Eiropas Parlaments lūdz apžēlot Timošenko

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlamenta īpašie pārstāvji Pets Kokss un Aleksandrs Kvasņevskis vakar nodevuši Ukrainas prezidentam Viktoram Janukovičam lūgumu apžēlot Ukrainas opozīcijas līderi Jūliju Timošenko. Pati Timošenko ir paziņojusi, ka ir gatava piekrist ārstēšanai Vācijā, ja tas palīdzētu Ukrainai noslēgt asociācijas līgumu ar Eiropas Savienību. Dažādi avoti ziņo, ka jau tuvākajās dienās opozicionāre varētu atstāt valsti, lai arī šīs lietas tiesiskie aspekti joprojām ir neskaidri.

Par to, ka ieslodzījumā esošā Ukrainas opozīcijas līdere un bijusī premjerministre Jūlija Timošenko ir devusi piekrišanu doties uz ārstēšanos Vācijā paziņojis viņas advokāts Sergejs Vlasenko, kurš nolasījis Timošenko atklāto vēstuli. Tajā norādīts, ka Timošenko negatavojas lūgt apžēlošanu Ukrainā, vai arī politisko patvērumu Vācijā, tā vietā solot atgriezties dzimtenē, atgriezties politikā un aktīvi piedalīties Ukrainas atbrīvošanā no diktatūras.

Ir skaidrs, ka izbraukšana no valsts šīs problēmas pilnībā neatrisina. Taču es esmu pārliecināta, ka šāds solis atvieglos situāciju pirms gaidāmā Austrumu partnerības samita. Tāpēc veiksmīgas Viļņas un veiksmīgas Ukrainas vārdā, vēsturiskās un liktenīgās vienošanās ar Eiropas Savienību dēļ es esmu gatava pieņemt šādu piedāvājumu.

Sergejs Vlasenko arī paziņojis, ka Jūlija Timošenko pieprasīs pilnīgu juridisko un politisko reabilitāciju. Šajās dienās Jūlijas Timošenko atbrīvošanu pieprasījuši arī divi viņas aktīvākie aizstāvji Eiropas Parlamentā - Bijušais Eiropas Parlamenta priekšsēdētājs Pets Kokss un bijušais Polijas prezidents Aleksandrs Kvasņevskis. Pēc šī lūguma arvien vairāk opozīcijas pārstāvju uzsver, ka prezidentam Janukovičam tagad ir visi iemesli pieņemt lēmumu par Timošenko atbrīvošanu, taču prezidenta vadītās Reģionu partijas politiķi norāda, ka tiesisku pamatojumu bijušo premjerministri atbrīvot joprojām nav. Arī apžēlošanas komisijas pārstāve Larisa Skorika norāda, ka apžēlošana ir iespējama tikai tad, ja ieslodzītais pats to ir lūdzis. Skorika arī norāda, ka, ne Kvasņevskis, ne Kokss nav Timošenko ne radinieki, ne ģimenes locekļi.

Kā norāda eksperti, situācija Timošenko lietā joprojām ir neskaidra un jebkāds lēmums par viņas došanos ārstēties uz ārzemēm būtu jāpieņem līdz 15.oktobrim. Tieši šajā datumā Pets Kokss un Aleksandrs Kvasņevskis atskaitīsies Eiropas parlamentam par savas uzraudzības misijas rezultātiem. Ja šis ziņojums būs negatīvs, Ukrainas iespējas parakstīt asociācijas līgumu ar Briseli var tikt apdraudētas.

Kā norāda politikas komentētājs Vitālijs Portņikovs, ar šo vēstuli Jūlija Timošenko faktiski ir apspēlējusi prezidentu Janukoviču, jo līdz šim viņa galvenais trumpis bija bijušās premjerministres nevēlēšanās sadarboties ar varas iestādēm. Pēc Portņikova vārdiem, prezidentam ir piedāvāts ļoti savdabīgs kompromisa variants, proti, lai Timošenko varētu doties uz Vāciju, viņa ir jāapžēlo, jo nekāda cita tiesiska pamatojuma viņas aizbraukšanai nav un atlikušajā laikā līdz Viļņas samitam tos arī nav iespējams izveidot. Šajā situācijā Janukovičs Timošenko varētu atbrīvot un viņa varētu doties uz Vāciju, taču, visticamāk, nekur nebrauktu un atgrieztos Ukrainas politikā. Šādu kompromisu Janukovičs gan, visticamāk, nepieņems, vēloties gan asociācijas līgumu, gan Timošenko cietumā, taču tas Eiropai liktu nospriest, ka Ukrainas prezidents nekādus kompromisus nevēlas. Un, pēc Portņikova domām, tas jau būtu Janukoviča fiasko.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti