Euranet Plus

Uģis Lībietis par svarīgākajiem notikumiem Eiropā šonedēļ

Euranet Plus

Artjoms Konohovs par ES aģentūru pārcelšanu no Londonas

Eiropas Arodbiedrību institūta pētniece Zane Rasnača par ES sociālo tiesību pīlāru

Eiropas Savienībā iecerēts veidot mehānismu sociālajai politikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 10 mēnešiem.

Eiropas Savienības (ES) sociālajā samitā Gēteborgā tiks atklāta arī jauna iniciatīva – sociālo tiesību pīlārs. Tādējādi iecerēts veicināt tādu politiku, kas ES strādātu ar sociālajiem jautājumiem.

Eiropas valstu politiskie līderi piektdien, 17.novembrī, Gēteborgā sanāk uz sociālo samitu. Tā ir pirmā reize aptuveni 20 gadu laikā, kad šāda sanāksme tiks pilnībā veltīta nodarbinātībai, pensijām un citiem sociālās aizsardzības jautājumiem. Tikšanās namatēvs – Zviedrijas sociāldemokrātu premjers Stefans Lēvens – uzskata, ka Eiropa Savienība nav domāta tikai brīvā tirgus veicināšanai. Tās galvenais mērķis ir palīdzēt uzbūvēt labākus dzīves apstākļus saviem iedzīvotājiem.

Samita laikā tiks atklāta arī jauna Eiropas Savienības iniciatīva – sociālo tiesību pīlārs. Daži to sauc par pagrieziena punktu Eiropas attīstībā. Citi ir bažīgi par iespējamām papildu saistībām.

Eiropas Arodbiedrību institūta pētniece Zane Rasnača intervijā Latvijas Radio skaidroja, ka sākotnēji Eiropas Savienība nebija paredzēta tam, lai īstenotu sociālo izlīdzināšanu. Tomēr vēsturiski tas mainījās, jo kļuva skaidrs, ka ekonomiskajai integrācijai bez noteiktu sociālo jautājumu regulēšanas var būt negatīvas sekas. “Proti, brīvais tirgus veicina to, ka uzņēmumi sacentīsies ar algām. Piemēram, maksājot mazākas algas nekā citās valstīs.”

Zane Rasnača
Zane Rasnača

Arī pēc ekonomiskās krīzes ES izskanējuši pārmetumi, ka tā nedara pietiekami sociālajā jomā un cilvēki nav pietiekami aizsargāti sociālajā jomā. “Attiecīgi sociālais pīlārs un apņemšanās sociālajā jomā ir kā apņemšanās šai kritikai, kas izskanējusi pēdējo gadu laikā,” stāstīja pētniece.

Eiropas sociālā pīlāra iecere ir veicināt tādu politiku, kas strādātu ar sociālajiem jautājumiem. Līdz ar to Eiropā būtu jāizveido līdzīgi sociālās politikas pamatprincipiem, taču atšķirības tik un tā nezudīs, piemēram, pabalstu sistēmā.

Kā piemēru Rasnača minēja tādu pīlāra principu kā vienlīdzīgu līdzekļu pārdali, ko var attiecināt arī uz pensijām: “Šis pīlāra princips, veicinot vienlīdzīgākas, labākas pensijas, var tikt saprast arī tādā veidā, ka finansējumu, kas mums ir, sadalām vienlīdzīgāk.” Pētniece norāda uz to, ka Latvija ir viena no retajām valstīm, kur nav pensiju griestu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti