Eiropas vakcinācijas sertifikāta ideja gūst arvien lielāku atsaucību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) līderu sanāksmē lielu atsaucību guvusi ideja par vienota Covid-19 vakcinācijas sertifikāta ieviešanu Eiropā. Dažās valstīs to dēvē arī par Zaļo sertifikātu, jo elektroniskajā dokumentā būtu informācija ne tikai par vakcināciju, bet arī par Covid-19 testu rezultātiem. Sertifikāta galvenais mērķis ir atvieglot ceļošanu, bet tam iespējami arī citi pielietojumi.

ĪSUMĀ:

  • Vakcinācijas sertifikāts atvieglotu ceļošanu Eiropas Savienībā.
  • Pagaidām nav skaidrs, kad to varētu ieviest un kādas tiesības tas nodrošinās.
  • ES valstu līderi rosina palielināt vakcīnu ražošanas jaudu.
  • Krišjānis Kariņš spriež, ka varētu iesaistīties arī Latvijas farmācijas kompānijas.

Eiropas vakcinācijas sertifikāta ideja gūst arvien lielāku atsaucību
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena sacīja, ka vienošanās par nepieciešamās informācijas apjomu jau ir panākta. Tomēr gala lēmums par to, ko iesākt ar šādu sertifikātu, būs katras dalībvalsts ziņā.

“Ir svarīgi, lai šī sistēma būtu piemērota dažādām politiskām izvēlēm. Proti, lai tajā būtu iespējams norādīt, ka cilvēks ir vakcinēts, ka cilvēkam ir negatīvs testa rezultāts vai, piemēram, ka šis cilvēks jau ir izslimojis Covid-19 un tagad ir imūns. Tādēļ sistēma būs neitrāla; tagad ir jāizdara tehnisks darbs.”

Pāragri runāt par privilēģijām

Fon der Leiena uzskata, ka šāda sistēma varētu sākt darboties ne ātrāk kā pēc trīs mēnešiem. Latvijas valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) uzskata, ka par dažādu labumu ieviešanu vakcinētiem iedzīvotājiem varēs spriest tikai tad, kad vakcīnas būs plaši pieejamas.

“Bija runa par to, ka Eiropā tas būtu jāattīsta digitāli, uz kopējas platformas. Bet par to, kādas varētu būt [sertifikāta saņēmēju] privilēģijas un iespējas, ir pāragri runāt, jo visā Eiropā ir cilvēki, kuri vēlas saņemt vakcīnas, bet šo vakcīnu vēl nav.

Ir grūti sniegt priekšrocības, ja cilvēkam nav iespējas šobrīd vakcinēties. Tādēļ tas ir ar skatu uz nākotni.”

Vairums dalībvalstu pašlaik nav gatavas atvieglot ceļošanas nosacījumus Eiropas Savienības ietvaros, baidoties par vīrusa paveidu izplatīšanos.

Palielinās ražošanas jaudu

Līdz šīs nedēļas beigām Eiropas Savienības dalībvalstis saņems aptuveni 50 miljonus Covid-19 vakcīnas devu. Tā pēc ceturtdien notikušās ES līderu sanāksmes paziņoja EK priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena. Tomēr 27 valstu premjeriem un prezidentiem joprojām ir bažas par to, vai kompānija „AstraZeneca” spēs piegādāt solīto vakcīnu daudzumu.

Eiropas Komisija šobrīd aktīvi strādā pie tā, lai palīdzētu zāļu kompānijām palielināt ražošanas jaudu. Tas varētu būt aktuāli arī ilgtermiņā, jo nevar izslēgt, ka vakcinācija pret Covid-19 būs vajadzīga regulāri.

Kariņš spriež, ka arī Latvijas farmācijas kompānijas varētu iesaistīties kādā no vakcīnu ražošanas posmiem.

“Mūsu galvenā prioritāte ir vakcīnu ražošanas, piegādes, kā arī vakcinācijas paātrināšana visā Eiropas Savienībā. Tādēļ mēs atbalstām Eiropas Komisijas centienus nodrošināt sadarbību ar ražotājiem, lai identificētu potenciālās problēmas, garantētu piegādes ķēdes un paplašinātu ražošanu. Mēs vēlamies lielāku paredzamību un caurskatāmību, lai panāktu, ka zāļu ražotāji pilda savus solījumus,” uzsver Eiropadomes priekšsēdētājs Šarls Mišels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti