Eiropas Komisija nepilda deputātu ultimātu – neierobežo fondu naudu problemātiskām valstīm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) ir ignorējusi eiroparlamentāriešu izvirzīto ultimātu nekavējoties sākt pielietot jauno likuma varas mehānismu. Tas ļauj ierobežot valstu pieeju Eiropas Savienības (ES) fondiem, ja tajās ir vērojamas nopietnas problēmas ar demokrātiju. Deputāti draud vērsties pret EK tiesā par pienākumu nepildīšanu.

Eiropas Komisija nepilda deputātu ultimātu sākt fondu naudas ierobežošanu problemātiskām valstīm
00:00 / 01:57
Lejuplādēt

Eiropas Parlamenta deputāti nav apmierināti ar Eiropas Komisijas atbildi uz viņu rezolūciju, kas pieprasa nekavējoties sākt izmantot jauno tiesiskuma mehānismu. Šis rīks ļauj ierobežot pieeju Eiropas Savienības fondiem tām valstīm, kur, piemēram, ir vērojamas problēmas ar tiesu neatkarību vai korupciju.

Ungārijas un Polijas valdība asi iebilst pret šo rīku un uzskata, ka tas ir pretrunā ar Eiropas Savienības pamatlīgumu. Tādēļ abas valstis ir vērsušās tiesā, kuras spriedums varētu būt gaidāms šā gada beigās. Savukārt pārējās dalībvalstis piekritušas neuzsākt jaunā mehānisma izmantošanu, kamēr tiesa nebūs sniegusi savu atzinumu.

Tomēr Eiropas Parlamenta deputātiem šī kavēšanās nav pa prātam un viņi rezolūcijā pieprasīja komisijai divu mēnešu laikā sākt rīkoties. Šis termiņš pagāja otrdienas vakarā.

Eiropas Komisijas preses sekretārs Balāžs Ūjvāri apgalvoja, ka nekādas kavēšanās nav. Pēc viņa teiktā pašlaik notiek rūpīgs sagatavošanās darbs.

Ūjvāri skaidroja:

"Ir svarīgi uzsvērt, ka šis ir galējais līdzeklis. Mūsu rīcībā ir daudz citu rīku, lai pasargātu Eiropas Savienības budžetu un finanšu intereses. Tā kā šis ir galējais līdzeklis, tad mēs gribētu būt pārliecināti, ka pirms tā pielietošanas ir ievērota pienācīga procedūra."

Tomēr Eiropas Parlamenta deputāte Sofija Invelde no grupas "Renew Europe", kura aktīvi aizstāv jauno tiesiskuma mehānismu, nosauca komisijas atbildi par atrakstīšanos un aizvainojumu eiropiešiem. Tagad deputātiem ir divi mēneši, lai izlemtu, vai vērsties pret Eiropas Komisiju tiesā par savu pienākumu nepildīšanu.

Ir skaidrs, ka Ungārija un Polija varētu būt pirmās valstis, pret kurām tiktu vērsts jaunais rīks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti