Dienas notikumu apskats

Preses brīvības indeksā Latvija noslīd par četrām vietām

Dienas notikumu apskats

Saeima piešķir Latvijas pilsonību slavenajam baletdejotājam Barišņikovam

Eiropas Komisija iebilst likumam Ungārijā, kura dēļ var slēgt Centrāleiropas Universitāti

Eiropas Komisija iebilst likumam Ungārijā, kura dēļ var slēgt Centrāleiropas Universitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Komisija (EK) ir ierosinājusi tiesisko procedūru pret Ungāriju saistībā ar likumu, kas var novest pie ASV miljardiera Džordža Sorosa dibinātās, Budapeštā esošās Centrāleiropas Universitātes slēgšanas. Briselei uzskata, ka likums neatbilst kopienas „iekšējā tirgus pamatbrīvībām”. Premjera Viktora Orbāna valdības spertie soļi pašā Ungārijā izraisījusi vērienīgas protesta akcijas. Trešdien, 26.aprīlī, uzstājoties Eiropas Parlamentā (EP) Orbāns pārmetumus noraidīja, bet veltīja asu kritiku Sorosam.

Orbāna valdības grozījumi augstākās izglītības likumā radījuši bažas citviet Eiropā un Briselē, un Ungārijā izraisījuši vienas no lielākajām demonstrācijām pret viņa valdību kopš Orbāns nāca pie varas 2010.gadā.

Grozījumi aizliedz institūcijām, kas bāzētas ārpus ES, izsniegt Ungārijas diplomus, ja nav panāktas attiecīgas starpvalstu vienošanās.

Grozījumi arī prasa, lai šādām izglītības iestādēm būtu universitātes pilsētiņa un fakultātes arī savā bāzes valstī, kas miljardiera Džordža Sorosa dibinātās Centrāleiropas Universitātes gadījumā nozīmētu ASV. Tomēr šai universitātei nav studentu pilsētiņas ASV, un tā arī nepasniedz tur kursus.

Tas radījis bažas, ka vienai no prestižākajām universitātēm Centrāleiropā draud slēgšana.

Centrāleiropas Universitāti Budapeštā dibināja 1990. gadu sākumā ar mērķi „atdzīvināt intelektuālo brīvību” šajā Eiropas daļā pēc “Dzelzs priekškara” krišanas. Universitātē mācās vairāk nekā tūkstotis studentu no vairākiem desmitiem valstu.

EK viceprezidents Valdis Dombrovskis trešdien paziņoja, ka Brisele ir ierosinājusi tiesisko procedūru pret Ungāriju. EK ir bažas, ka likums neatbilst kopienas „iekšējā tirgus pamatbrīvībām” kā arī „tiesībām uz akadēmisko brīvību”.

„Mēs esam nolēmuši uzsākt tiesisko procedūru par augstākās izglītības likumu, nosūtot Ungārijas valdībai vēstuli ar oficiālu paziņojumu. Tas izdarīts balstoties uz padziļinātu juridisko novērtējumu. Mēs arī turpināsim dialogu ar Ungāriju par citiem neatrisinātiem jautājumiem, tostarp patvēruma jomā, un cieši sekosim likumprojektam par nevalstisko organizāciju reģistrāciju, kas arī ir radījis bažas,” norādīja Dombrovskis.

Ungārijai tagad mēneša laikā jāatbild uz vēstuli, un Brisele spers turpmākos soļus balstoties uz atbildēm. EK galu galā pret Budapeštu var vērsties arī ES tiesā, kas savukārt dalībvalstīm var piespriest naudassodus.

Pēdējos gados Brisele rīkojusi vairākas izmeklēšanas par Orbāna valdības lēmumiem, tostarp bažījoties par mēģinājumiem ierobežot mediju brīvību un tiesu neatkarības apdraudējumu. Tomēr vairumā gadījumu Brisele un Budapešta galu galā panāca politisku kompromisu.

Trešdien pēcpusdienā EP debašu laikā par situāciju Ungārijā, premjers Orbāns pauda cerību, ka tā notiks arī šoreiz.

Viņš noraidīja apsūdzības, bet neslēpa aso nepatiku pret Sorosu. Orbāns viņu vairākkārt kritizējis par jaukšanos Centrāleiropas lietās un mēģinājumos izpostīt kontinentu, atbalstot atvērtas robežas un imigrantiem labvēlīgu politiku.

„Šī debate ir starp mums un jums, un starp mums un amerikāņu finanšu spekulantu Džordžu Sorosu, kurš uzbrūk Ungārijai un kurš ir iznīcinājis miljoniem eiropiešu dzīvi ar savām finanšu spekulācijām,” pauž Orbāns.

Ceturtdien, 27.aprīlī Briselē ar Sorosu tiksies EK prezidents Žans Klods Junkers, lai apspriestu notikumus Ungārijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti