Panorāma

Lietuvā situācija neuzlabojas, bet atceļ daļu ierobežojumu

Panorāma

"Brīvā rinda" – tikai prioritāro grupu vidū

Spekulācijas ap "AstraZeneca" turpinās

Eiropas Zāļu aģentūras eksperts: Retos gadījumos pastāv saistība starp «AstraZeneca» vakcīnu un trombu veidošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) vakcīnu eksperts Marko Kavaljēri atzinis, ka ir vērojama saistība starp “Astra Zeneca” ražotās Covid-19 vakcīnas saņemšanu un asins trombu veidošanos ļoti retos gadījumos, tomēr pagaidām ekspertiem nav izdevies noskaidrot, kas tieši izraisa šo saistību.

EZA izmeklē ziņas, ka no gandrīz 10 miljoniem cilvēku, kas Eiropas Savienības valstīs saņēmuši “Astra Zeneca” radīto vakcīnu, vairākiem desmitiem personu radušās problēmas ar asins trombiem.

“Manuprāt, mēs tagad varam teikt, ka ir vērojama saistība ar vakcīnu. Taču mēs joprojām nezinām, kas izraisa šo reakciju,” EZA Bioloģisko veselības apdraudējumu un vakcīnu stratēģijas vadītājs Marko Kavaljēri pavēstīja intervijā Itālijas laikrakstam “Il Messaggero”.

EZA vadība daudzkārt ir uzsvērusi, ka ieguvums no “Astra Zeneca” vakcīnas lietošanas, novēršot smagu saslimšanu ar Covid-19, ir daudz lielāks par salīdzinoši ārkārtīgi reto trombu veidošanās risku. Tomēr paredzams, ka tuvākajā laikā EZA izplatīs detalizētāku informāciju par rekomendācijām turpmākai vakcīnas lietošanai.

Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Drošuma komiteja turpina vērtēšanu par ļoti retiem un neparastiem asins trombu veidošanās gadījumiem, kas saistīti ar zemu trombocītu skaitu, cilvēkiem, kuri ir vakcinēti ar "AstraZeneca" izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Vaxzevria”.

Pašlaik šajā vērtēšanā nav konstatēti specifiski riska faktori, piemēram, vecums, dzimums vai asinsreces traucējumi anamnēzē, šiem ļoti retajiem notikumiem. Cēloņsakarība šobrīd nav apstiprināta, taču tā ir iespējama un tiek turpināta tālāka datu analīze.

“”AstraZeneca” vakcīnai, balstoties uz spontānu ziņošanu Eiropas Ekonomikas zonā, ir 4,8 gadījumi uz miljonu, “BionNTech” vakcīnai, balstoties uz tiem pašiem kritērijiem, 0,2 gadījumi uz miljonu un “Moderna”, balstoties uz tiem pašiem kritērijiem, 0 gadījumu uz miljonu. Bet tas, visticamāk, atspoguļo faktu, ka šobrīd “Moderna” vakcīna tiek maz izmantota,” pagājušonedēļ sacīja Eiropas Zāļu aģentūras vadītāja Emera Kuka.

Vairākas valstis – Francija, Vācija, Itālija, Spānija, Nīderlande, Zviedrija, Somija – izvēlējušās potēt "AstraZeneca" tikai gados vecākiem cilvēkiem, jo trombozes gadījumi bija starp jaunākām sievietēm. Dānija un Norvēģija pagaidām nav atsākušas vakcinēšanu ar "AstraZeneca" vakcīnu. Starp citu, šī vakcīna joprojām vēl nav saņēmusi potēšanas atļauju ASV, savukārt Lielbritānijā to izmanto bez vecuma ierobežojumiem un ļoti plaši. Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons aicina britus uzticēties neatkarīgā Lielbritānijas zāļu regulatora vērtējumam, kas aicina iedzīvotājus turpināt vakcinēties ar "AstraZeneca" vakcīnu.

Zinātniekiem ir dažādas teorijas par to, kas retos gadījumos varētu veicināt trombu veidošanos pēc vakcīnas saņemšanas. Piemēram, iespējams, ka vakcīna dažiem cilvēkiem izraisa neparastu antivielu izstrādāšanos; tāpat tiek pētīta arī iespējamā saistība ar hormonālo pretapaugļošanās līdzekļu lietošanu.

Latvijas Zāļu valsts aģentūra norāda, ka vakcinētajām personām jābūt informētām par ļoti retu asins trombu veidošanās gadījumu nelielo iespējamību. Ja tiek novēroti simptomi, kas varētu norādīt uz šādu stāvokļu rašanos, personām nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskas palīdzības un jāinformē veselības aprūpes speciālisti par nesen veikto vakcināciju.

KONTEKSTS:

Latvijā marta vidū papildu piesardzības nolūkā uz laiku apturēja vakcināciju ar “AstraZeneca” vakcīnu pret Covid-19. Tas darīts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām ES valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Dažas dienas vēlāk Eiropas Zāļu aģentūra paziņoja, ka  „AstraZeneca” ražotā vakcīna pret Covid-19 ir droša un efektīva, tādēļ eksperti iesaka turpināt tās izmantošanu. Tomēr viņi nevar pilnībā izslēgt saistību starp "AstraZeneca" vakcīnu un ļoti retiem trombu veidošanās gadījumiem.

Līdz ar šādu rekomendāciju Latvija atsāka vakcināciju ar “AstraZeneca”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti