Eiropas Zāļu aģentūra: Hakeri publicējuši sagrozītus dokumentus par Covid-19 vakcīnām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Internetā ir nopludināti dokumenti par vakcīnām pret koronavīrusu Covid-19, paziņojusi Eiropas Zāļu aģentūra. Dokumentus pagājušā gada beigās nozaga kiberuzbrukuma laikā Eiropas Savienības (ES) zāļu aģentūrai. Institūcija apgalvo, ka hakeri pirms publicēšanas ir veikuši izmaiņas nozagtajos dokumentos, lai radītu šaubas par vakcīnu uzticamību. Savukārt vairākas ES dalībvalstis ir saniknotas par to, ka saņems mazāk “Pfizer” vakcīnas devu, nekā bija paredzēts. 

Hakeri publicējuši sagrozītus dokumentus par Covid-19 vakcīnām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Amsterdamā bāzētā Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) par piedzīvoto kiberzubrukumu informēja decembra sākumā. Toreiz aģentūra neatklāja sīkākas detaļas par notikušo. Savukārt Vācijas biotehnoloģiju uzņēmums “BioNTech” un ASV farmācijas kompānija “Pfizer” paziņoja, ka hakeriem no EZA datorsistēmas ir izdevies nozagt dokumentus par abu uzņēmumu kopīgi izstrādāto Covid-19 vakcīnu.

EZA vakar vakarā izplatīja paziņojumu, kurā teikts, ka hakeriem ir izdevies iegūt sensitīvus dokumentus un e-pasta korespondenci ne tikai par “Pfizer” un “BioNTech” vakcīnu, bet arī par amerikāņu biotehnoloģiju uzņēmuma “Moderna” izstrādāto vakcīnu, vēsta “Deutsche Welle”.

Ļaundari nozagtos dokumentus publicējuši internetā. Zāļu aģentūra apgalvo, ka daļai no nopludinātajiem failiem ir veiktas izmaiņas saturā.

Manipulācijas esot izdarītas tā, lai apšaubītu attiecīgo vakcīnu drošību. Institūcija sīkākus paskaidrojumus nesniedza.

Nīderlandes raidsabiedrība “NOS” vēsta, ka tās rīcībā ir nonākuši hakeru nopludinātie dokumenti. Tie liecinot, ka Eiropas Komisija ir izdarījusi milzīgu spiedienu uz EZA, lai panāktu pēc iespējas drīzāku vakcīnu apstiprināšanu. Aģentūra medijam neesot apstiprinājusi, vai šis dokumentu fragments ir īsts. Raidsabiedrība arī citējusi kādu vārdā nenosauktu avotu, kas apgalvojis, ka aiz kiberuzbrukuma EZA stāvot ārvalstu izlūkošanas dienests.

Itālijas kiberdrošības uzņēmums “Yarix” paziņojis, ka tā darbinieki EZA nozagtos dokumentus ir uzgājuši pazīstamā Krievijas pagrīdes interneta forumā. Tie esot apkopoti zem nosaukuma “Šokējoša krāpšana! Ļaunais “Pfffizer! Viltus vakcīnas!”. Nozagtie dokumenti pirmo reizi esot publicēti 30.decembrī, bet vēlāk pārpublicēti arī citur.

“Yarix” apgalvo, ka kibernoziedznieku mērķis ir nodarīt pēc iespējas lielāku kaitējumu EZA, “Pfizer” un “Moderna” reputācijai un uzticamībai.

Savukārt kiberdrošības eksperts Lukašs Olejniks uzskata, ka ļaundaru nodoms bija daudz plašāks. Viņš bažījas, ka dokumentu nopludināšana var sēt neuzticību EZA, vakcīnām un vakcinācijas procesam Eiropā. Olejniks norāda, ka nekad iepriekš nav pieredzēts tik masīvs kiberuzbrukums kāda farmaceitiskā līdzekļa apstiprināšanas procedūrai. Plaša neuzticēšanās vakcīnām varot negatīvi ietekmēt Eiropas iedzīvotāju veselību, eksperts sacīja ziņu aģentūrai “Associated Press”.

EZA paziņojusi, ka, neraugoties uz milzīgo Covid-19 vakcīnu pieprasījumu, tā savus lēmumus par vakcīnu apstiprināšanu pieņem, balstoties uz “spēcīgiem zinātniskiem pierādījumiem par pošu drošību, kvalitāti un efektivitāti”. Pašlaik aģentūra strādā pie Oksfordas Universitātes un uzņēmuma “AstraZeneca” radītās vakcīnas apstiprināšanas.

Uzticamību vakcinācijas procesam neveicina arī uzņēmuma “Pfizer” lēmums ES piegādāt mazāk Covid-19 vakcīnu devu, nekā bija paredzēts. Tas esot saistīts ar kompānijas centieniem palielināt ražošanas kapacitāti rūpnīcā Beļģijā.

Sešas ES dalībvalstis – Latvija, Lietuva, Igaunija, Dānija, Zviedrija un Somija – šādu situāciju nodēvējušas par nepieņemamu. Kopīgā vēstulē Eiropas Komisijai dalībvalstis norāda, ka tas ne tikai būtiski ietekmēs vakcinācijas grafiku, bet arī samazinās iedzīvotāju ticību vakcinācijai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti