Panorāma

RAKUS ārkārtas stāvoklis: atceļ plānveida operācijas

Panorāma

Bērnus no ASV atgūst pēc diviem gadiem

Polijai draud soda nauda par tiesnešu represēšanu

Eiropas Komisija prasa uzlikt Polijai sodu par Eiropas tiesas lēmuma nepildīšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Komisija ir lūgusi Eiropas Savienības Tiesai uzlikt naudas sodu Polijas varasiestādēm par to, ka tās nav pilnībā izpildījušas šīs tiesas rīkojumu. Lieta skar Polijas tiesu sistēmas neatkarību. Kaut arī Eiropas Savienības Tiesa ir likusi Polijai apturēt tiesnešu disciplinārās palātas darbību, šī iestāde joprojām turpina izskatīt tiesnešu pārkāpumus.

Eiropas Komisija nav apmierināta ar Polijas valdības reakciju uz diviem Eiropas Savienības Tiesas lēmumiem. Tā uzskata, ka par spīti solījumiem amatpersonas Varšavā atsakās pildīt tiesas rīkojumus.

“Komisijas lēmumi ir vērsti uz to, lai nodrošinātu Eiropas Savienības Tiesas spriedumu izpildi. Tie ir saistīti ar Polijas varasiestāžu rīcību, kas turpina graut Polijas tieslietu sistēmas darbību,” vēsta Eiropas Komisijas preses sekretārs Adalbērs Jancs.

“Pirmkārt, komisija nolēma lūgt tiesu uzlikt Polijai naudas sodu, lai nodrošinātu šā gada 14. jūlija tiesas pagaidu rīkojuma izpildi. Otrkārt, komisija nolēma nosūtīt oficiālu brīdinājumu par pilnvērtīgu Eiropas Savienības Tiesas 15. jūlija lēmuma neizpildi, ar kuru tika secināts, ka Polijas tiesnešu disciplinārās atbildības likums ir pretrunā ar Eiropas Savienības normām.”

Latvijas Radio korespondents Artjoms Konohovs par Briseles un Polijas konfliktu
00:00 / 02:42
Lejuplādēt

Lai arī Eiropas Savienības Tiesa lika Polijas varasiestādēm nekavējoties pārtraukt tiesnešu Disciplinārās palātas darbību, šī iestāde joprojām darbojas un turpina nozīmēt lietu izskatīšanu.

Gan Eiropas Komisija, gan Luksemburgā bāzētā Eiropas Savienības Tiesa uzskata, ka Polijas tiesnešu disciplinārās atbildības likums padara tiesnešus atkarīgus no politiskā spiediena. Līdz ar to tiesneši var baidīties pieņemt neatkarīgus lēmumus.

Polijas premjers Mateušs Moraveckis vasarā ir solījis veikt izmaiņas Disciplinārās atbildības sistēmā. Tomēr nekādas sīkākas detaļas pašlaik nav zināmas. Arī atbilde, ko sniedza viņa vadītā valdība, nav spējusi pārliecināt Eiropas Komisiju.

Polijas valdība asi reaģēja uz Briseles lēmumu. Tieslietu ministra vietnieks Sebastians Kaleta tviterī paziņoja, ka tas ir nelikumīgs uzbrukums.

Ministra vietnieks arī sacīja, ka Eiropas Komisija nepamatoti bloķē Polijai paredzētos Eiropas fondu līdzekļus. Ar to acīmredzot ir domāts tas, ka komisija joprojām nav apstiprinājusi Polijas ekonomikas atlabšanas plānu, kurā ir paredzētas ievērojamas investīcijas.

Komisijas runasvīrs vien norādīja, ka plāna izvērtēšana turpinās atbilstoši publiski zināmiem kritērijiem. Tomēr ir skaidrs, ka, visticamāk, kavēšanās ar plāna apstiprināšanu ir saistīta ar neatrisināto strīdu par tieslietu sistēmas neatkarību, kas ir viens no demokrātijas stūrakmeņiem.

Šis ir tikai viens no sāpīgajiem jautājumiem starp Briseli un Varšavu saistībā ar Polijas valdošās partijas veiktajām radikālajām tiesu sistēmas reformām, kuras, pēc ES domām, grauj tiesu neatkarību. Polija iestājās Eiropas Savienībā 2004. gadā reizē ar Latviju, piekrītot ievērot ES noteikumus un likumus.

Eiropas Parlamentā daudzi politiķi uzskata, ka pret Poliju un Ungāriju būtu jāierosina arī jaunais tiesiskuma mehānisms, kas liedz dalībvalstij piekļūt fondu līdzekļiem, ja ir vērojamas problēmas ar tiesu neatkarību.

KONTEKSTS: 

2020. gada aprīļa beigās Eiropas Komisija uzsāka kārtējo pārkāpumu procedūru pret Poliju saistībā ar dalībvalstī īstenotajām tiesu sistēmas reformām. Brisele raizējas, ka Polijas valdība vēlas sev nodrošināt politisku kontroli pār tiesu lēmumiem.

Polijā valdošās nacionālkonservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” kontrolētais parlaments 2020. gada janvārī galīgajā lasījumā apstiprināja likumprojektu, kas paredz iespēju disciplināri sodīt tiesnešus, tostarp atcelt no amata, ja viņi kritizē valdības tiesu sistēmas reformas.

Jaunais likums paplašina disciplinārpārkāpuma jēdzienu, un tādējādi tos var izmantot tiesas lēmumu politiskajai kontrolei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti