Eiropas Parlamentā diskutē par attiecībām ar Krieviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tikai dažas dienas pirms Krievijas parlamenta vēlēšanām Eiropas Parlamenta deputāti otrdien Strasbūrā debatēja par to, kā nākotnē veidot attiecības ar Krieviju.

Lai gan neviens nelolo cerības, ka šīs Krievijas parlamenta vēlēšanas atnesīs kādas pārmaiņas kaimiņvalsts politikā, tomēr Eiropas Parlamenta (EP) deputāti vēl nebija gatavi “norakstīt” demokrātisko opozīciju.

Deputāti debatē par ziņojumu par attiecībām starp Eiropas Savienību (ES) un Krieviju, un šis ir jau trešais šāds ziņojums pēdējo sešu gadu laikā – pirmo gatavoja tagadējais Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis, otro Latvijas eiroparlamentāriete Sandra Kalniete, bet tagadējo  – trešo – sagatavojis lietuviešu deputāts Andrjus Kubiļus.

“Kubiļus ziņojums ir visatmaskojošākais – arī tāpēc, ka Krievijas realitāte šajā laikā mainījusies un paralēli ir mainījusies eiropiešu izpratne par to, kas notiek Krievijā. Ir saglabājusies nepieciešamība [veidot attiecības], jo Krievija ir atomlielvalsts, kas piekopj agresīvu politiku, un ir virkne jautājumu, kas starptautiski nav atrisināmi, neiesaistot Krieviju,” spriež Kalniete.

Ziņojums Putina režīmu nosaucis par “stagnējošu autoritāru kleptokrātiju, kuru vada prezidents uz mūžu, kuru ieskauj oligarhu loks”. Tai pašā laikā deputāti uzskata, ka Krievijai var būt demokrātiska nākotne un tāpēc grib, lai dalībvalstis Padomē vienojas par stimuliem un nosacījumiem, kā atbalstīt šīs iekšējās demokrātiskās tendences. Tas ir sarežģīti, jo Kremlis izolē visus Rietumu atbalsta saņēmējus.

Otrdien notika deputātu debates, trešdien deputāti balsos par ziņojumu, balsojuma rezultāti būs zināmi ceturtdien. Gaidāms, ka tas gūs atbalstu, taču Eiroparlamentā ir arī Krievijas draugi, kas balsos pret.

“Arī Eiropas Savienībā ir cilvēktiesību pārkāpumi. Kad es izlasīju dažus no izteikumiem par Putina valdību, kuru es, starp citu,  neatbalstu, es biju pārsteigta par līdzību, piemēram, ar situāciju Bulgārijas valdībā – oligarhi, korupcija un tā tālāk. Eiropai nav monopola uz cilvēktiesībām un demokrātiju – mēs neesam pasaules policisti. Krievija ir mūsu kaimiņš,” uzskata EP deputāte Klēra Delija no Īrijas.

Šāds viedoklis Eiroparlamentā gan ir mazākumā, un gaidāms, ka EP deputāti atbalstīs Kubiļus sagatavoto ziņojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti