Eiropas Savienotās Valstis — vai reāls mērķis?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jau 19.gadsimtā parādās pirmie pieminējumi par Eiropas Savienotajām Valstīm, tostarp pat ar atsauci uz sarunu ar Napaleonu Bonapartu Svētās Helēnas salā. Ar jaunu sparu šis temats uzvirmo pēc Pirmā un tad pēc Otrā pasaules kara. Tomēr vairums ir vienisprātis, ka šī brīža Eiropas Savienība (ES) ir tuvākais, cik spējam pietuvoties federālam Eiropas vienotības projektam. Tādēļ jo pārsteidzošāk, ka Vācijas ietekmīgā spēka – sociāldemokrātu – līderis Martins Šulcs solījies Eiropas Savienotās Valstis radīt nepilnu desmit gadu laikā. Tiesa, uzreiz pēc tam ķēries pie sava viedokļa skaidrošanas un precizēšanas.

Šulca ērkšķainais ceļš Vācijas politikā turpinās. Pasludinātais mērķis vēlēšanās — gāzt no amata kancleri Angelu Merkeli — neizdevās. Tā vietā vēlēšanās piedzīvota lielākā neveiksme kopš pagājušā gadsimta vidus. Sekoja Šulca paziņojums par sociāldemokrātu aiziešanu opozīcijā. Tas neizdevās. Izgāžoties "Jamaikas koalīcijai" starp kristīgajiem demokrātiem, zaļajiem un liberāldemokrātiem, sociāldemokrāti piespiesti iesaistīties koalīcijas sarunās ar Merkeles vadītajiem spēkiem. Uz šī fona Šulcs pieteicis jaunu, daudz lielāku mērķi.

''Jau kopš 1925. gada Sociāldemokrātu partija aicina izveidot Eiropas Savienotās Valstis. Tas nozīmē, ka mums ir jārada instrumenti iekšējās un ārējās drošības nodrošināšanai, klimata, nodokļu un naudas politikas aizsargāšanai. Kāpēc gan 100 gadus pēc mūsu pirmā aicinājuma mēs nevarētu īstenot ideju par Eiropas Savienotajām Valstīm?

Līdz 2025. gadam mēs varam radīt federālu Eiropu. Tādu, kas nav drauds tās dalībvalstīm, bet gan saprātīgs palīgs," tā šā gada pirmajā pusē izteicās Šulcs.

Pēc šī paziņojuma Šulca iekšpolitiskais stāvoklis tikai pasliktinājās. Viena daļa kritiķu to nosauca par sapņošanu, bet otra – par "drošāko veidu" ES iznīcināšanai. Sekoja Šulca skaidrošanās Vācijas "Deutsche Welle". Viņš skaidroja, ka ar to domājis ciešāku sadarbību starp ES dalībvalstīm, nevis atsevišķas valsts izveidi.

Arī Šulca partijas biedru vidū nav vienprātības. Vieni ieceri atbalsta, otri uzskata, ka Eiropai jābūt vienotākai, bet ne tādā mērā. Ieceri noraidījuši arī Merkeles vadītie kristīgie demokrāti, saucot to par ieroci ES iznīcināšānai. Ja paziņojums bija domāts, lai uzsistu cenu sev un sociāldemokrātiem koalīcijas sarunās, iespējams, Šulcs pārrēķinājies. Merkeles pozīcija sabalsojas ar Vācijas sabiedrības viedokli.

Ietekmīgā laikraksta "Bild" pasūtītā sabiedrības viedokļa aptauja liecina, ka ideju par Eiropas Savienotajām Valstīm atbalsta mazāk par  30% iedzīvotāju.

Galu galā, lai īstenotu Eiropas Savienoto Valstu ieceri, Šulcam jāiegūst reāla vara Vācijā. Bet, ņemot vērā iepriekšējās neveiksmes, tas ir tikpat maz ticams, cik Eiropas Savienoto Valstu izveidošanās pārskatāmā nākotnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti