Eiropas Komisija vēršas pret Itāliju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Komisija oficiāli brīdinājusi Itāliju par tās budžeta stāvokli un pārmērīgajām parādsaistībām. Šis brīdinājums ir pirmais solis pārmērīga budžeta deficīta procedūras uzsākšanai, kas var novest pie vairāku miljardu eiro lielām soda sankcijām. Eiropas Komisija aicina Itāliju mainīt pašreizējo ekonomisko politiku, paužot gatavību uzklausīt Romas skaidrojumus. Tikmēr Itālijas politiskie līderi ir izteikušies, ka Briseles priekšā neklanīsies.

Eiropas Komisija vēršas pret Itāliju
00:00 / 01:40
Lejuplādēt

Diskusijas par to, ka Itālijas budžeta stāvoklis nebūt nav iepriecinošs un vienubrīd var radīt nopietnas problēmas visai Eiropas Savienībai, norisinās jau vairākus gadus.

Pagājušā gada decembrī Eiropas Komisija aicināja Itāliju samazināt savu budžeta deficītu līdz 2,04% procentiem no iekšzemes kopprodukta (IKP), lai tādējādi izvairītos no valsts parāda palielināšanās. 2018. gadā Itālijas parāds bija sasniedzis 132% no IKP, ievērojami pārsniedzot Eiropas Savienības noteikto 60% robežu. Taču par spīti šiem aicinājumiem, Itālijas valdība nolēma īstenot izdevumu palielināšanas taktiku, tādējādi cenšoties palielināt arī ekonomisko izaugsmi. Tas ir novedis pie tā, ka deficīts ir pieaudzis līdz 2,5% šajā gadā, un nākamgad tas var sasniegt pat 3,5%, savukārt parāda apmērs jau sasniegts 135% no IKP. Kā šodien paziņoja Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis, ar 0,1% lielu izaugsmi Itālija pašlaik ir lēnāk augošā ekonomika Eiropas Savienībā un tas būtu jāmaina.

"Pēdējos gados Itālijā valsts parāds nav mazinājies, bet gan palielinājies. Mēs uzskatām, ka Itālijai ir jāpārdomā sava fiskālā trajektorija, valsts parāds un budžeta deficīts ar mērķi to mazināt. Pirmkārt, tas ir svarīgi pašai Itālijai, jo pašreizējā fiskālā trajektorija jau ir radījusi kaitējumu valsts ekonomikai. Izaugsme ir palēninājusies un pašlaik ir zemākā Eiropas Savienībā, aizdevumu procentlikmes ir palielinājušās, negatīvi ietekmējot investoru uzticību. Tas viss pierāda, ka Itālijai ir nepieciešams pārdomāt pašlaik izvēlēto ceļu," pauda Dombrovskis.

Izvērtējot tās rīcībā esošos datus, Eiropas Komisija ir izteikusi brīdinājumu Itālijai par tās pasliktinošo budžeta stāvokli un pārmērīgajām parādsaistībām. Tāpat tiek norādīts, ka Komisija ir gatava uzsākt pret Itāliju pārmērīga budžeta deficīta procedūru, kas varētu novest arī pie vairāk nekā triju miljardu eiro lielām soda sankcijām. Kā uzsvēra Eiropas Savienības ekonomikas un finanšu lietu komisārs Pjērs Moskovisi, pati pārkāpumu procedūra gan vēl uzsākta nav un Brisele ir gatava uzklausīt Romas skaidrojumus.

"Mēs neuzsākam pārmērīga budžeta deficīta procedūru. Tagad par mūsu analīzi, kas ir balstīta tikai faktos, savs viedoklis ir jāpauž Eiropas Savienības padomei. Gaidot šo atzinumu, es neredzu nepieciešamību šobrīd izteikt kādus citus minējumus. Taču tāpat kā ar citām dalībvalstīm, mēs esam gatavi iepazīties ar jaunākajiem datiem, kas varētu mainīt mūsu veikto analīzi. Tāpēc es gribu pateikt – manas durvis ir atvērtas," akcentēja Moskovisi.

Pirmais Eiropas Komisijas paziņojumus komentējis Itālijas vicepremjers Luidži di Maijo, norādot, ka valsts parādu 2017. un 2018. gadā ir izraisījusi Demorkātiskā partija. Vienlaicīgi viņš norādījis, ka citām Eiropas valstīm ir ļauts īstenot dažādus ekonomikas atveseļošanas pasākumus, kas arī pārkāpj Eiropas līgumus, taču nekādas sankcijas nav sekojušas. Savukārt vēl pirms dažām dienām otrs itāļu vicepremjers Matteo Salvini paziņoja, ka Roma Briseles priekšā neklanīsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti