Panorāma

Panorāma

Panorāma

Reformas pirmie rezultāti nav tik optimistiski

Eiropas populisti gatavojas vēlēšanām

Eiropas populisti kopīgiem spēkiem gatavojas Eiroparlamenta vēlēšanām

Gatavojoties maijā plānotajām Eiroparlamenta vēlēšanām, Eiropas galēji labējie politiķi sākuši grupēties un veido jaunu kustību, kas apvienotu nacionālistus un pret migrāciju noskaņotos. Eksperti jaunajai kustībai, ko vada Itālijas vicepremjers Mateo Salvīni, paredz līdz pat 20-25 procentiem vietu nākamajā Eiroparlamentā, taču šaubās par jaunās grupas spējām sadarboties ilgtermiņā.

Mateo Salvīni šobrīd ir ne tikai Itālijas vicepremjers un iekšlietu ministrs, bet arī ietekmīgākais un populārākais itāļu politiķis. Tagad viņš vēlas iekarot sev vietu arī Eiropas politikā, apvienojot visus Eiropas labējos un populistus uz Eiroparlamenta vēlēšanām. Meklēt sev sabiedrotos viņš šonedēļ bija ieradies Polijā.

Salvīni sludina, ka gadiem Eiropā dominējis Francijas un Vācijas vektors. "Bet tagad mēs virzāmies uz jaunu varas balansu, uz jaunu enerģiju," viņš teica. "Tagad Polija un Itālija būs daļa no jaunā Eiropas pavasara - no šīs renesanses, tā būs reālo Eiropas vērtību atdzimšana. Tur būs mazāk finanšu, mazāk birokrātijas, vairāk darba, vairāk ģimenes un galvenokārt lielāka drošība."

Nepatika pret imigrantiem musulmaņiem un konfliktēšana ar ES institūcijām itāļus un poļus vieno, taču Salvīni siltās jūtas pret Krieviju var šo topošo aliansi ar Polijas varas partiju “Likums un taisnīgums” patraucēt. Abas puses gan uzsver, ka nav uzskatāmas par eiroskeptiķiem. 

Konservatīvais poļu politiķis Joahims Brudzinskis saka, ka ne Polija, ne Itālija neplāno izstāties no Eiropas Savienības. "Es uzsveru - mēs esam neatņemama Eiropas Savienības sastāvdaļa. Bet mēs vēlamies ietekmēt to, ko izskatīs mūsu kopīgā mājvieta, mūsu Eiropas mājas," sacīja Brudzinskis.

Salvīni uzsver, ka grib citādāku Eiropu.

Ka Itālija kopā ar Poliju aizstāvētu Eiropā tradicionālo ģimeni, ko apdraud lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu tiesību popularizēšana. Salvīni mērķē uz arī Francijas, Austrijas, Nīderlandes un Zviedrijas galēji labējos pievienošanos šai jaunajai grupai, un sadarbība jau ir.

Dažu pētnieku prognozes Žaka Delora institūtā Parīzē liecina, ka vēlēšanās šī jaunā “nacionālistu” alianse varētu Eiropas Parlamentā iegūt pat 25%. Tad tā būtu trešā lielākā politiskā grupa līdzās diviem tradicionālajiem milžiem - Tautas partiju grupai (kristīgajiem demokrātiem) un sociāldemokrātiem. 

Ungārijas premjers Viktors Orbans apsveicis Salvini plānus veidot jaunu nacionālistu kustību, izsakot cerību – ka pretimigrācijas politiķi beidzot pārņems varu Briselē. 

Eksperti norāda, ka šī jaunā galēji labējo kustība tiecas apvienot spēkus ar  ļoti atšķirīgiem uzskatiem vairākos būtiskos jautājumos. Vēsture liecina, ka galēji labējiem, nacionālistiem no dažādām valstīm parasti ir grūti izveidot ilgstošu un stabilu sadarbību. Taču nepatika pret migrantiem un Briseli var būt spēcīgas vienojošās tēmas. 
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti