Sadaļas Sadaļas

Eiropas Zāļu aģentūra: Gijēna-Barē sindroms ir ļoti reta «Janssen» Covid-19 vakcīnas blakne

Gijēna-Barē sindroms (GBS) tiks norādīts kā “Janssen” vakcīnas pret Covid-19 ļoti reta blakusparādība, nolēmusi Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Drošuma komiteja. 

Brīdinājums par ļoti reto blakusparādību tiks iekļauts vakcīnas informācijā, lai informētu veselības aprūpes speciālistus un vakcinētās personas.

GBS ir reta neiroloģiska slimība, kuras gadījumā imūnā sistēma izraisa nervu šūnu bojājumu, kā rezultātā attīstās sāpes, nejutīgums un muskuļu vājums, kas smagākos gadījumos progresē līdz paralīzei. Vairums skarto personu pilnībā atveseļojas.

EZA Drošuma komiteja izvērtēja Eiropas iespējamo blakusparādību datubāzē iesniegtos ziņojumus par slimības gadījumiem un zinātniskajā literatūrā pieejamo informāciju. Komiteja arī izskatīja līdz 30. jūnijam saņemtos ziņojumus par 108 GBS gadījumiem, tostarp vienu letālu. 

Pēc pieejamo datu izvērtēšanas komitejā secināja, ka starp “Janssen” vakcīnu un GBS ir iespējama cēloņsakarība.

Lai gan par GBS attīstību pēc vakcinācijas ar “Janssen” vakcīnu pret Cvoid-19 ziņots ļoti retos gadījumos, ņemot vērā GBS nopietnību, veselības aprūpes speciālistiem jābūt informētiem par GBS simptomiem, lai nodrošinātu agrīnu diagnozes noteikšanu, simptomātisku aprūpi un ārstēšanu, norādīja EZA.

Vakcinētajām personām ieteicams nekavējoties vērsties pēc medicīniskas palīdzības, ja tiek novērotas pazīmes, kas varētu liecināt par GBS, piemēram, vājums ekstremitātēs, redzes dubultošanās vai apgrūtinātas acu kustības.

Gijēna-Barē sindroma iemeslu ne vienmēr izdodas noteikt, bet to bieži izraisa infekcijas slimības (piemēram, HIV vai gripa), retāk vakcinācija, operācija vai traumas. Ar to pasaulē slimo vidēji 0,4 līdz 4 cilvēki uz 100 000 iedzīvotājiem gadā.

Tāpat GBS gadījumu izvērtēšana nesen veikta arī saistībā ar "Vaxzevria" vakcīnu, kuras informācijā tagad iekļauts brīdinājums par GBS, un Drošuma komiteja turpina rūpīgi uzraudzīt šo situāciju.

"Pfizer" un "Moderna" Covid-19 vakcīnām nav konstatēta saistība ar Gijēna-Barē sindromu. 

Līdz šim Latvijā saņemts viens blakusparādību ziņojums par GBS pēc vakcinācijas ar vīrusa vektora vakcīnu. Šai gadījumā GBS cēloniskais sakars ar Covid-19 vakcīnu ir atzīts tikai par iespējamu, jo nevar izslēgt arī citus iespējamos iemeslus, piemēram, citas vakcīnas ietekmi, ko persona saņēmusi.   

KONTEKSTS:

"Johnson & Johnson" meitasuzņēmuma "Janssen" ražotā vakcīna ir viena no četrām vakcīnām pret Covid-19, kas ir apstiprinātas un tiek izmantotas Eiropā, tostarp Latvijā.

Eiropas Zāļu aģentūras Drošuma komiteja paziņojusi, ka personas, kurām kādreiz ir bijis pastiprinātas kapilāru caurlaidības sindroms, nedrīkst vakcinēt ar “Janssen” ražoto vakcīnu pret Covid-19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt