Rīta Panorāma

Harbinā notiek ikgadējais ledus skulptūru festivāls

Rīta Panorāma

Enerģētiskā krīze Daugavpilī

Jauni ES noteikumi apgrūtina tetovētāju darbu

Eiropas tetovēšanas meistari satraukti par daudzu krāsvielu aizliegumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropas Savienībā (ES) šonedēļ stājās spēkā jauni noteikumi, kas paredz aizliegt daudzas krāsaino tetovējumu tintē esošas vielas, kuras tiek uzskatītas par bīstamām un var kaitēt cilvēka veselībai. Lēmums tika pieņemts pirms gada, un tetovēšanas nozarei tika dots laiks, lai atrastu alternatīvas iespējas.

Kā ziņo Eiropas Ķimikāliju aģentūra, tetovējumi ir populāra mākslas forma un vismaz 12% eiropiešu (54 miljoniem iedzīvotāju) ir vismaz viens tetovējums. Vecuma grupā no 18 līdz 35 gadiem tetovēto cilvēku īpatsvars ir divreiz lielāks.

Tetovējumiem jākļūst drošākiem

Jau agrāk ir izskanējušas bažas par infekciju iegūšanu, izmantojot netīras adatas un dodoties pie neprofesionāliem tetovētājiem. Savukārt šobrīd aktuālas bažas ir radījuši ar tintes ķīmisko sastāvu saistītie riski, kuri ir tikuši analizēti un risināti Eiropas līmenī.

Pētnieki brīdina, ka tetovēšanai tiek izmantotas arī vielas, kas var izraisīt ādas alerģijas vai pat vēzi. Eiropas Savienība uzsver, ka ierobežojumu mērķis nav aizliegt tetovējumus, bet gan padarīt tos drošākus.

Pakalpojuma sniedzējam ir pienākums pirms pakalpojuma sniegšanas klientam sniegt informāciju par tetovēšanas līdzekļiem, par to  nosaukumu, sastāvu, partijas numuru, ražotāju vai importētāju Eiropas Savienībā. Nav pieļaujams, ka pakalpojuma sniedzējam vai tetovēšanas tintes pārdevējam nav ziņu par tintes sastāvu.

Tetovēšanas nozare kritizē ierobežojumus

Eiropas Savienības pieņemtais aizliegums gan izraisījis sašutumu un uztraukumu tetovētāju vidū. ES valstīs kopš 4. janvāra ir aizliegti ap 4000 vielu, kuras izmanto krāsainajās tintēs un dekoratīvajā kosmētikā.

Pēc Eiropas Komisijas datiem sarakstā iekļaujas arī konkrētas azokrāsvielas, kancerogēnie aromātiskie amīni, policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži, metāli un metanols. Divas krāsas (Pigment Blue 15:3 un Pigment Green 7) varēs izmantot vēl gadu, jo šīs krāsas ir grūtāk aizstājamas.

Vācu dermatoloģijas pētnieks Volfgangs Baumlers ar kolēģiem 2010. gadā veicis pētījumu, iztaujājot 3400 cilvēkus. Divas trešdaļas no cilvēkiem teikuši, ka tūlīt pēc tetovējuma iegūšanas viņi pieredzējuši komplikācijas, bet 6% sūdzējušies par komplikācijām vairākas nedēļas pēc tetovējuma iegūšanas.

Tetovēšanas industrija argumentē, ka nav neviena tieša pierādījuma, kas vēža rašanos saistītu ar tetovējumiem. Industrija ir arī izteikusi bažas, ka jaunā ES regula veicinās nelegālo tetovēšanas biznesu. Ņemot vērā Covid– 19 pandēmijas radītos šķēršlus, tikusi kavēta alternatīvu izpēte un ražošana, kā rezultātā ir lūgts laika pagarinājums, lai sagatavotos aizliegumam.

Tetovējumu mākslinieks Tin-Tins, kurš vada Francijas tetovējumu industrijas savienību “SNAT”, par jauno regulu izteicies skarbi un apgalvojis, ka tas esot tāpat kā maiznīcai atņemt miltus. Ja tetovēšanas meistariem neesot krāsas, tad ar ko gan lai viņi strādā.

Pakalpojums var kļūt dārgāks

Kā stāsta Latvijas tetovēšanas meistars Andris Trušelis: “Ja klients izvēlas saņemt pakalpojumu pie profesionāla meistara, tad gandrīz vienīgā iespējamība gūt ādas problēmas, infekcijas vai kairinājumu, ir pavirša tetovējuma kopšana vai citu pēctetovēšanas pasākumu neievērošana.”

Meistars norāda, ka pirms procedūras aptaujas anketā klients norāda, vai viņam ir kādas alerģijas, kas ļauj pieņemt attiecīgo lēmumu par kāda materiāla izmantošanu.

“Pieļauju, ka daudz vairāk veselībai bīstamu un alerģisku vielu mēs varam atrast pārtikas veikalos. Normāli būtu klientus informēt par pigmenta sastāvu un ļaut viņiem pašiem pieņemt lēmumu, kā rīkoties”.

 “Jaunās tintes varētu ietekmēt meistara darba kvalitāti un to noturību ādā, iespējams, tās nebūs tik ilglaicīgas, kā bija līdz šim ar vecajiem pigmentiem. Iespējams, jaunieši vairāk sāks tetovēties pie kādiem pagrīdes meistariem, kas tintes vietā izmantos kancelejas tušas,” raizējas Trušelis.

“Atliek tik cerēt, ka klienti, kas būs saņēmuši pakalpojumu ar jaunajām krāsām, neskatīsies ar skaudību uz klientiem, kam rokas bija sakrāsotas pirms 2022. gada”.

"Šaubos, ka pēc jaunās regulas mainīsies pieprasījums pēc tetovējumiem. Drīzāk paliks dārgāks pats pakalpojums."

Būs grūtāk tikt pie krāsaina tetovējuma

Cita tetovēšanas meistare, kura nevēlējās publiski izpaust savu vārdu, norāda, ka infekciju var gūt arī no neprofesionāla meistara un neatbilstošas higiēnas prasību ievērošanas tetovēšanas procesā. Tā noteikti būtu mājas vide, kad meistari strādā “pagrīdē”. Viņa norāda, ka nav dzirdējusi, ka vēzi varētu iegūt no tetovējuma kā tāda, bet hepatītu gan varot, ja tetovējumu taisa vietās ar apšaubāmas izcelsmes aprīkojumu.

“Tetovējums nevar izraisīt sekas, ja tiek ievērotas visas higiēnas un ādas īpatnību prasības un kopšana,” uzskata meistare.

“Visvairāk jaunie ierobežojumi ietekmēs meistarus, kuri strādā galvenokārt ar krāsu darbiem un reti taisa melnbaltos. Tas būtu tāpat kā, piemēram, ja gleznotājam pasaka, ka viņam vairs nebūs krāsas.”

Meistare uzskata, ka vispareizāk būtu bijis ļaut kvalificētiem meistariem strādāt ar pigmentiem, kas ir pasaulē atzīti un sertificēti. “Uzskatu, ka šāds aizliegums tikai veicinās pagrīdes meistaru darbību, sanitāro normu neievērošanu un no tā izrietošās sekas. Klientūra ir dažāda, kāds būs gatavs ceļot uz valstīm ārpus Eiropas Savienības, lai tiktu pie krāsainā darba, bet daži sapratīs un turpinās tetovēties melnbaltā stilā.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti