Eiropas Top3: Attiecības ar ASV un Krieviju un aviobūves gigantu pamiers

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šīs nedēļas zvaigzne numur viens pasaulē ir Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Džo Baidens, kurš bija ieradies Eiropā, lai atjaunotu ASV saiknes ar tuvākajiem sabiedrotajiem – Eiropas Savienību (ES) un NATO. Tāpēc šīs nedēļas Eiropas notikumu TOP 3 par aviobūves kompāniju “Airbus” un “Boeing” strīda izbeigšanu, par ES un ASV tirdzniecības un tehnoloģiju padomi, kā arī jauno Eiropas Savienības stratēģiju attiecībām ar Krieviju.

Pamiers starp aviobūves gigantiem

Eiropas Top3: Attiecības ar ASV un Krieviju un aviobūves gigantu pamiers
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

“Šī vienošanās apstiprina atjaunoto transatlantisko līderību ar mērķi stāties pretī mūsdienu izaicinājumiem. Laikā, kad mēs plānojam mūsu atkopšanos no Covid-19, no šīs vienošanās labumu gūs gan mūsu iedzīvotāji, gan uzņēmumi. Viņi iegūs, jo mēs esam vienojušies par nodevu apturēšanu uz pieciem gadiem. Tas nozīmē miljardiem eiro vērtu, traucējošu tarifu atcelšanu, kas apgrūtināja cilvēkus un uzņēmumus abos Atlantijas okeāna krastos. Un tas nozīmē, ka būs iespēja izveidot daudz jaunu darbavietu. Mēs arī apstiprinām sadarbības ietvaru lielo civilo lidaparātu jomā. Tas iezīmē jaunas transatlantiskās attiecības šajā sfērā, un mēs esam apņēmības pilni nodrošināt vienādus spēles noteikumus, kopīgi vērsties pret kopīgajiem izaicinājumiem, kā arī pārvarēt ilgi pastāvējušās domstarpības un izvairīties no turpmākiem strīdiem,” sacīja Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis (“Jaunā Vienotība”).

Dombrovski varētu uzskatīt par vienu no galvenajiem varoņiem, panākot pamieru vairāk nekā 17 gadus ilgušajā strīdā starp diviem aviobūves gigantiem “Airbus” un “Boeing”. Šo nesaskaņu pamatā bija apgalvojumi par nepamatotām subsīdijām aviobūves koncernu atbalstam.

Līdz ar noslēgto pamieru ES un ASV arī apņēmās strādāt pie kopējas izpratnes par to, kā šis valsts atbalsts varētu tikt sniegts, lai nodrošinātu līdzīgus konkurētspējas apstākļus abiem uzņēmumiem un lai pārtrauktu šo strīdu.

Abas puses arī vienojās sadarboties, lai apkarotu negodīgu konkurenci tajās valstīs, kas masveidā subsidē savus uzņēmumus.

Šajās dienās atzinīgus vārdus Valda Dombrovska virzienā esot vērsis arī Džo Baidens, izsakoties, ka būtu gatavs Valdi Dombrovski ņemt līdzi pāri okeānam, jo par viņa izšķirošo lomu pamiera panākšanā atzinīgi izsakoties gan Eiropas, gan Amerikas sarunvedēji.

Tirdzniecības attiecības ar ASV

Džo Baidena vizītes laikā Eiropā daudz tika runāts arī par dažādu citu tirdzniecības kontaktu stiprināšanu. Kā uzsvēra Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, par spīti pandēmijai tirdzniecība starp ASV un Eiropas Savienību pērn tāpat pārsniedza vienu triljonu eiro, un to ir nepieciešams palielināt.

“Mēs vēlamies turpināt un paplašināt Eiropas Savienības un ASV investīcijas. Mēs vēlamies runāt arī par to, kā izvairīties no jaunām un neattaisnojamām tirdzniecības barjerām, kā arī spriest par sadarbību jomās ar augstu potenciālu mūsu ekonomiskām, īpaši digitālo tehnoloģiju jomā. Tirdzniecības un tehnoloģiju padome būs forums, kurā sadarboties un izlīdzināties globālajos tehnoloģiju jautājumos – vVai tas būtu mākslīgais intelekts un mūsu izstrādāti standarti, vai tā būtu kiberdrošība, vai tās būtu tīrās tehnoloģijas vides jomā,” norādīja Leiena.

Savukārt Baidens savas vizītes laikā īpaši daudz runāja arī par pretošanos dažādiem izaicinājumiem, kurus arvien izteiktāk rada viens no spēcīgākajiem pretiniekiem – Ķīna. Tiek uzskatīts, ka šāda Tirdzniecības un tehnoloģiju padome ļaus padziļināt tirdzniecību un investīcijas, izvairīties no jauniem tirdzniecības ierobežojumiem, atbalstīs sadarbību izpētes jomā, palīdzēs sadarboties starptautisku standartu izstrādē, kā arī veicinās sadarbību regulējošās politikas jomās.

Un atkal – bez Valda Dombrovska kā viena no vadošajiem Eiropas ierēdņiem neiztikt arī Tirdzniecības un tehnoloģiju padomē.

Attiecību stratēģija ar Krieviju

Kamēr starp ASV un Eiropas Savienību ir pamatotas cerības uz attiecību uzlabošanos, attiecībās ar Krieviju pagaidām nekādi pozitīvie pavērsieni nav gaidāmi. To varēja saprast no Eiropas Savienības augstā pārstāvja ārlietās Žuzepa Borela, kurš, lai iepazīstinātu ar jauno Eiropas Savienības stratēģiju, bija izvēlējies pašu nepiemērotāko laiku – dienu, kad Baidens tikās ar Putinu.

Lai arī iepriekš Borels asi kritizēts par simpātiju izrādīšanu Krievijai un arī politisku nespējību Maskavas priekšā, šoreiz vēstījums Krievijai ir ļoti skaidrs. Eiropas Savienība turpinās iestāties par demokrātiskām vērtībām un pretosies cilvēktiesību pārkāpumiem dalībvalstīs un kaimiņos, tā vērsīsies pret Krievijas centieniem apdraudēt Eiropas Savienības intereses ar kiberieroču un dezinformācijas palīdzību.

Taču vienlaikus Eiropas Savienība būs gatava sadarboties ar Krieviju jautājumos, kur tas ir visas planētas interesēs, – klimata, veselības vai reģionālo konfliktu risināšanas jomā.

“Pašreizējos apstākļos mēs uzskatām, ka jauna partnerība ar Krieviju, kas ļautu izmantot visu sadarbības potenciālu, ir ļoti attāls mērķis. Tieši tāpēc Eiropas Savienībai ir jābūt reālistiskai un jāgatavojas vēl tālākai attiecību lejupslīdei, lai arī šīs attiecības jau ir zemākajā punktā. Un šāda pasliktināšanās, visticamāk, kādu laiku saglabāsies,” sacīja Borels.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti