Sadaļas Sadaļas

Eiropas TOP3: Eiropas Prokuratūra, digitālais Covid-19 sertifikāts un elektroniskā identifikācija

Pienācis būtisks brīdis Eiropas Savienības (ES) finanšu interešu aizstāvībā – darbu beidzot sākusi Eiropas Prokuratūra. Lai atvieglotu iedzīvotāju drošu un brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā pandēmijas laikā, martā Eiropas Komisija nāca klajā ar priekšlikumu izveidot digitālo “Covid-19” sertifikātu. Šonedēļ tika sasniegts vēl viens svarīgs pagrieziena punkts tā iedzīvināšanai – ieviesta Eiropas Savienības līmeņa sistēma, kas ļauj sertifikātus verificēt drošā un privātumam draudzīgā veidā. Tāpat Eiropas Komisija nākusi klajā ar ierosinājumu ieviest Eiropas digitālās identitātes satvaru.

Darbu sāk Eiropas Prokuratūra

“Šis ir vēsturisks brīdis. Šodien Eiropas Prokuratūra sāk savu darbu. Mēs vairs nesapņojam par nākotni, mēs tai ļaujam notikt. Pēc diskusijām, kas ilga vairāk nekā divas desmitgades, kam sekoja smagas politiskas sarunas, mazāk nekā divu gadu laikā spējām praktiski sagatavoties šim brīdim. 

Mūsu lēmumi tieši ietekmēs Eiropas Savienības pilsoņu pamattiesības. 

Mēs esam pirmais tiešais rīks, kas spēs aizstāvēt likuma varu Eiropas Savienībā. Mūsu panākumi veidos uzticamību Eiropas Savienībai. Mūsu mērķis – ekonomiskie un finanšu noziegumi. Eiropas Prokuratūras neatkarība ir izšķiroša. Tikai neatkarīga tiesu vara spēs piemērot likumu pret visiem vienādi,” paziņoja bijusī Rumānijas pretkorupcijas dienesta priekšniece un tagad jaunizveidotās Eiropas Prokuratūras vadītāja Laura Kovesi.

Eiropas TOP3: Eiropas Prokuratūra, digitālais Covid-19 sertifikāts un elektroniskā identifikācijaRihards Plūme

Šonedēļ darbu sākusī prokuratūra izmeklēs vairāku veidu krāpšanu un citus noziegumus, kas skar Eiropas Savienības finanšu intereses.

Prokuratūra darbosies 22 Eiropas Savienības valstīs. Polija, Ungārija un Zviedrija ir nolēmušas tai nepievienoties, savukārt Īrijai un Dānijai ir izņēmuma stāvoklis tieslietu sadarbības jomā.

Vairākās valstīs, tajā skaitā Latvijā, sākotnēji valdīja skepse par Eiropas Prokuratūras lomu un uzdevumiem. Tomēr Latvija tai ir pievienojusies un prokuratūrā Luksemburgā darbosies arī mūsu valsts pārstāvis.

Papildus 22 Eiropas prokuroriem, kuri Luksemburgā strādās Lauras Kovesi vadībā, katrā dalībvalstī ir vairāki vietējie prokurori, kuri vadīs izmeklēšanu un uzturēs prasības tiesās. Savus deleģētos jeb vietējos prokurorus vēl nav izvirzījušas tikai divas valstis – Somija un Slovēnija.

Ceļošanas ierobežojumi un digitālais Covid-19 sertifikāts

“Esam sasnieguši vēl vienu būtisku Eiropas Savienības digitālā „Covid-19” sertifikāta atskaites punktu. Mēs esam iedarbinājuši tehnisko infrastruktūru, kas ļauj verificēt sertifikātu drošības elementus – Eiropas Savienības vārteju. Pēc 20. maija politiskā Eiropas Parlamenta un Eiropas Savienības Padomes lēmuma ar šo darbību sagatavošanās darbs Eiropas Savienības līmenī ir pabeigts. Pēdējo trīs nedēļu laikā esam testējuši vārteju ar 22 valstīm, un šo pirmdien desmit valstis tai pieslēdzās, no kurām septiņas valstis ne tikai tai pieslēdzās, bet arī jau sāk izsniegt Eiropas Savienības sertifikātus. Tās ir Bulgārija, Čehija, Dānija, Vācija, Grieķija, Horvātija un Polija. Sagaidām, ka tuvāko dienu un nedēļu laikā tām pievienosies citas. Šis ir lielisks sasniegums, daudz pirms plānotā laika, kas dod iemeslu pārliecībai, ka sistēma 1. jūlijā būs pilnībā darboties spējīga,” paziņoja Eiropas Komisijas pārstāvis Johaness Bāke.

Viņš iepazīstināja ar jaunumiem saistībā ar digitālo „Covid” sertifikātu. Tā dēvētā Eiropas Savienības vārteja, kas izveidota tikai divu mēnešu laikā, ļauj verificēt drošības elementus, ko satur visu sertifikātu kvadrātkodi. 

Verifikācija ļaus iedzīvotājiem un iestādēm pārliecināties, ka sertifikāti ir autentiski. 

Procesā nenotiks ne personas datu apmaiņa, ne to saglabāšana. Eiropas Komisija šonedēļ arī ierosināja dalībvalstīm pakāpeniski atvieglot ceļošanas pasākumus, tostarp jo īpaši attiecībā uz šī digitālā “Covid-19” sertifikāta turētājiem.

Piemēram, komisija norādījusi, ka pilnībā vakcinētas personas, kurām ir vakcinācijas sertifikāts, kas atbilst digitālajam “Covid-19” sertifikātam, pēc 14 dienām pēc pēdējās devas saņemšanas būtu jāatbrīvo no testēšanas saistībā ar ceļošanu vai karantīnas prasības.

Elektroniskā identifikācija  

“Eiropas digitālā identitāte ļaus mums jebkurā dalībvalstī darīt to pašu, ko darām savās mājās. Un to varēs izdarīt bez papildu maksas un ar mazāk šķēršļiem. Piemēram, īrēt dzīvokli vai atvērt bankas kontu. No šī brīža visām dalībvalstīm ir jāpiedāvā cilvēkiem un uzņēmumiem digitālās identitātes risinājums. Tātad mēs uzliekam par pienākumu tām piedāvāt elektronisku identitāti. Tā vairs nav opcija, bet pienākums, un pilsoņiem būs tiesības to izmantot, ja viņi to vēlas. Digitālajai identitātei būs jābūt savstarpēji atpazīstamai visās dalībvalstīs. Un tikai mēs izlemsim, cik daudz informācijas tiks noglabāts šajā digitālajā identitātē,” skaidroja Eiropas Komisijas (EK)  priekšsēdētājas izpildvietniece Margrēta Vestageri.

Viņa izklāstīja detaļas saistībā ar Eiropas Komisijas ierosinājumu ieviest Eiropas digitālās identitātes satvaru, kas būs pieejams visiem bloka pilsoņiem, pastāvīgajiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem.

Nospiežot pogu tālruņa ekrānā, iedzīvotāji varēs pierādīt savu identitāti un kopīgot elektroniskos dokumentus, kas glabāsies Eiropas digitālās identitātes makā.

Tiešsaistes pakalpojumus viņi varēs saņemt ar savas valsts digitālo identifikāciju, kas būs atzīta visā Eiropā. Dalībvalstis pilsoņiem un uzņēmumiem piedāvās digitālos makus, kas spēs valsts piešķirto digitālo identitāti sasaistīt, piemēram, ar autovadītāja apliecību, atestātiem un bankas kontu.

Kā iepriekš atzina Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, drošu Eiropas e-identitāti varētu izmantot, lai darītu jebko, sākot no nodokļu nomaksas līdz velosipēda nomai. Paralēli likumdošanas procesam, EK tagad sadarbosies ar dalībvalstīm un privāto sektoru par Eiropas digitālās identitātes tehniskajiem aspektiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt