Panorāma

Jauni triecieni Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai

Panorāma

Kur sniegs, kur sasalstošs lietus...

Turpina izmeklēt korupcijas skandālu Eiropas Parlamentā

Eiropas Parlamenta viceprezidentes korupcijas skandāls met ēnu uz Eiropas Savienību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Turpinās izmeklēšana par iespējamiem koruptīviem darījumiem, kuros iesaistīti Eiropas Parlamenta deputāti. Šo situāciju par ļoti satraucošu atzīst citu Eiropas institūciju vadītāji un valstu pārstāvji, sakot, ka tas met ēnu uz visu Eiropas Savienību (ES).

Pēc Beļģijas policijas veiktajiem reidiem patlaban apcietinājumā joprojām atrodas četras personas, kuras ir aizturētas lietā par korupciju Eiropas Parlamentā.

Divu personu vārdi joprojām netiek atklāti, taču publiski tapis zināms, ka viņu vidū ir Eiropas Parlamenta deputāte, sociāliste, 44 gadus vecā Eva Kaili no Grieķijas, kura ir arī viena no 14 Eiropas Parlamenta viceprezidentēm, un bijušais deputāts no Itālijas Antonio Panceri.

Beļģijas policija Kaili mājās atradusi somas ar naudu, kurās, kā ziņo Beļģijas mediji, bijuši vairāk nekā 750 000 eiro.

Grieķijas varasiestādes jau ir iesaldējušas Kaili bankas kontus un citus finanšu aktīvus.

Briseles policija patlaban izmeklē apsūdzības par to, ka Kataras vārdā darbojošās personas maksājuši prāvus kukuļus Eiropas Parlamenta pārstāvjiem, lai šādā ceļā panāktu sev izdevīgus lēmumus.

Apsūdzētā Kaili parlamentā darbojusies kā EP prezidentes pārstāve Tuvajos Austrumos un bijusi Kataru atbalstoša.

Par notikušo ir satraukušies arī pārējo Eiropas institūciju pārstāvji, sakot, ka tas met ēnu arī uz citām Eiropas Savienības struktūrām.

"Es neesmu tiesnesis. Notiek izmeklēšanas process. Protams, ziņas ir ļoti satraucošas, ļoti, ļoti satraucošas. Mēs saskaramies ar dažādiem notikumiem, dažādiem faktiem, kas mani satrauc arī kā bijušo Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju. Ne no Ārējās darbības dienesta, ne no delegācijām neviens nav minēts, mūs tas neskar. Tagad notiek policijas izmeklēšana," norāda ES augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels.

"Mēs pārbaudām mūsu rīcībā esošo tā saukto pārredzamības reģistru, kurā tiek publicētas visas kolēģijas locekļu un viņu kabinetu locekļu sanāksmes ar interešu pārstāvjiem. Tāpēc mēs esam ļoti caurspīdīgi šajā gadījumā," uzsver Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena. "Mums ir liela pieredze ētikas institūcijas izveidošanā. Mums ir ļoti skaidri iekšējie noteikumi Eiropas Komisijā. Tāpēc es domāju, ka ir pienācis laiks apspriest, vai mēs nevarētu to noteikt visām Eiropas iestādēm."

Sašutumu pauduši arī Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvji.

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka sacījusi, ka tik lielu korupcijas skandālu Eiropas Savienība nav pieredzējusi sen, tāpēc izvērtējumam un pārmaiņām ir jābūt visos līmeņos.

Līdzīgi izteicies arī Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenijs, sakot, ka šāda lieta ir pilnībā jāizgaismo un jāatklāj līdz galam, lai nekas tāds vairāk neatkārtotos.

Eiropas Parlamentam šonedēļ būtu jābalso par priekšlikumu pagarināt bezvīzu režīmu Kuveitai, Omānai, Ekvadorai un arī Katarai, kuras vārds izskan skandālā. Ņemot vērā notikušo, daži likumdevēji ierosinājuši atlikt debates un balsojumu.

KONTEKSTS:

Beļģijas policija izvirzījusi apsūdzības korupcijā četriem cilvēkiem, tostarp Eiropas Parlamenta (EP)  viceprezidentei Evai Kaili. Viņus apsūdz par darbošanos kriminālā organizācijā, par naudas atmazgāšanu un korupciju, cenšoties virzīt Kataras intereses Eiropas līmenī.

Izskanējušas aizdomas, ka Persijas līča valsts Katara centusies ietekmēt EP politiskos un ekonomiskos lēmumus, maksājot ietekmīgiem parlamenta darbiniekiem lielas naudas summas un dāvinot dārgas dāvanas.

Lietas izmeklēšanā Beļģijā aizturētajai EP viceprezidentei Evai Kaili uz laiku apturētas visas pilnvaras. Eksperti notikušo sauc par lielāko skandālu, kāds pēdējo gadu desmitu laikāskāris Eiropas vadošās institūcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti