Eiropas zaļie neapmierināti ar gāzes un kodolenerģijas iekļaušanu zaļās ekonomikas plānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Zaļajiem politiķiem Eiropas Parlamentā nav izdevies savākt nepieciešamo balstu skaitu, lai apturētu gāzes un atomenerģijas iekļaušanu videi draudzīgo investīciju klasifikatorā jeb taksonomijā. Lai apturētu šo dokumentu, bija nepieciešams atbalsts no vismaz puses  deputātu kopskaita. Līdz ar to jaunie noteikumi, visticamāk, drīzumā stāsies spēkā.

Eiropas zaļie neapmierināti ar gāzes un kodolenerģijas iekļaušanu zaļās ekonomikas plānā
00:00 / 05:38
Lejuplādēt

Eiropas Savienības finanšu tirgu komisāre Mareida Makginesa parlamentā aizstāvēja savu priekšlikumu, sakot, ka gāze un atomenerģija ir iekļautas zaļo investīciju klasifikatorā tikai pārejas posmā.

„Gāze ir fosilais kurināmais. Tā nav zaļa. Es nekad neesmu apgalvojusi pretējo. Es varu to pateikt vairākās valodās, ja jūs tā vēlaties. Es nekad neesmu raksturojusi gāzi kā zaļās enerģijas avotu. Bet dažām dalībvalstīm, kas atsakās no netīriem fosilajiem kurināmajiem, pārejas posmā var būt nepieciešama gāze. Tieši tādēļ mēs iekļāvām gāzi šajā taksonomijā,” stāstīja Makginesa.

Viņa piebilda, ka nevienam nav pienākuma investēt gāzes infrastruktūrā un atomstaciju celtniecībā, jo taksonomija ir tikai palīgrīks.

„Ja runājam par atomenerģiju, tad citi runātāji jau ir norādījuši, ka par to viedokļi dalās. Tai ir gan atbalstītāji, gan pretinieki. Bet atomenerģija ar tās zemo CO2 izmešu līmeni arī ir daļa no mūsu enerģijas portfeļa šajā pārejas posmā. Tieši tādēļ mēs esam iekļāvuši to taksonomijas pārejas kategorijā,” sacīja komisāre.

Taksonomija ir klasifikators, kas palīdz investoriem noteikt, kur ieguldīt būtu videi draudzīgi un kur ne. Tomēr ir sagaidāms, ka vairums ieguldījumu plūdīs tādos projektos, kas ir atzīti par zaļiem.

Investīcijas zaļajos projektos varētu arī tikt izslēgtas no Eirozonas budžeta deficīta noteikumiem. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ Vācijas valdība vēlējās šajā sarakstā redzēt gāzes infrastruktūru, bet Francija – atomstacijas.

Zaļo grupas eiroparlamentārietis no Nīderlandes Bass Eikhauts sacīja:

„Tā ir skaidra Francijas politiskā spēle. Francija pati raksta sev kritērijus. Ukrainā tagad notiek karš. Kā mēs varam nodēvēt gāzi par zaļu? Turklāt sašķidrinātās gāzes termināļi neatbildīs šīm prasībām, bet gāze no Krievijas atbildīs. Tas ir pilnīgi pretējs virziens, un mums tas ir jāaptur! Ir pienācis brīdis, lai apturētu šos noteikumus.”

Gan noteikumu pretinieki, gan atbalstītāji piesauca karu Ukrainā. Eikhauta pusē nostājās Ukrainas parlamenta deputāte Inna Sovsuna. Viņa pārstāv proeiropeisku opozīcijas partiju „Balss”.

Sovsuna uzsvēra: „Taksonomija tika sagatavota pilnīgi citā ģeopolitiskajā situācijā. Tā tika sagatavota, balstoties uz ideju, ka ir pieņemami paļauties uz lētu gāzi no Krievijas. Par to, vai gāzi vispār vajadzētu iekļaut šajos noteikumos, vēl ir jādiskutē. Bet viens ir skaidrs – Krievijas gāze nevar būt daļa no risinājuma tām problēmām, ko Eiropas Savienība mēģina pārvarēt ar šo taksonomiju.”

Turpretī Ukrainas valdība aicināja noteikumus atbalstīt. Visticamāk, Kijiva cer, ka tas palīdzēs sākt tirgot Ukrainas atomenerģiju Centrālajā un Rietumeiropā.

To kā argumentu izmantoja franču izcelsmes eiroparlamentārietis Žils Bojērs no „Renew” grupas.

„Ukrainas enerģētikas ministrs tikko ir izteicis atbalstu šiem noteikumiem, sakot, ka tie ir nozīmīgi Ukrainas atjaunošanai. Viņš vēlas, lai tas notiktu pēc iespējas ātrāk. Tādēļ es uzskatu, ka mums ir jādara viss iespējamais, lai atteiktos no naftas un oglēm, tad vēlāk no gāzes un kādu dienu arī no atomenerģijas. Es aicinu visus noraidīt iebildumus un apstiprināt šos noteikumus,” izteicās Boljērs.

Bet īru deputāte Klēra Deilija no kreiso grupas, kas pazīstama ar visai neviennozīmīgiem izteikumiem, sacīja, ka Ukrainas iesaistīšana šajā cīņā ir nepieņemama.

„Ukrainas iesaistīšana man bija pēdējais piliens! Mēs te ārkārtīgi daudz runājam par ārvalstu iejaukšanos, bet Ukrainas valdības vēstule, ko esam saņēmuši ap pusdienas laiku ar aicinājumu atbalstīt šo zaļmaldināšanu, lai palīdzētu Ukrainai, ir nolaišanās pavisam jaunā līmenī. Reklamēt Ukrainas gāzi ir tas pats, kas reklamēt Krievijas gāzi, jo planētai nav atšķirības,” sacīja Deilija.

Austrijas un Luksemburgas valdība jau plāno apstrīdēt šo klasifikatoru tiesā. Arī citi kritiķi saka, ka gāzes un atomenerģijas iekļaušana taksonomijā padara šo dokumentu par bezjēdzīgu, jo investori to negribēs izmantot. Bet aizstāvji apgalvo, ka šādi Eiropa sūta signālu, ka tā tagad atbalsta investīcijas gāzes infrastruktūrā, lai mazinātu atkarību no Krievijas.

KONTEKSTS:

Eiropas Parlaments trešdien atbalstīja noteikumus, kas investīcijas kodolenerģijas un dabasgāzes izmantošanā uzskata par videi draudzīgām tehnoloģijām. Balsojumā tika noraidīta rezolūcija, kas paredzēja apstrīdēt Eiropas Komisijas pieņemtos taksonomijas noteikumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti