Panorāma

Par valsts naudu varēs studēt tikai labākie

Panorāma

Atlaiž «Rīgas Centrāltirgus» valdi

EP uzklausa jaunos EK komisāru kandidātus

Eiropas Parlaments uzklausa no jauna izvirzītos eirokomisāra amata kandidātus

Eiropas Parlaments sācis no jauna izvirzīto komisāru kandidātu uzklausīšanu. Iepriekš tika noraidīti Francijas, Rumānijas un Ungārijas kandidāti, aizkavējot jaunās Eiropas Komisijas apstiprināšanu.

Jautājumi par iespējamo interešu konfliktu ceturtdien, 14. novembrī, dominēja Francijas izvirzītā Eiropas Savienības komisāra kandidāta noklausīšanās laikā. Eiropas Parlamenta deputāti aizrādīja, ka Tjerī Bretons vēl līdz nesenajam laikam ir vadījis lielu tehnoloģiju uzņēmumu, kas saņem daudz līdzekļu no Eiropas Savienības fondiem.

Savukārt Ungārijas kandidātam Oliveram Varhelji, kurš pretendē uz kaimiņattiecību un paplašināšanās komisāra amatu, bija grūti pārliecināt sanākušos par savu neatkarību no oficiālās Budapeštas.

Eiropas Parlaments uzklausa no jauna izvirzītos eirokomisāra amata kandidātus
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Iepriekšējie Rumānijas, Ungārijas un Francijas pretendenti tika noraidīti. Līdz ar to tagad deputātu priekšā stājās citi kandidāti.

Vismazāk kaislību bija Rumānijas politiķes Adinas Ioanas Valeanas iztaujāšanas laikā. Viņa ir pieredzējusi eiroparlamentāriete, bet nav eksperte transporta jomā, kas būs viņas pārziņā. Tāpat “zaļie” pārmeta Valeanai ambīciju trūkumu transporta jomas modernizēšanā un pielāgošanā klimata izaicinājumiem.

Savukārt ungāram Oliveram Vārhelji ir vajadzējis pamatīgi piepūlēties, lai pārliecinātu deputātus, ka pēc stāšanās komisāra amatā viņš neklausīs Ungārijas premjera Viktora Orbāna norādījumos.

 “Sākot ar pirmo ievēlēšanas dienu komisāra amatā, es rīkošos pilnīgi neatkarīgi. Es negrasos sekot nevienas valdības vai organizācijas norādījumiem. Es būšu komisāru kolēģijas biedrs un līdz ar to rīkošos koleģiāli, sekojot tikai un vienīgi Eiropas Savienības pozīcijai,” solīja Vārhelji. 

Vārhelji ir pieredzējis ungāru diplomāts. Jau vairākus gadus viņš pārstāv oficiālās Budapeštas intereses Briselē. Tomēr daudziem eiroparlamentāriešiem satraukumu radīja Orbāna izteikumi šovasar, ka gadījumā, ja viņa valsts komisārs iegūs paplašināšanās un kaimiņattiecību portfeli, tad attiecības ar Turciju un Azerbaidžānu kļūs labākas. Tādēļ arī rādās jautājumi par to, kura norādījumiem sekos šis komisāra kandidāts.

Pēc noklausīšanās vairums deputātu nolēma, ka Ungārijas pretendentam būtu jāliek iesniegt rakstiskas atbildes uz papildu jautājumiem. Līdz ar to pagaidām viņš nav izturējis pārbaudi.

Karsti ir gājis arī Francijas kandidāta Tjerī Bretona noklausīšanās laikā. Bretonam tiek piedāvāts uzticēt ļoti plašu portfeli – no iekšējā tirgus līdz aizsardzības industrijai, kosmosa politikai un pat audiovizuālo mediju jomu.

Līdz pat izvirzīšanai komisāra amatam Bretons ir vadījis lielu Francijas tehnoloģiju uzņēmumu “Atos”. Tādēļ daudzi deputāti atkal un atkal vaicāja Bretonam, kā viņš gatavojas izvairīties no interešu konfliktiem, jo “Atos” regulāri uzvar konkursos par miljoniem eiro vērtiem līgumiem no Eiropas Savienības fondiem.

Bretons ir atbildējis, ka ir pārdevis visas savas akcijas šajā uzņēmumā, un solīja strikti ievērot rīcības un ētikas kodeksa prasības. Tāpat eiroparlamentārieši pārmeta, ka daudzas atbildes uz jautājumiem ir pārāk izplūdušas un neprecīzas.

Tomēr kopumā Eiropas Parlamentā valda sajūta, ka komisijas apstiprināšanas procesam vairs nevajadzētu pārāk ieilgt. Tādēļ joprojām pastāv iespēja, ka balsojums plenārsēdē notiks novembra beigās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt