Pusdiena

Rīgā domā, kā mīkstināt īpašuma nodokļa kāpumu; Jūrmalā papildu atlaides neplāno

Pusdiena

Vjetnamiešu valodas tulka vietā cietumos - tulkoti materiāli, planšetdatori, zīmju valoda

Eiropas Parlaments par ES-Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu balsos februārī

Eiropas Parlaments par ES-Kanādas brīvās tirdzniecības līgumu balsos februārī

Eiropas Savienības (ES) un Kanādas brīvās tirdzniecības līgums ir tuvāk realitātei, tā vēsta Kanādas mediji pēc tam, kad  Eiropas Parlamenta (EP) Starptautiskās tirdzniecības komiteja balsojumā paudusi tam atbalstu. Februārī būs balsojums visā EP.

Tiesa, lai līgums būtu nostiprināts pilnībā, tas būs jāratificē arī vēl visu dalībvalstu nacionālajos parlamentos.

Daudzi norāda, ka līgums ir ļoti svarīgs laikā, kad ASV prezidents Donalds Tramps grasās atteikties no šādas partnerības ar Eiropu, kas arī ietekmē Eiropas lomu pasaules kontekstā.

ES pārstāvji un Kanādas premjerministrs Džastins Trudo līgumu parakstīja jau aizvadītā gada nogalē Briselē.

Lai gan tikšanās aizritēja draudzīgā un cerīgā gaisotnē, Kanādas premjerministram pirms tam bija nācies atcelt lidojumu uz Briseli, jo pēdējā brīdī iebilda Beļģija.

Beļģijas reģiona Valonijas politiķi bažījās, ka līgums apdraudēs darba, vides standartus un lauksaimniecību, kā arī iebilda pret investoru strīdu šķīrējtiesām. Valoņu prasības apmierināja, līguma tekstu neizmainot, taču tam pievienoja dokumentu.

Jau todien, Kanādas un ES pārstāvjiem parakstot vēsturisko līgumu, bija skaidrs, ka tā ceļš joprojām ir garš. Līgums jāapstiprina gan EP, gan visiem dalībvalstu nacionālajiem parlamentiem. EP pirmais lielais solis ir sperts – tam "jā" vārdu teikusi atbildīgā Starptautiskās Tirdzniecības komiteja.

No Latvijas ievēlētais deputāts Artis Pabriks ir atbildīgs par līgumu no EP puses, un viņš pauž, ka ir jāpanāk līguma spēkā stāšanās, cik ātri vien iespējams, jo plašākas tirdzniecības iespējas veicinās ražošanas attīstību un darba vietu rašanos, un, redzot to darbībā, būs arī skaidrs, vai ir nepieciešami vēl kādi pilnveidojumi.

Vēl gaidāms balsojums visā parlamentā kopā, kas būs plenārsesijā februārī.

Rūpīgi notikumu attīstībai līdzi seko Kanāda. „ES un Kanādas brīvās tirdzniecības līgums ir tuvāk realitātei”, tā vēsta Kanādas mediji.

Rietumu analītiķi arī norāda, ka līgums ir ļoti svarīgs laikā, kad ASV prezidents Donalds Tramps grasās atteikties no šādas partnerības ar Eiropu, kas arī ietekmē Eiropas lomu pasaules kontekstā.

Tramps, kā jau vēstīts, ir parakstījis paziņojumu par ASV izstāšanos no Klusā okeāna reģiona brīvās tirdzniecības līguma, kurā apvienojušās 12 valstis, to vidū Austrālija, Kanāda, Japāna, Singapūra, Vjetnama un citas. Līdz ar to arvien reālākas ir bažas, ka arī ES ar ASV brīvās tirdzniecības līgumu noslēgt neizdosies, uz ko ES politiķi Briselē lika lielas cerības un vēlējās to noslēgt vēl prezidenta Baraka Obamas varas laikā.

Lēš, ka līdzīgi kā brīvās tirdzniecības līgums ar Kanādu, šādas jaunas attiecības ar ASV dotu jaunas iespējas uzņēmējiem, radītu jaunas darba vietas un iepludinātu miljardiem eiro lielas investīcijas.

Arī politiski abi šie līgumi ES ir svarīgi, lai nostiprinātu tās lomu un varu uz globālās skatuves.

Par Kanādas līgumu sarunas risinājās septiņus gadus, un joprojām arī par tā īstenošanos Brisele nevar būt droša, jo par kritiskāko punktu uzskata balsojumu nacionālajos parlamentos, īpaši valstīs, kur ir ietekmīgas eiroskeptiskās partijas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti