Eiropas Komisija iesaistās uz Polijas robežas iestrēgušo baltiešu situācijas risināšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Savienības valstu politiskie līderi ir vienojušies būtiski ierobežot ceļošanu ārpus Šengenas zonas vismaz uz 30 dienām. Šādu ierosinājumu pirmdien izteica Eiropas Komisija. Ierobežojumi stāsies spēkā, kad katra valsts pieņems attiecīgo lēmumu savā valdībā vai parlamentā. Eiropas Komisija arī iesaistījusies uz Polijas robežas iestrēgušo baltiešu situācijas risināšanā.

Eiropas Komisija iesaistās uz Polijas robežas iestrēgušo baltiešu situācijas risināšanā
00:00 / 03:28
Lejuplādēt

Savukārt Beļģijas valdība nolēma sākot ar šodienu stingri ierobežot iedzīvotāju kustību. Turpmāk iziet no mājām būs atļauts tikai uz veikalu, pie ārsta, uz darbu vai arī lai sportotu vienatnē. Līdzīgi ierobežojumi no otrdienas pastāv arī Francijā.

Būtiska starptautiskās ceļošanas ierobežošana uz 30 dienām ārpus Šengenas zonas - šādu oficiālu nosaukumu Eiropas Komisija (EK) ierosināja, lai izvairītos no frāzes "robežu slēgšana". Izņēmumi būs ārstiem, diplomātiem un atsevišķām citām grupām.  Šī pasākuma galvenais mērķis ir nomierināt situāciju Eiropā, lai tādas valstis kā Polija, kas šobrīd ir slēgušas savas iekšējas robežas Šengenas zonā, tās varētu pakāpeniski atvērt.

"Pirmais solis ir saspīlējuma mazināšana tajos reģionos, kur ir ieviesti iekšējās robežkontroles pasākumi, lai tie kļūtu elastīgāki un skaidri mērķēti, atstājot vietu preču apritei un cilvēkiem, kam ir nepieciešams steidzami šķērsot robežu. Bet es domāju, ka līdz pilnīgai iekšējās robežkontroles atcelšanai vēl paies kāds laiks," pauda EK līdere Urzula fon der Leiena.

Var noprast, ka tas nebija viegls lēmums, jo Eiropas Komisija līdz šim ir iestājusies pret robežu slēgšanu. Bet dažādu valstu vienpusējā rīcība ir piespiedusi spert soļus, lai kaut daļēji nodrošinātu vienotu pieeju.  Eiropas Komisija ir nākusi klajā arī ar vadlīnijām, kas būtu jāievēro, ja tiek veiktas pārbaudes uz iekšējām robežām.

Tāpat fon der Leiena ir sacījusi, ka esot vairakkārt runājusi ar Polijas premjeru Mateušu Moravecki par Baltijas valstu iedzīvotājiem, kuri ir iestrēguši uz robežas ar Vāciju un netiek mājās. Polijas Ministru prezidents esot solījis rast tam risinājumu, bet nekas konkrēts šobrīd nav zināms.

Liels uzsvars tiek likts uz zaļo koridoru izveidi kravas automašīnām, jo ir ļoti būtiski nodrošināt, ka turpinās kravu piegāde. Citādi ekonomikai tiks nodarīti lieli zaudējumi.

Tāpat Vācijas uzņēmums "CureVac" ir saņēmis no Eiropas Savienības 80 miljonu eiro aizdevumu, lai paātrinātu vakcīnas izstrādi pret koronavīrusu. Uzņēmumā cer, ka vakcīna varētu būt gatava jau rudenī. Fon der Leiena pauda lepnumu, kas šis ir Eiropas uzņēmums, kas varētu rast risinājumu pasaules epidēmijai, un solīja, ka tiks maksimāli paātrinātas visas apstiprināšanas procedūras.

"Tā kā mēs visi apzināmies, ka esam smagā krīzē, mēs varam paātrināt procesus, kas citādi aizņem ļoti daudz laika un ir ļoti birokrātiski. Arī šajā gadījumā mums ir jāfokusē uzmanība uz svarīgāko. Mēs zinām, ka šī krīze skars ne tikai Eiropas Savienību, bet visu pasauli. Un iedomājieties, ko varētu nozīmēt šāda vakcīna, kad vīruss sāks izplatīties citos reģionos. Tādēļ tas mums ir ārkārtīgi svarīgi," uzskata Eiropas Komisijas vadītāja.

Savukārt Beļģijā šodien stājas spēkā vēl striktāki ierobežojumi. Turpmāk iedzīvotāji varēs pamest mājas tikai, lai aizietu uz veikalu, pie ārsta vai uz darbu, ja to nevar darīt no attāluma. Drīkstēs arī doties pastaigās un nodarboties ar sportu svaigā gaisā. Bet tas būs jādara ne vairāk kā vēl viena cilvēka kompānijā. Veikalos tiek ierobežots apmeklētāju skaits. Šie pasākumi būs spēkā līdz 5. aprīlim.

KONTEKSTS:

Izplatoties vīrusam Covid-19, daudzas valstis ierobežojušas pārvietošanos pāri to robežām. To starpā ir Polija, kura no 15. marta ieviesusi virkni drošības pasākumu. 10 dienas atjaunota robežkontrole, ārvalstniekiem liegta ieceļošana Polijā (izņemot tos, kuri strādā vai pastāvīgi dzīvo valstī; netiek ierobežoti kravu pārvadājumi, uz robežas kravas automašīnas vadītājam ir jāiziet sanitārā kontrole), pārtraukta aviosatiksme un vilcienu satiksme ar ārvalstīm.

Tā kā vairāki Latvijas iedzīvotāji vēlējušies atgriezties mājās caur Poliju, sākotnēji tika solīts transporta koridors caur valsti. Taču vēlāk situācija sarežģījusies, un daļai iedzīvotāju nākas doties ar prāmi

Starptautiskie kravu pārvadājumi ir atļauti. Saraksts ar robežkontroles punktiem, kas darbojas, pieejams šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti