Panorāma

Pieaug bažas par vīrusa paveidu izplatīšanos

Panorāma

Apstiprina «Johnson & Johnson» vakcīnu

Dānija un Norvēģija aptur «AstraZeneca» izmantošanu

Eiropas Zāļu aģentūra: «AstraZeneca» vakcīnas sniegtā aizsardzība ir lielāka par risku

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien izplatīja paziņojumu, uzsverot, ka aizsardzība pret Covid-19, ko nodrošina "AstraZeneca" ražotā vakcīna, ir lielāka par iespējamo blakusparādību risku. Šāds paziņojums izplatīts pēc tam, kad Dānija, Norvēģija un Islande nolēma uz laiku pārtraukt šīs vakcīnas izmantošanu.

Ziemeļvalstu lēmums bija saistīts ar vairākiem gadījumiem, kad radušās aizdomas par vakcinācijas iespējamo ietekmi uz asins trombu veidošanos. EZA uzsver, ka pašlaik nav nekādu pierādījumu šādai saistībai. Trombu veidošanās nav nosaukta starp iespējamām "AstraZeneca" vakcīnas blaknēm.

"EZA drošības komiteja uzskata, ka vakcīnas sniegtais labums joprojām ir lielāks par risku, tādēļ šo vakcīnu drīkst turpināt izmantot, kamēr turpinās izmeklēšana par trombu veidošanās gadījumiem," teikts EZA paziņojumā.

Piesardzības solis

Dānijas veselības aizsardzības iestādes ceturtdien nolēma uz divām nedēļām pārtraukt “AstraZeneca” ražotās Covid-19 vakcīnas izmantošanu, lai pārbaudītu bažas par vakcīnas saistību ar asins trombu veidošanos. Līdzīgu lēmumu ir pieņēmušas arī Norvēģija un Islande. Savukārt Itālija un Austrija apturējušas atsevišķu vakcīnas sēriju izmantošanu.

Dānija un Norvēģija uz laiku aptur «AstraZeneca» vakcīnas izmantošanu
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Vairākiem pacientiem pēc vakcīnas saņemšanas radušies trombi, viens cilvēks ir miris, bet šobrīd nav nekādu pierādījumu, kas liecinātu par cēloņsakarību starp vakcināciju un trombu veidošanos.

Dānijas Veselības pārvaldes vadība uzsver, ka “AstraZeneca” ražotā Covid-19 vakcīna uzskatāma par drošu un pārbaudītu, bet lēmums par pastiprinātām pārbaudēm pieņemts piesardzības nolūkā.

Arī vakcīnas ražotāji norāda, ka “AstraZeneca” vakcīna pirms apstiprināšanas Eiropas Savienībā tika rūpīgi pārbaudīta un nav rasti nekādi pierādījumi tās saistībai ar veselības problēmu rašanos.

30 no pieciem miljoniem

Bažas par “AstraZeneca” vakcīnas drošību izskanējušas arī Austrijā, kur desmit dienas pēc vakcinācijas mirusi kāda 49 gadus veca medmāsa, bet citai 35 gadus vecai medmāsai radušās nopietnas veselības problēmas.

Austrija un vēl vairākas Eiropas Savienības valstis (arī Latvija, Lietuva un Igaunija) pēc tam uz laiku apturēja vienas “AstraZeneca” vakcīnas partijas (sērijas numurs ir ABV5300) izmantošanu.

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) trešdien paziņoja, ka sākotnējā pārbaude liecina: Austrijā izmantoto "AstraZeneca" vakcīnu partija, iespējams, nav vainojama vienas medmāsas nāvē un vēl otras medmāsas hospitalizācijā ar plaušu emboliju (plaušu artēriju blokāde).

EZA informē, ka problēmas ar trombu veidošanos radušās tikai 30 no pieciem miljoniem cilvēku, kas Eiropas Savienības valstīs saņēmuši "AstraZeneca" vakcīnu. Šādu gadījumu skaits vakcinēto cilvēku vidū nav lielāks kā sabiedrībā kopumā.

Vakcīna ir gan droša, gan efektīva

Neraugoties uz to, Dānijas Veselības pārvalde nolēmusi uz 14 dienām apturēt "AstraZeneca" vakcīnas izmantošanu, kamēr tiek veiktas vēl rūpīgākas pārbaudes.

“Ir svarīgi uzsvērt, ka mēs neesam atteikušies no “AstraZeneca” vakcīnas, bet uz laiku pārtraukuši tās izmantošanu. Mums ir labi pierādījumi, ka šī vakcīna ir gan droša, gan efektīva. Taču mums bija jāreaģē uz ziņām par iespējamām nopietnām blaknēm, kas pienāk gan no Dānijas, gan citām Eiropas valstīm,” pavēstīja Dānijas Veselības pārvaldes direktors Sērens Brostrēms.

Dānijā pirmo “AstraZeneca” vakcīnas devu jau saņēmuši vairāk nekā 142 000 cilvēku.

“Pašlaik mēs īstenojam lielāko un svarīgāko vakcinācijas kampaņu Dānijas vēsturē. Mums ir vajadzīgas visas vakcīnas, ko vien varam dabūt. Tādēļ nebija viegli pieņemt lēmumu uz laiku apturēt vienas vakcīnas izmantošanu.

Bet tieši tāpēc, ka mēs vakcinējam tik daudz cilvēku, mums rūpīgi jāpārbauda aizdomas par iespējamām nopietnām blaknēm. Mums ir jāpārliecinās par tās drošību, pirms mēs turpinām izmantot “AstraZeneca” vakcīnu,” atzina Brostrēms.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt