Eiropas Parlaments: Ungāriju vairs nevar uzskatīt par pilntiesīgu demokrātiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien apstiprināja ziņojumu, kurā secināts, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti Ungāriju vairs nevar uzskatīt par pilntiesīgu demokrātiju.

ES institūcijām jau sen ir konflikts ar Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu, kurš šajā valstī ir pie varas kopš 2010. gada un šogad tika pārvēlēts uz kārtējo termiņu.

EP secina, ka izlēmīgas ES rīcības trūkums ir veicinājis Ungārijas kļūšanu par "hibrīdu vēlēšanu autokrātijas režīmu", t. i., sistēmu, kurā gan notiek vēlēšanas, bet netiek ievērotas demokrātiskās normas un standarti.

Ziņojums tika apstiprināts ar 433 balsīm ''par'', 123 balsīm ''pret'', 28 deputāti atturējās.

"Ziņojuma secinājumi ir skaidri un neatsaucami: Ungārija nav demokrātiska valsts. Ņemot vērā to, cik satraucoši ātri Ungārijā izzūd tiesiskums, Eiropas Parlamentam bija steidzami jāpieņem šāda nostāja," vēsta ziņojuma autore Gvendolīna Delbosa-Corfilde, EP deputāte no Francijas.

"Mēs ne tikai skaidri norādām uz valdošās partijas "Fidesz" autokrātisko stratēģiju, bet arī esam panākuši to, ka šo nostāju atbalstījis vēl nepieredzēti liels EP deputātu vairākums. Ceram, ka šis būs pietiekami, lai padome un komisija beidzot sāktu rīkoties".

EP deputāti pauž bažas par vairākām Ungārijas politikas jomām: konstitucionālās sistēmas un vēlēšanu sistēmas darbību, tiesu neatkarību, korupciju un interešu konfliktiem, vārda brīvību, tostarp mediju plurālismu.

Problemātiska ir arī akadēmiskā brīvība, reliģiskās pārliecības brīvība, biedrošanās brīvība, tiesības uz vienlīdzīgu attieksmi, tostarp LGBT tiesības, minoritāšu tiesības, kā arī migrantu, patvēruma meklētāju un bēgļu pamattiesības.

Brisele izteikusi draudus, ka varētu ierobežot Ungārijai pieejamo ES fondu finansējumu.

EP deputāti mudina Eiropas Komisiju izmantot visus tās rīcībā esošos instrumentus, jo īpaši Tiesiskuma nosacījumu regulu. Ņemot vērā, ka pašlaik ES vērtības īpaši apdraud Krievijas karš pret Ukrainu un darbības, ko Krievija veic pret ES, viņi arī aicina komisiju atturēties no Ungārijas Atveseļošanas un noturības plāna apstiprināšanas, kamēr Ungārija nebūs pilnībā izpildījusi visus ieteikumus tiesiskuma jomā un īstenojusi visus attiecīgos ES Tiesas un Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumus.

Tāpat ieteikts nepiešķirt ES finansējumu kohēzijas politikas programmām, kuras veicina ES līdzekļu ļaunprātīgu izmantošanu vai tiesiskuma pārkāpumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti