Eiropas Savienība un ASV kritizē Polijas mediju likumprojektu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Savienība (ES) un Amerikas Savienotās Valstis kritizējušas Polijas parlamenta apstiprināto likumprojektu, kas paredz ierobežot ārvalstu uzņēmumu investīcijas Polijas medijos. Likumprojekta kritiķi ir pārliecināti, ka tas ir vērsts pret televīzijas kanālu, kas atļaujas kritizēt Polijas valdību.

Polijas parlamenta apakšpalāta Seims piektdien negaidīti atbalstīja likumprojektu, kas liegs ārpus Eiropas Ekonomiskās zonas reģistrētiem uzņēmumiem iegūt akciju vairākumu Polijas mediju uzņēmumos. 

Polija uzklausa ASV un Eiropas Savienības kritiku
00:00 / 03:17
Lejuplādēt

Septembrī pēc nokaitētām debatēm šo likumprojektu noraidīja parlamenta augšpalāta Senāts.

Likumprojekta autori no valdošās konservatīvās partijas „Likums un taisnīgums” („PiS”) apgalvo, ka tā mērķis ir nepieļaut Polijas mediju uzņēmumu nonākšanu naidīgu valstu, piemēram, Krievijas vai Ķīnas organizāciju kontrolē.

Valdošās partijas līderis Jaroslavs Kačiņskis apgalvojis, ka šāds likums apturēšot narkobiznesmeņus no mediju iegādes, lai atmazgātu nelikumīgi iegūtus līdzekļus.

Likumprojekta atbalstītāji norāda arī uz citās valstīs pieņemtiem līdzīgiem likumiem.

Savukārt likumprojekta pretinieki uzskata, ka tas ir tēmēts pret vienu no Polijā lielākajiem privātajiem televīzijas kanāliem „TVN24”, kas regulāri kritizē „PiS” valdību.

„TVN24” pieder ASV mediju kompānijai „Discovery”, kas būtu spiesta atvadīties no vairākuma akcijām Polijas televīzijas kanālā, ja likumprojekts stāsies spēkā.

Strīdīgo likumprojektu nosūtīs Polijas prezidentam Andžejam Dudam, kura paraksts ir nepieciešams, lai tas iegūtu likuma spēku. Duda piektdien žurnālistiem sacīja, ka pirms lēmuma pieņemšanas viņš rūpīgi izanalizēs likumprojektu.

„Atgādināšu, ka prezidentam saskaņā ar valsts konstitūciju ir vairākas iespējas, kā rīkoties – viņš var parakstīt likumprojektu, viņš var uzlikt tam veto vai arī nosūtīt to uz Konstitucionālo tribunālu, ja rodas šaubas par tā atbilstību konstitūcijai. Ir vairākas iespējas, un no šāda skatu punkta es vērtēšu parlamentā pieņemto likumprojektu,” paziņoja Duda.

Vasarā Polijas prezidents likumprojektu nodēvēja par „kontroversālu” un norādīja, ka Polijai vajadzētu izvērtēt savas intereses pirms lēmuma pieņemšanas.

Visticamāk, ka tādējādi Duda mēģināja nomierināt sabiedrotās ASV valdību, kas kritizēja mēģinājumu vērsties pret kompānijas „Discovery” investīcijām Polijā.

Pēc Seima balsojuma „Discovery” paziņoja, ka tas ir „satraucošs signāls ikvienam ārvalstu uzņēmumam, kas iegulda naudu Polijā, un ikvienam, kam rūp demokrātija un preses brīvība”.

Uzņēmums arī norādīja, ka „ar šo balsojumu Polija riskē iedragāt vērtības, kas Poliju saista ar Eiropu, un izjaukt Polijas un Amerikas attiecību pamatus”.

ASV Valsts departamenta runasvīrs Neds Praiss paziņoja, ka Savienotās Valstis ir dziļi nobažījušās par Polijas parlamenta apstiprināto likumprojektu,

kas nopietni ietekmēšot mediju brīvību un ārvalstu investīciju klimatu Polijā, ja tas stāsies spēkā.

Viņš arī norādīja, ka brīvi un neatkarīgi mediji stiprina ASV un Polijas demokrātiju, padara spēcīgāku transatlantisko aliansi, kā arī veicina valstu divpusējās attiecības.

Eiropas Komisijas (EK) viceprezidente Vera Jourova brīdinājusi, ka Polijas Seima pieņemtais likumprojekts „sūta vēl vienu negatīvu signālu par tiesiskuma un demokrātisko vērtību ievērošanu Polijā”.

Amatpersona piebilda, ka EK būs spiesta īstenot tiesiskas darbības pret Poliju, ja likumprojekts stāsies spēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti