Eiropas Parlaments pieprasa apturēt Astravjecas AES ekspluatāciju

Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien pieņēma rezolūciju, pieprasot drošības apsvērumu dēļ apturēt Astravjecas atomelektrostacijas (AES) iedarbināšanu Baltkrievijā. Pret baltkrievu AES projektu visvairāk iebilst Baltijas valstis, kas netic Minskas apgalvojumiem par atomstacijas drošību.

EP rezolūcija tika pieņemta ar 642 balsīm par un 29 balsīm pret, 21 deputāts atturējās. EP deputāti uzskata, ka Astravjecas AES ir “Baltkrievijas un Krievijas ģeopolitisks projekts, kura būvēšana un nākotnes darbība ir iespējams drauds Eiropas Savienības dalībvalstu drošībai, veselībai un vides aizsardzībai”.

Rezolūcijā uzsvērtas bažas par Astravjecas reaktora sasteigto nodošanu ekspluatācijā un pastāvīgo informācijas trūkumu saistībā ar reaktora biežo ārkārtas izslēgšanu un iekārtu iziešanu no ierindas.

Astravjecas AES pagājušā gada 3. novembrī sāka ražot elektrību, neņemot vērā Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras un Eiropas Savienības (ES) ekspertu ieteikumus par drošības uzlabošanu.

Atomelektrostacija atrodas tikai 50 kilometru attālumā no Lietuvas galvaspilsētas Viļņas, un lietuvieši ir nobažījušies par tās darbību.

Baltijas valstis jau pagājušā gada augustā nolēma, ka komerciālā apmaiņa ar Baltkrievijas elektroenerģiju tiks pārtraukta, tiklīdz sāks darboties Astravjecas AES.

Eiropas Komisija vēsta – nav pierādījumu, kas apstiprinātu, ka no Krievijas iepirktā elektroenerģija īstenībā nāktu no Baltkrievijas. EK sekojot visai pieejamajai informācijai par tirdzniecības plūsmām. Bet to nav viegli izkontrolēt, jo visas trīs Baltijas valstis joprojām ir saistītas elektrotīklā ar Krieviju un Baltkrieviju. Tāpēc arī Baltijas elektrotīklu sinhronizācija ar Eiropas tīklu ir tik būtiska un tam paredzēts viens miljards eiro no ES fondu naudas.

“Komisija arī turpina cieši sadarboties ar Baltijas valstīm, lai izpētītu, vai starplaikā pirms sinhronizācijas 2025. gadā būtu jāveic kādi konkrēti pasākumi. Piemēram, stingri sertifikāti par no trešajām valstīm importētas elektroenerģijas izcelsmi vai noteikt tīkla izmantošanas tarifus elektrības importam,” vēsta ES enerģētikas komisāre Kadri Simsone.

KONTEKSTS:

Elektrības ražošana Astravjecas atomelektrostacijā sākta  3. novembrī.

Lietuva uzskata staciju par bīstamu, it īpaši ņemot vērā, ka tā atrodas netālu no robežas. Tāpēc Lietuva lēmusi staciju boikotēt. Faktiski tas nozīmē, ka Lietuva pārtrauc elektrības tirdzniecību ar Baltkrieviju, līdzko stacija sākusi darboties.

Lietuva jau ilgstoši cenšas pierunāt Latviju stacijā saražoto elektrību nepirkt. Augustā valdība lēma, ka Latvija pārtrauks iepirkt Baltkrievijas elektrību, ja tā iedarbinās Astravjecas AES. Turklāt Latvija prasīs Krievijai apliecināt tirgotās elektrības izcelsmi, lai pārliecinātos, ka tā nav ražota Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti