Eiropols: Pandēmija Eiropā var radīt ideālus apstākļus noziedzības uzplaukumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropā, kas jau šobrīd piedzīvo “lūzuma punktu” no nebijuša apmēra kokaīna izplatības, Covid-19 pandēmija vēl vairākus gadus varētu veicināt organizētās noziedzības uzplakumu. Tas minēts šonedēļ publicētajā noziedzīgās pasaules draudu novērtējumā, ko Eiropas Savienības (ES) tiesībaizsardzības aģentūra jeb Eiropols sagatavo reizi četros gados.

ĪSUMĀ:

  • Eiropols brīdina par iespējamu organizētās noziedzības uzplakumu.
  • Narkotiku ražošana un tirdzniecība – lielākais noziedzīgais bizness ES.
  • Organizētā noziedzība iet roku rokā ar korupciju.
  • Lielākā daļa noziedzīgo grupu izmanto legālu biznesu.
  • Noziedzība pieaug arī tiešsaistē.

Eiropols: Pandēmija Eiropā var radīt ideālus apstākļus noziedzības uzplaukumam
00:00 / 03:18
Lejuplādēt

Eiropola publicētais “Eiropas Savienības nopietnas un organizētas noziedzības draudu novērtējums” sniedz sīku analīzi par nopietnas un organizētas noziedzības draudiem, ar kuriem saskaras Eiropas Savienība. Šoreiz novērtējums publicēts laikā, kad pasaulē joprojām turpinās Covid-19 pandēmija, kas savu ietekmi atstāj un atstās arī noziedzības pasaulē. Noziedznieki cenšas izmantot pandēmijas dēļ radušos ārkārtas situāciju, vēršot savas darbības gan iedzīvotāju, gan uzņēmumu, gan valsts iestāžu virzienā.

Eiropols skaidro, ka šī gada novērtējums atklāj nopietnas un organizētas noziedzības paplašināšanos un attīstību blokā. Nopietna un organizēta noziedzība ietver dažādas noziedzīgas parādības, sākot no nelegālo narkotiku tirdzniecības, līdz tādiem noziegumiem kā migrantu kontrabanda un cilvēku tirdzniecība, ekonomiskie un finanšu noziegumi un daudz kas cits.

Novērtējumā tiek brīdināts par Covid-19 pandēmijas iespējamajām ilgtermiņa sekām un to, ka tās var radīt ideālus apstākļus noziedzības uzplaukumam nākotnē.

Ziņojumā ir skaidri uzsvērts, ka galvenā iekšējās drošības problēma, ar kuru šobrīd saskaras Eiropas Savienība un tās dalībvalstis, ir smaga un organizēta noziedzība. Eiropols izcēlis vairākus novērtējuma riskus un secinājumus. Piemēram, narkotiku ražošana un tirdzniecība joprojām ir lielākais noziedzīgais bizness Eiropas Savienībā.

“Teju 40% no aktīviem noziedzības tīkliem Eiropas Savienībā ir iesaistīti narkotiku tirdzniecībā. Liela daļa vardarbības, kas novērojama organizētajā noziedzībā, ir saistīta ar šo tirdzniecību. Vardarbības pielietošana pēdējo gadu laikā ir īpaši pieaugusi. Eiropas Savienībā korupcijas un narkotiku tirdzniecības loma ir tikusi novērtēta pārāk zemu. Vairāki indikatori norāda uz būtiski palielinātu kokaīna kontrabandas aktivitāti Eiropas Savienībā pēdējo gadu laikā. Eiropa patiesi ir kļuvusi par galveno kokaīna galamērķi,” stāsta Eiropola darbinieks Saša Strups. Vēl viens secinājums – noziedznieki izmanto korupciju, proti, gandrīz 60% gadījumu noziedzīgajos tīklos darbojošās personas ir iesaistītas korupcijā.

Tāpat norādīts, ka legālas uzņēmējdarbības struktūras tiek izmantotas, lai atvieglotu praktiski visu veidu noziedzīgu darbību, kas ietekmē Eiropas Savienību.

Vairāk nekā 80% noziedzīgo tīklu, kas darbojas blokā, noziedzīgām darbībām izmanto likumīgas uzņēmējdarbības struktūras.

Kā vēsta Eiropols, šķiet, ka noziedznieku, kuri iesaistīti nopietnā un organizētā noziedzībā, vardarbības izmantošana Eiropas Savienībā ir pieaugusi attiecībā uz izmantošanas biežumu un smagumu. Un draudi pieaug arī digitālajā vidē. 

“Kibernoziedzības draudi pēdējo gadu laikā pieaug, un tas attiecas ne tikai uz uzbrukumu skaitu, bet arī uz uzbrukumu ietekmi un raksturu. Kibernoziegumi ir ļoti dinamiski, izmantojot tehnoloģijas, kas ātri attīstās. Kritiskā infrastruktūra joprojām būs kriminālnoziedznieku mērķis,  un tas radīs būtiskus riskus,” komentē Eiropola darbinieks Edvards Šilers.

Kā uzsver Eiropols, teju visās noziedzīgajās darbībās tagad ir daļa tiešsaistes sastāvdaļu, un daudzi noziegumi ir pilnībā pārcēlušies tiešsaistē. Noziedznieki izmanto šifrētu saziņu, lai savstarpēji izveidotu tīklu, izmanto sociālo mediju un tūlītējās ziņojumapmaiņas pakalpojumus, lai sasniegtu lielāku auditoriju, reklamējot nelegālas preces vai izplatot dezinformāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti