Eiroskeptiķu aktivitātes novedušas līdz uzticības balsojumam par Junkera vadīto EK

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ceturtdien Eiropas Parlamentā (EP) gaidāms uzticības balsojums Žana Kloda Junkera vadītajai, jaunizveidotajai Eiropas Komisijai. To rosinājuši parlamentā pārstāvētie eiroskeptiķi, balstoties uz nesen klajā nākušo faktu, ka Junkeram, vēl esot Luksemburgas premjerministram, virkne starptautisku kompāniju viņa valstī izmantojušas iespēju izvairīties no nodokļiem. Tiesa gan, tas darīts saskaņā ar likumu. Uzskata, ka Junkera komisiju galu galā negāzīs, taču liela daļa deputātu aicina turpināt izmeklēšanu.

 

Žana Kloda Junkera vadītā Eiropas Komisija ir nostrādājusi nepilnu mēnesi, taču šajā laikā klajā nākt paguvis starptautisku žurnālistu komandas veikts pētījums, kas atklāj, ka virkne starptautisku un pasaulē pazīstamu kompāniju, kas bāzējas Luskemburgā, piemēram, „Pepsi”, „Ikea”, „Deutsche Bank”, „Burberry” un citas,  paguvušas izmantot sarežģītas, bet gudri sakārtotas nodokļu nomaksas shēmas, kas ļāvušas izvairīties no būtiskas daļas nodokļu. Līdz ar to Luksemburgas kasei garām plūdušas miljoniem vērtas summas.  Visas šīs norunas, tiesa, bijušas saskaņā ar likumu, un par tām zinājušas arī valsts iestādes. Tas viss noticis laikā, kad tagadējais Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers bijis Luksemburgas premjerministrs.

Uzticības balsojumu Junkeram un viņa komisijai rosinājuši eiroskeptiķi, kas ir krietnā mazākumā Eiropas Parlamentā, tādēļ liela daļa deputātu uzskata to par provokāciju un mēģinājumu visādā veidā kaitēt Eiropas Savienībai, tomēr atzīst, ka problēmu pēc būtības tā atstāt nevar un notikušais Luksemburgā būtu pētāms.

„Tie, kuri ierosināja šo balsojumu, ir labēji un kreisi orientēti ekstrēmisti, kuri ir ieinteresēti vājināt Eiropas Savienību, viņiem tagad ir arī ciešas saiknes ar Krieviju, un līdz ar to tas ir viņu propagandas notikums. Lēmums ir jāpieņem pēc tam, kad ir beigusies Luksemburgas gadījuma izmeklēšana. Nevienam nevajadzētu brīnīties, ka Luksemburgā ir bijusi cita nodokļu kārtība, tā kā nodokļu likumi Eiropas Savienībā nav vienoti un katrai  valstij tie ir citādi un savi. Luksemburga gadījumā tie tiešām bija ļoti liberāli, taču nevienam par to īpaši nevajadzētu būt pārsteigtam,” secina liberāļu pārstāvis, Igaunijas deputāts Urmass Paets.

Deputāts no Latvijas, sociālistu pārstāvis Andrejs Mamikins bija viens no parlamentāriešiem, kurš jau pašā sākumā balsoja pret Junkera komisiju, norādot, ka galvenokārt vēršas pret Valdi Dombrovski komisāra amatā, jo viņš nespēšot pildīt savus pienākumus sociālajā jomā. Tomēr tagad, kad būtu iespēja vēlreiz balsot pret, Mamikins nedod skaidru atbildi, ka tā rīkosies, jo viņam nepatīk, ka jautājumu pacēluši ultralabējie. Tomēr izmeklēšanai Luksemburgā jābūt.

Jau iepriekš Junkers bija uzaicināts sniegt paskaidrojumus deputātiem. Nedēļas sākumā par to Eiropas Parlamentā notika arī debates, un pašlaik vērtē, vai šāda veida speciāli nodokļu darījumi ir Eiropas Savienības konkurences normatīvu pārkāpums.

Balsojums par uzticību Žana Kloda Junkera vadītajai komisijai gaidāms ceturtdien  pusdienlaikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti