Eiropas pilsoņu ceļošanu uz ASV varētu vienkāršot tuvākajos gados

Aizvien reālāka kļūst iespēja, ka uz Amerikas Savienotajām Valstīm Eiropas iedzīvotāji varēs ceļot ievērojami vienkāršāk. Pagājušajā nedēļā Rīgas tikšanās laikā gan no ASV, gan Eiropas Savienības pārstāvjiem izskanējis solījums panākt izmaiņas ceļošanas režīmā.

Lai gan Amerikas Savienotās Valstis (ASV) un Eiropas Savienības (ES) starptautiskajā arēnā ir cieši sabiedrotie, jautājumos, kas skar migrāciju un ceļošanu starp Eiropu un ASV, joprojām netrūkst balto plankumu. Piemēram, Eiropas pilsoņu ieceļošana ASV vēl joprojām ir visai sarežģīta.

Aktuālos jautājumus, kas skar ASV un Eiropas Savienības iekšlietas un tieslietas, nesen abu pušu pārstāvji pārrunāja arī Rīgā.

Pirmkārt, plānotās izmaiņas paredz, ka nākotnē Eiropas pilsoņi varētu baudīt tā dēvēto uzticamo ceļotāju programmu, kas vienkāršos muitas procedūras.

Jāpiemin, ka ar lielāko daļu valstu ASV jau šobrīd ir ieviesusi atvieglotu ceļošanas režīmu, tomēr augošo terorisma draudu dēļ šī programma tiek vērtēta ar aizvien lielākām bažām. Eiropas Savienības komisārs migrācijas jautājumos Dimitris Avaramopoloss arī norāda, ka pārmaiņas nenotiks ātri un var prasīt arī piecus gadus, jo šobrīd ASV un ES sadarbības prioritāšu sarakstā svarīgākās vietas piešķirtas citiem jautājumiem.

„Migrācijas kontrole, vienlaikus uzbrūkot cilvēku kontrabandistiem, cīņa pret vardarbīgiem ekstrēmistiem, kā arī cīņa pret kibernoziegumiem – šādas galvenās Amerikas Savienoto Valstu un Eiropas Savienības sadarbības prioritātes kā galvenās pēc tikšanās Rīgā min Eiropas Savienības komisārs iekšlietu un migrācijas lietu jautājumos Dimitris Avaramopoloss. Komisārs pievērš uzmanību, ka uzskaitītās problēmas ir ļoti nozīmīgas abām pusēm, tāpēc, visticamāk, abām pusēm vajadzēs sadarboties vēl ciešāk. Tomēr ir viena nozare, kurā pilnīgi noteikti ir pamats runāt par jau sasniegtiem būtiskiem rezultātiem – tā ir cīņa pret terorismu, kurā ir gūti labi panākumi, gan pateicoties sadarbībai ar "Europol", gan arī citu projektu ietvaros,” uzsver Eiropas Savienības komisārs.

Tiesa, visai jūtīgs jautājums abu pušu attiecībās ir Eiropas Savienības ceļotāju datu aizsardzība Amerikas Savienotajās Valstīs. Kā norāda Latvijas tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (Nacionālā apvienība), šie jautājumi jeb tā sauktās drošo ostu pamatnostādnes abu pušu starpā tikuši apspriesti, bet galīgā vienošanās vēl nav tikusi panākta.

Neoficiāli gan ir zināms, ka viens no klupšanas akmeņiem abu valstu sadarbībā ir fakts, ka kopumā pēdējā gada laikā aptuveni 5000 ES pilsoņi ir devušies uz Irāku vai Sīriju, lai cīnītos ekstrēmistu grupējuma „Islāma valsts” rindās.

ASV bažas galvenokārt ir saistītas ar iespēju, ka šie ekstrēmisti, atgriežoties no kaujas lauka, varētu izmantot vīzu režīma atvieglojumus, lai nokļūtu ASV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt