Eiropas laikrakstos – par cīņu ar nenomaksātajiem nodokļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nodokļi, kā arī izvairīšanās no tiem aizvadītajā nedēļā dominēja vairāku Eiropas valstu presē. Sekojot Francijas prezidenta Fransuā Olanda idejai ieviest politiķu īpašumu un ienākumu deklarēšanu, viens no franču domātājiem pauda aicinājumu pilnīgi visu iedzīvotāju ienākumus padarīt publiskus.

Vai šāds ierosinājums varētu gūt sabiedrības atbalstu vēl nav skaidrs. Tikmēr vairākas Eiropas Savienības valstis jau domā par to, kā varētu veiksmīgāk apmainīties ar informāciju par citu valstu pilsoņu bankas kontiem, lai mazinātu izvairīšanos no nodokļiem.

Eiropas Savienības līderi jau ne pirmo reizi skaļi paziņo, ka nenomaksāto nodokļu dēļ Eiropas valstu budžetiem iet secen milzīgas summas. Tomēr šoreiz izskatās, ka daļa no viņiem ir nolēmusi nopietni ķerties pie darba, lai izvairīšanās no nodokļiem tiktu, ja ne izskausta pavisam, tad vismaz mazināta.

Francija, Vācija, Itālija, Spānija un Lielbritānija pašreiz strādā pie projekta, kas ļaus tām savā starpā apmainīties ar informāciju par Eiropas Savienības pilsoņu banku kontiem. Līdzīgs mehānisms ne tik sen ir ieviests sadarbībā ar Amerikas Savienotajām Valstīm.

Savukārt Beļģijas laikraksts „De Morgen” raksta, ka Eiropā ir aptuveni 130 000 bagātnieku, kuri kopumā tur ap 25 triljoniem eiro dažādās „nodokļu paradīzēs.” Avīze uzsver, ka šīs ir ārkārtīgi piemērots laiks, lai beidzot ķertos pie šīs problēmas risināšanas gan nacionālajā, gan Eiropas līmenī, jo bagātnieku nenomaksātie nodokļi krīzes laikā būtu lieti noderējuši izglītības, veselības vai zinātnes jomā.

„Darbaspēkam tiek uzlikti neiedomājami nodokļi. Savukārt finanšu kapitāls ar nodokļiem gandrīz netiek aplikts,” raksta „De Morgen”. – „Kamēr šāda brutāla nevienlīdzība turpināsies, krīzei nebūs gala. Ikviens, kuram peļņa liekas svarīgāka par solidaritāti un sociālo taisnīgumu, apdraud mūsu sabiedrības pamatus,” tā beļģu laikraksts.

Tikmēr franču filozofs Fransua Gališē nāca klajā ar citu ideju. Laikrakstā „Le Monde” filozofs aicināja Franciju tuvoties skandināvu modelim, padarot visu Francijas iedzīvotāju ienākumus publiski zināmus. „Kad jūs pērkat automašīnu, māju vai jahtu, jūs jau parādāt citiem, kādi jums ir ienākumi,” raksta Gališē. „Tad ko gan sliktu varētu nodarīt pilnīga ienākumu deklarēšana?” Franču filozofs arī piebilst, ka atklātība ir būtisks taisnīguma priekšnosacījums. Bez tās taisnīgums nemaz neesot iespējams.

„Slēpt ienākumus, aizbildinoties ar tiesībām uz privāto dzīvi, nozīmē uzskatīt savus ienākumus par kaut ko apkaunojošu, kas būtu jāslēpj no pārējiem. Savukārt atklātība dotu iespēju par tiem diskutēt kā par daļu no realitātes.” Tāds viedoklis tika pausts laikrakstā „Le Monde”.

Savukārt Somijā tiek diskutēts par jau nomaksāto nodokļu izlietošanu. Somijas opozīcija kritizē valdību par atbalstu Kipras un citu eirozonas valstu glābšanai. Tomēr daži mediji šādai kritikai nepiekrīt. Somijas izdevums „Pohjalainen” raksta, ka opozīcijai vajadzētu atbalstīt Kipras glābšanu, jo šoreiz atbildība par savām kļūdām ir jāuzņemas arī baņķieriem un lielajiem investoriem, nevis tikai nodokļu maksātājiem. Somijas laikraksts uzsver, ka eirozona ir daudz ko mācījusies kopš Eiropas Stabilitātes mehānisma izveidošanas un pirmo grūtībās nonākušo valstu glābšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti