Dienas notikumu apskats

Krievija sāk savu bruņoto spēku izvešanu no Sīrijas

Dienas notikumu apskats

Paņevēžas „Lietkabelis” komanda savā tīmekļa vietnē paziņoja par Štālberga atlaišanu

ES dalībvalsti ministri vienojas par 17 sadarbības projektiem militārajā jomā

Eiropas valstis vienojas par militāru sadarbību; izskan minējumi par vienotas armijas iedīgļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas valstu ministri pirmdien, 11. decembrī, apstiprināja 17 sadarbības projektus militārajā jomā, ar šo soli uzsākot praktisku Eiropas Savienības (ES) valstu sadarbību. Politiķi uzsver, ka tās mērķis ir papildināt, nevis dublēt NATO darbības. Tomēr medijos izskan arī, ka šis varētu būt pirmais solis kādreizējai Eiropas armijas izveidei.

Eiropas valstis ir spērušas pirmo soli ciešākai praktiskai sadarbībai aizsardzības jomā. Ārlietu ministru sanāksmē Briselē tika apstiprināti projekti, kas uzsāks šo kooperāciju. Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni jau no rīta pirms sanāksmes nodēvēja šo lēmumu par vēsturisku.

“25 valstis ir izteikušas vēlmi iesaistīties šajā sadarbībā un šodien to formāli apstiprinās. Es arī sagaidu, ka tiks apstiprināti 17 konkrēti projekti, kas uzsāks taustāmu sadarbību militārajā jomā,” norādīja Mogerīni.

Vienīgās valstis, kas ir atteikušās no dalības Eiropas militārajā sadarbībā, ir Lielbritānija, kas drīzumā gatavojas pamest bloku, kā arī Malta un Dānija. Pārējās valstis var izvēlēties, kuros projektos tās vēlas iesaistīties un kuros ne.

Ir zināms, ka pirmās 17 iniciatīvas tika atlasītas no vairāk nekā 50 priekšlikumiem. Vairumu no projektiem vada Rietumeiropas valstis. Tomēr arī Polija ir visai aktīva. Savukārt Lietuva vada kiberdrošības veicināšanas projektu.

ASV Vācijas Māršala fonda eksperte Kristīne Bērziņa uzsver, ka pirmo reizi aizsardzības veicināšanai var izmantot arī Eiropas fondus. Daudziem tā ir spēcīga motivācija, jo Eiropas Aizsardzības fondā šobrīd ir pieejami aptuveni pieci miljardi eiro. Bērziņa saka, ka arī bailes no Eiropas un NATO darbības dublēšanās tagad ir mazinājušās.

“Līdz šim ir bijis liels jautājums, vai ES aizsardzības spēki kaut kādā veidā neaizvietotu NATO. Ne tikai Eiropas Savienībā par to valstīm bija liela rūpe, bet arī otrajā Atlantijas okeāna pusē. Tagad tas tā vairs nav. Šobrīd jebkāda sistēma, kas veicina reālu attīstību aizsardzības jomā Eiropā, tiek ļoti gaidīta daudzās dalībvalstīs,” saka Bērziņa.

Kā zināms, arī Latvija ir nolēmusi iesaistīties Eiropas militārajā sadarbībā. Iepriekš aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (Zaļo un zemnieku savienība) ir sacījis, ka viena no mūsu valsts prioritātēm ir veicināt tā dēvētās militārās Šengenas izveidi, kas mazinātu šobrīd pastāvošās barjeras armijas spēku pārvietošanai starp dažādām Eiropas valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti