Pusdiena

Obama: Dalība ES vairo Lielbritānijas globālo ietekmi

Pusdiena

Pusdiena 23.04.2016

EP aicina veidot "Savčenko sarakstu"; vienošanās par pilotes apmaiņu, iespējams, panākta

Eiropas Padome aicina veidot «Savčenko sarakstu»; vienošanās par pilotes apmaiņu, iespējams, panākta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Padomes (EP) Parlamentārā asambleja pieņēmusi rezolūciju, kurā aicina izveidot tā dēvēto „Savčenko sarakstu”. Šāds saraksts paredzētu sankciju ieviešanu pret personām, kuras saistītas ar ukraiņu pilotes Nadeždas Savčenko notiesāšanu Krievijā. Tikmēr advokāti paziņojuši, ka, visticamāk, politiskā vienošanās par Savčenko apmaiņu pret Krievijas izlūkdienesta darbiniekiem jau ir panākta, taču nevis starp Maskavu un Kijevu, bet gan Maskavu un Rietumiem.

Marta vidū Ukrainas prezidents Petro Porošenko nodeva Eiropas Savienības (ES) līderiem tā dēvēto „Savčenko sarakstu”.

Tajā iekļautas aptuveni 30 personas, pret kurām aicināts ieviest sankcijas par viņu saistību ar Savčenko notiesāšanu Krievijā. Nedaudz vēlāk Eiropas Parlamenta deputāti bija ierosinājuši sarakstam pievienot arī Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, taču no šīs idejas ES atteicās.

Pirms desmit dienām, 12. aprīlī, par „Savčenko saraksta” ieviešanu paziņoja Lietuva, aizliedzot iebraukt valstī arī personām, kuras saistītas ar vēl divu ukraiņu – režisora Oļega Seņcova un viņa līdzgaitnieka Aleksandra Koļčenko – notiesāšanu. Ceturtdien, atbalstot Lietuvas kolēģu rīcību, arī EP Parlamentārā asambleja savā sēdē ar balsu vairākumu atbalstīja aicinājumu līdzīgi rīkoties arī citām valstīm. Kā Krievijas medijiem paskaidrojuši asamblejas sekretariātā, šis ir tikai Parlamentārās asamblejas aicinājums, bet sarakstu izveidošana vai ieviešana paliek katras dalībvalsts ziņā. Vienlaicīgi tiek atzīts, ka pagaidām nav skaidrs, kā tieši šī iniciatīva tiks realizēta praksē un kādi cilvēki sarakstos varētu iekļūt. Tāpat tiek uzsvērts, ka pieņemtajā rezolūcijā sankcijas aicināts ieviest tikai tādā gadījumā, ja Savčenko netiks nekavējoties atbrīvota.

Komentējot apstiprināto rezolūciju, Krievijas Ārlietu ministrijas pilnvarotais pārstāvis cilvēktiesību jautājumos Konstantīns Dolgovs EP Parlamentāro asambleju apsūdzējis dubultu standartu piekopšanā. Viņš uzdevis jautājumu, vai asambleju neinteresējot personas, kuras saistītas ar nepamatotu Krievijas pilsoņu apcietināšanu un žurnālistu nogalināšanu Ukrainā, piebilstot, ka asamblejas standarti ir ļoti tāli no demokrātijas un rūpēm par cilvēktiesībām.

Piektdien, 22.aprīlī, kļuvis zināms, ka arī Ukrainas nacionālā banka ir ieviesusi sankcijas pret personām, kuras ir saistītas ar Savčenko, Seņcova un Koļčenko ieslodzīšanu Krievijā. Galvenokārt sankcijas attiecas pret Krievijas tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem – tiesnešiem, izmeklētājiem, prokuroriem. Ukrainas centrālā banka ir pieprasījusi visām bankām triju dienu laikā sniegt informāciju par kopumā 84 fizisku personu iespējamiem banku kontiem un līdzekļiem šajās finanšu iestādēs. Tāpat bankām ik mēnesi būs jāatskaitās par līdzekļu atlikumu šajos kontos un sankciju sarakstā iekļauto personu mēģinājumiem veikt finanšu darījumus.

Runājot par pašu Savčenko, kura nesen ir pārtraukusi badastreiku, advokāts Nikolajs Polozovs intervijā „5. kanālam” paudis pārliecību, ka politiskajā līmenī lēmums par Savčenko apmaiņu pret Krievijas galvenās izlūkošanas pārvaldes darbiniekiem Aleksandru Aleksandrovu un Jevgēņiju Jerofejevu jau esot panākts.

Turklāt šāda vienošanās esot panākta nevis ar Ukrainu, bet gan ar rietumvalstīm – tagad galvenais jautājums esot, kad tieši notiks apmaiņa.

Savukārt Ukrainas tieslietu ministrs Pāvels Petrenko ir paziņojis, ka Krievijas Tieslietu ministrijai ir nosūtīti visi nepieciešamie dokumenti Savčenko izdošanai, vienlaicīgi pieļaujot iespēju, ka var tikt izmantoti arī citi politiskie un diplomātiskie mehānismi viņas atbrīvošanai. Savčenko māsa Vera gan aicinājusi ukraiņu amatpersonas, tostarp prezidentu Porošenko, nelielīties ar saviem panākumiem un uzvarām Savčenko lietā, jo tie tikai izraisot smaidu Krievijas amatpersonu vidū.

Ziņots, ka pirmdien, 18.aprīlī Ukrainas tiesa Kijevā Krievijas armijas karavīriem Aleksandram Aleksandrovam un Jevgēņijam Jerofejevam piespieda 15 gadus ilgu cietumsodu. Jau uzreiz pēc tam izskanēja ziņas, ka Ukrainas un Krievija varētu vienoties par abu karavīru apmaiņu pret Savčenko.

Ir izskanējušas spekulācijas, ka Jerofejevs un Aleksandrovs varētu tikt apmainīti pret Krievijā ieslodzījumā esošo Ukrainas piloti Nadeždu Savčenko. Krievijas tiesa martā viņai piesprieda 22 gadus cietumā, atzīstot par vainīgu izvirzītajās apsūdzībās par saistību ar divu Krievijas valsts televīzijas žurnālistu nāvi apšaudē Ukrainas austrumos. Savčenko apsūdzības kategoriski noliedz kā safabricējumus un uzstāj, ka prokremliskie kaujinieki viņu nolaupīja Ukrainas austrumos un piespiedu kārtā pārveda uz Krieviju. Protestējot pret spriedumu, Savčenko atkal izsludināja badastreiku, un tiek ziņots, ka viņas veselība strauji pasliktinās.

Porošenko 19.aprīlī pavēstīja, ka ir panākta vienošanās starp viņu un Putinu par Savčenko apmaiņu, pretī atdodot Ukrainā notiesātos Krievijas karavīrus Aleksandrovu un Jerofejevu. Kremlis gan šīs runas komentēja atturīgi, sakot, ka Savčenko apmaiņa ir apspriesta, taču neko nesakot par sarunu rezultātiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti