Eiropas valstis pieprasa ASV konkrētu rīcības plānu miera procesam Tuvajos Austrumos

Eiropas valstis pieprasa ASV nākt klajā ar konkrētu rīcības plānu Tuvo Austrumu miera procesa panākšanai pēc tam, kad Savienoto Valstu prezidenta Donalda Trampa lēmums atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu izraisījis plašus protestus arābu un musulmaņu valstīs.

Tikmēr Savienoto Valstu sūtne ANO kritizējusi organizāciju par nespēju atrisināt konfliktu, tāpēc Vašingtona šo jautājumu ir ņēmusi savā pārziņā.  

Eiropas valstis pieprasa ASV konkrētu rīcības plānu miera procesam Tuvajos AustrumosHardijs Ventnieks
  Piektdien, 8.decembrī, pēc ANO Drošības padomes sēdes Lielbritānija, Francija, Vācija, Zviedrija un Itālija aicināja Savienotās Valstis nākt klaja ar konkrētiem priekšlikumiem, kā turpmāk risināt miera procesa panākšana Tuvajos Austrumos.

  Tās atzina Trampa jauno pieeju konflikta risinājumam starp izraēliešiem un palestīniešiem „par neefektīvu”. Tāpat šo valstu paziņojumā norādīts, ka tās atbalstīs ikvienu darbību, kas ir starptautiski atzīta un par ko valstis ir jau vienojušās, lai atrisinātu konfliktu starp Izraēlu un Palestīnu. Īpaši šajā konfliktā Eiropas valstis atbalsta divu valstu risinājumu.

  Arī Ēģiptes sūtnis ANO paudis nosodījumu par ASV rīcību, jo tam būs nopietnas un negatīvas sekas turpmākajos mēģinājumos panākt izlīgumu.

  Turpretī ASV sūtne ANO Nikija Heilija ar pārliecību pauda, ka Jeruzaleme ir Izraēlas galvaspilsēta un iepriekšējie Savienoto Valstu prezidenti, Bils Klintons, Džordžs Bušs un Baraks Obama nav atzinuši acīmredzamo realitāti. Turklāt ASV nav pieņemams, ka Apvienoto Nāciju Organizācijā valstis klaji nostājas pret Izraēlu.

  “Apvienoto Nāciju Organizācija ir vairāk kaitējusi miera procesa panākšanai Tuvajos Austrumos, nekā to veicinājusi. ASV atsakās būt daļa no tā. Savienotās Valstis nerespektēs valstis, kuras centīsies to pamācīt jautājumā par taisnīgu attieksme pret izraēliešiem un palestīniešiem,” paziņoja ASV sūtne.

  Viņa piebilda, ka visas vēsturiskās miera vienošanās gan starp Ēģipti un Izraēlu, gan Jordāniju un Izraēlu tika parakstīta Baltajā namā, tāpēc ir liela iespējamība, ka arī šis miera izlīgums starp izraēliešiem un palestīniešiem arī tiks parakstīts Baltajā namā.

  Turklāt ASV sūtne ANO uzsvēra, ka liela daļa Izraēlas valsts institūciju atrodas Jeruzalemē, līdz ar to būtu tikai likumsakarīgi, ka arī ārvalstu vēstniecības, kuras lielākoties tiek izvietotas valstu galvaspilsētās, tur arī atrastos.

  Tikmēr pieaug neapmierinātība arābu un musulmaņu valstīs. Aizvien vairāk cilvēku iesaistās protestos pret ASV lēmumu atzīt Jeruzalemi par Izraēlas galvaspilsētu, bet it īpaši tas ir novērojams Rietumkrastā un Gazas joslā, kur tūkstošiem palestīniešu iziet ielās.

  Piektdien sadursmēs ar Izraēlas armijas spēkiem vairāki desmiti guva ievainojumus un viens ticis nošauts. Bet sestdien tiek ziņots par diviem palestīniešiem, kuri tikuši nogalināti Izraēlas gaisa uzlidojumā radikālā islāmistu grupējuma "Hamas" militārajai bāzei Gazas joslā, teikts "Hamas" paziņojumā.

  Gazas joslā valdošās palestīniešu islāmistu kustības "Hamas" līderis Ismails Hanija ASV līdera rīcību nodēvējis par kara pieteikumu un aicina iedzīvotājus uz jaunu sacelšanos.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti