Eiropas Parlamenta deputātu skaits pēc «Brexit» saruks līdz 705

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) deputātu skaits pēc “Brexit” jeb Lielbritānijas izstāšanas no Eiropas Savienības (ES) samazināsies no 751 līdz 705, dažas valstis iegūs papildu mandātus, bet Latvijai deputātu skaits nemainīsies, informēja Eiropas Parlamenta pārstāvniecība Latvijā.

ĪSUMĀ:

  • Deputātu skaits pēc “Brexit” samazināsies no 751 līdz 705.
  • 46 no 73 iepriekš britiem paredzētajām vietām kļūs par rezervi nākamajām dalībvalstīm.
  • Atlikušās 27 vietas sadalīs 14 nepietiekami pārstāvētajām ES valstīm.
  • Igaunija iegūs vēl vienu vietu, Latvijai un Lietuvai deputātu skaits nemainīsies.

Lielbritānijai EP pašlaik ir 73 mandāti. Eiropas Parlamenta trešdien, 7.februārī, apstiprinātais vietu skaita pārdalījums līdzās samazinājumam no 751 līdz 705 vietām radītu 46 vietu “rezervi”.  

Daļa vai visas šīs vietas varētu tikt atvēlētas jaunām dalībvalstīm vai netikt aizpildītas, lai samazinātu EP izmēru.

Atlikušās 27 Apvienotās Karalistes deputātu vietas būtu jāsadala starp 14 pašlaik nepietiekami pārstāvētajām ES valstīm, uzskata deputāti.

Piedāvātais vietu sadalījums paredz, ka visvairāk papildu mandātu – piecus - iegūtu  Spānija un Francija, trīs vietas iegūtu Itālija, divas vietas – Īrija. Savukārt Polija, Rumānija, Zviedrija, Austrija, Dānija, Slovākija, Horvātija un Igaunija katra iegūs pa vienai papildus vietai EP. Atlikušās valstis papildus vietas neiegūs.

Vienu papildu mandātu iegūtu arī Igaunija, bet Latvijai un Lietuvai deputātu skaits nemainīsies – Latviju turpinās pārstāvēt 8, Lietuvu – 11 deputāti, bet Igaunijai būs 7 deputāti.

Deputāti arī uzsver, ka šis sadalījums stātos spēkā tikai tad, ja Apvienotā Karaliste izstāsies no ES. Pretējā gadījumā spēkā paliktu pašreizējā kārtība.

Konstitucionālo jautājumu komitejas priekšlikums daļu deputātu ievēlēt no visas Eiropas mēroga kandidātu sarakstiem neguva deputātu vairākuma atbalstu.

Tagad, kad likumdošanas priekšlikumu apstiprinājis Parlaments, tas vienbalsīgi jāapstiprina Eiropadomei (dalībvalstu vadītājiem), bet pēc tam galīgais lēmums ar “jā/nē” balsojumu tiks pieņemts Parlamentā. Paredzams, ka valstu un valdību vadītāji par Parlamenta sastāvu 2019. – 2024. gadā diskutēs neformālajā samitā vēlāk februārī.

Saskaņā ar Līgumu par Eiropas Savienību EP deputātu skaits nevar pārsniegt 750 (neskaitot priekšsēdētāju). Tas arī nosaka, ka dalībvalstu pārstāvniecība Parlamentā ir “līdzsvaroti proporcionāla”, un nevienai valstij nav mazāk kā sešu vai vairāk nekā 96 deputātu vietu.

“Līdzsvarotā proporcionalitāte” nozīmē, ka mazākām valstīm nav vairāk vietu kā lielākām. Tāpat šis princips nosaka, ka attiecība starp iedzīvotāju skaitu un deputātu vietu skaitu pirms noapaļošanas līdz veseliem skaitļiem pieaug, ja pieaug iedzīvotāju skaits.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti