Eiropas Komisiju uztrauc iespējamā Rumānijas tiesu sistēmas neatkarības mazināšana

Eiropas Komisija (EK) ir satraukta par vairākām izmaiņām Rumānijas likumos, kas ir apstiprinātas pēdējā laikā. Tieslietu komisāre Vera Jourova uzskata, ka šie grozījumi var mazināt valsts tieslietu sistēmas neatkarību un veicināt nesodāmību.

Rumānijas parlaments trešdien ir apstiprinājis pretrunīgi vērtētās izmaiņas krimināllikumā, kas paredz samazināt noilguma termiņu dažādās ar korupciju saistītās lietu kategorijās. Ja šie grozījumi stāsies spēkā, tad vairākas skaļas lietas pret Rumānijas politiķiem tiks automātiski izbeigtas.  

Prezentējot ikgadējo novērtējumu par tieslietu sistēmas efektivitāti un neatkarību Eiropas Savienības valstīs, tieslietu komisāre Vera Jourova atzina, ka notiekošais Rumānijā viņu īpaši satrauc.

Eiropas Komisiju uztrauc iespējamā Rumānijas tiesu sistēmas neatkarības mazināšanaArtjoms Konohovs

  “Es biju Rumānijā, manuprāt, pirms trim nedēļām, un jau tad sacīju, ka mēs ļoti uzmanīgi un ar lielu satraukumu vērojam pašreiz notiekošās izmaiņas Rumānijas likumos. Mēs redzam vairākus faktorus, kas kopumā var apdraudēt tieslietu sistēmas neatkarību. Cilvēki vēlas, lai Temīda būtu akla un spriestu katru lietu taisnīgi. Neviens, tostarp politiķi, nevar būt tam par izņēmumu,” uzsvēra Jourova.

  Trešdien Rumānijas parlaments apstiprināja izmaiņas krimināllikumā, kas paredz arī atteikties no kriminālsoda par nolaidību darbavietā.

  No šiem grozījumiem varētu iegūt arī pašreiz valdošo sociāldemokrātu līderis Liviu Dragnea. Viņš ir arī Rumānijas parlamenta apakšpalātas spīkers.

  Eiropas Tautas partijas vadītājs Žozefs Dauls izplatītajā paziņojumā sauc šo soli par neiedomājamu un piebilst, ka šobrīd ir apdraudētas reformas, ko Rumānija ir veikusi pēc iestāšanās blokā. Arī Eiropas Parlamenta deputāts no Zaļās grupas Svens Gīgolds sauc to par tīšu uzbrukumu tiesiskumam.

  Turklāt Rumānijas valdošo koalīciju nebūt nemulsina arī tas, ka šobrīd Rumānija ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts.

  Rumānijas opozīcija sola apstrīdēt jaunās krimināllikuma izmaiņas Konstitucionālajā tiesā. Bet prezidents Klauss Johanniss ir paziņojis par referenduma rīkošanu Eiropas Parlamenta vēlēšanu dienā. Tajā iedzīvotājiem tiks lūgts paust viedokli par cīņu ar korupciju un valdības rīcību šajā jomā.

  Savukārt komisāre Jourova piebilst, ka tieši politiķu spiediens ir galvenais iemesls, kādēļ daudzās Eiropas valstīs iedzīvotāji uzskata tiesu sistēmu par nepietiekami neatkarīgu.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti