Eiropas Savienībā koronavīrusa riska līmenis paaugstināts no mērena uz augstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs jaunā koronavīrusa riska līmeni paaugstinājis no mērena uz augstu. Par to pirmdien, 2. martā, paziņoja Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena. 

Eiropas Savienībā koronavīrusa riska līmenis paaugstināts no mērena uz augstu
00:00 / 02:26
Lejuplādēt
Eiropas Savienībā  (ES) 18 valstīs  apstiprināti vairāk nekā 2000 saslimšanas gadījumu, miruši 38 cilvēki. Vissmagāk skarta Itālija, kuru koronavīruss apstiprināts vairāk nekā 1500 cilvēku.

 

Tikmēr Lietuvā lidostās un Klaipēdas ostā no šodienas sākuši dežūrēt karavīri, lai pastiprinātu pasākumus pret vīrusa izplatību. Militārpersonas veiks kontroli, konsultēs cilvēkus, kuri atgriežas no vīrusa skartajām teritorijām, vāks informāciju, kā arī palīdzēs Nacionālajam sabiedrības veselības centram īstenot izolācijas pasākumus.

Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti sagaida, ka tuvākajā laikā infekcija turpinās izplatīties.  Līdzšinējie pasākumi ir spējuši ierobežot vīrusa izplatību, bet ne apkarot to. Tādēļ speciālisti ir paaugstinājuši inficēšanās risku Eiropā līdz vidēji augstam. 

EK uzstāj, ka bloka valstīm būtu jārīkojas saskaņoti. Tādēļ komisijas priekšsēdētāja ir izveidojusi piecu komisāru grupu, kas palīdzēs koordinēt atbildi. 

"Mēs esam ļoti sarežģītā situācijā, kas, no vienas puses, prasa ļoti strauju rīcību, bet no otras – spēcīgu koordināciju starp dažādiem līmeņiem un sektoriem ne tikai Eiropā, bet arī katrā dalībvalstī. Tāpat ir vajadzīga vispusīga un loģiska pieeja no visām 27 dalībvalstīm un no Eiropas Savienības," teica EK vadītāja.

Tomēr Eiropas valstis līdz šim visai dažādi ir reaģējušas uz vīrusa izplatības riskiem. Piemēram, publiskie pasākumi dažviet ir atcelti, bet citur notiek. Komisāri to skaidro ar atšķirīgu inficēšanās riska līmeni dažādās vietās.

Jebkurā gadījumā gala lēmums par piemērotākiem soļiem cīņai ar vīrusa izplatību pieder katrai bloka valstij. Brisele var tikai ieteikt, kā labāk rīkoties. Un krīžu pārvaldības komisārs Janezs Lenarčičs mudināja nestrēbt karstu. 

"Jā, daži cilvēki prasa, kādēļ mēs neslēdzam robežas un neaizliedzam ceļošanu. Tie ir bargi lēmumi, bet to efektivitāte ir apšaubāma. Tādēļ visiem lēmumiem, kas tiek pieņemti, ir jābūt pārdomātiem, tiem jābalstās uz zinātniskiem pierādījumiem, ir jābūt samērīgiem un savstarpēji koordinētiem," skaidroja Lenarčičs.

EK savā mājaslapā ir izveidojusi sadaļu, kur tiek regulāri apkopota visa informācija par koronavīrusu. Ir uzsākta arī kopējā paātrinātā aizsarglīdzekļu iepirkuma procedūra, kurā piedalās 20 dalībvalstis. Tomēr līgums varētu tikt noslēgts ne ātrāk kā aprīļa sākumā. Bet jau piektdien Briselē atkal pulcēsies bloka veselības ministri, lai apspriestu jaunāko informāciju.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kur dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs - Francijā, Itālijā, Austrijā, Horvātijā, Šveicē un Grieķijā un citviet. Latvija, reaģējot uz situāciju Eiropā, lēma ieviest piesardzības pasākumus iebraucējiem no Itālijas ziemeļiem, Dienvidkorejas un Irānas. Vienlaikus infektologi brīdinājuši, ka "Covid-19" neizbēgami nonāks arī Latvijā, bet uzdevums ir pēc iespējas attālināt vīrusa nonākšanu mūsu valstī cerībā sagaidīt vakcīnu. 

Inficēšanās ar "Covid-19" konstatēta arī Igaunijā un Lietuvā. Latvijā līdz 2. martam pārbaudīti 114 pacienti, bet nevienam "Covid-19" nav atrasts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti