Panorāma

Panorāma

Panorāma

Noslēgts pamiers starp Izraēlu un «Hamas»

Eiropas Covid-19 sertifikāts būs no 1. jūlija

Eiropas Savienības vienotais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija

Saskaņā ar Eiropas Savienības dalībvalstu un Eiropas Parlamenta panākto vienošanos digitālais Covid-19 sertifikāts sāks darboties no 1. jūlija. Digitālais sertifikāts vairs netiks saukts par “zaļo”, bet gan par Covid sertifikātu. Tas apliecinās, ka īpašnieks ir vai nu vakcinēts, vai izslimojis Covid-19, vai arī tikko veicis Covid testu.

Sertifikāta ieviešanas galvenais mērķis ir atjaunot brīvu pārvietošanos Eiropā. Covid-19 sertifikātus no 1. jūlija varēs dabūt gan digitālā formā, piemēram, viedtālrunī, gan arī izdrukātus uz papīra. Pēc šāda dokumenta iegūšanas eiropieši varēs kravāt somas un doties ceļojumā.

ES dalībvalstis vairs nedrīkstēs sertifikātu īpašniekiem noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus, kā, piemēram, karantīnu, pašizolāciju vai testēšanu, izņemot gadījumus, ja sabiedrības veselība patiešām tiek apdraudēta.

Jāsamazina Covid-19 testu cena

“Sākot ar 1. jūliju, būs pieejami trīs veidu sertifikāti. Vakcinācijas sertifikāts, negatīva testa sertifikāts un atveseļošanās sertifikāts. Tie bez maksas būs pieejami visiem Eiropas Savienības pilsoņiem,” vēsta ES tiesiskuma komisārs Didjē Reinderss.

Vakcinācija pret Covid-19 un saslimušo ārstēšana Eiropas valstīs tiek veikta bez maksas, bet Covid-19 testu veikšana daudzviet ir maksas pakalpojums. Tādēļ panākta vienošanās samazināt Covid testu cenas.

Dažās valstīs, piemēram, Francijā, šis tests jau tagad ir bez maksas, savukārt Somijā par to var nākties samaksāt pat 200 eiro.

Eiropas Komisija ir apsolījusi piešķirt papildus 100 miljonus eiro, lai testi kļūtu pieejamāki un lētāki.

“Noteikumi uzsver arī ātro antigēnu testu lomu – kā pieejamu veidu, lai nodrošinātu testu sertifikātu izdošanu,” norāda Reinderss.

Brisele jau organizējusi kopīgu ātro antigēnu testu iepirkumu dalībvalstīm par kopējo summu 2,6 miljardi eiro, lai varētu iepirkt 550 miljonus ātro testu.

Varēs izmantot arī vietējām vajadzībām

Eiropas Parlaments par šo vienošanos plāno balsot jūnija sākumā, kad pirmo reizi pēc gada pārtraukuma visi deputāti atkal pulcēsies plenārsēdē Strasbūrā.

Covid sertifikātu valstis varēs izmantot arī savām iekšējām vajadzībām, piemēram, lai tā īpašnieki varētu apmeklēt masu pasākumus.

No tehniskā viedokļa sertifikāts ir veidots, izmantojot atvērta koda programmatūru. Tam ir trīs daļas:

1) programma, kas dalībvalstij ļauj izveidot un izdot Covid sertifikātu,

2) lietotne, kas lejupielādēta iedzīvotāju viedtālruņos, ļauj sertifikātu uzglabāt un parādīt,

3) pārbaudes lietotne, kas būs pieejama tiem, kam šis sertifikāts jāatpazīst.

Nekāda kopīga datu bāze netiek veidota, lai nodrošinātu datu privātumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt