi pret ierosinājumu visā ES noteikt vienotu uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzi. Finanšu ministrijas (FM) valsts sekretāres vietnieks Ilmārs Šņucins pieļauj, ka arī tagad vienoties par šo priekšlikumu būs visai sarežģīti.

„Pašlaik šis komisijas ziņojums tikai iezīmē to, ka būs šāds priekšlikums. Un mums ir noteikti jāsagaida, kāds šis priekšlikums izskatīsies, jo, cik varēja saprast no ziņojuma, tā nebūs esošā priekšlikuma atjaunošana, bet tiks izteikts pilnīgi jauns likumdošanas priekšlikums, kas tad arī tiks skatīts parastajā kārtībā,” saka Šņucins. „Jāatzīmē, ka nodokļu jautājumos, lai panāktu vienošanos, ir nepieciešama vienprātība – visām 28 valstīm jābūt par. Kamēr mēs neesam šo priekšlikumu redzējuši, varbūt mēs priekšlaicīgi savu pozīciju neteiksim, bet attiecībā uz iepriekšējo priekšlikumu mūsu pozīcija bija atturoša un pat noraidoša,” skaidro FM pārstāvis.

Agrāk mēģinājumi ieviest vienotu uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzi tika saistīti ar ietekmīgāko dalībvalstu – Vācijas un Francijas – mēģinājumiem ierobežot kapitāla aizplūšanu uz jaunajām ES dalībvalstīm, tad tagad kā viens no galvenajiem ieguvumiem tiek minēts tas, ka šādi tiks samazinātas starptautisko uzņēmumu iespējas mākslīgi samazināt peļņas nodoklī maksājamās summas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti