Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Protestos Krievijā aizturēti gandrīz 2000 cilvēku

Panorāma

Madonas novadā vēlas jaunas darba vietas un atbalstu mazajiem uzņēmējiem

ES apsver iespēju tiesāties ar «AstraZeneca»

Eiropas Komisija gatavojas vērsties tiesā pret «AstraZeneca»

Eiropas Komisija (EK) gatavojas vērsties tiesā pret Covid-19 vakcīnu ražotāju “AstraZeneca”, jo vēlas panākt, lai ražotājs pilda savas saistības un piegādā Eiropas Savienības (ES)  valstīm Covid-19 vakcīnas solītajā apjomā.

Atsaucoties uz Eiropas diplomātiem, izdevums “Politico” vēsta, ka Eiropas Komisija jautājumu par iespējamo vēršanos tiesā pret “AstraZeneca” izvirzīja apspriešanai trešdien notikušajā dalībvalstu vēstnieku sanāksmē. Kā paziņojuši diplomāti, vairums Eiropas Savienības dalībvalstu atbalstītu šādu iniciatīvu.

“AstraZeneca” nav izpildījusi solījumu gada pirmo trīs mēnešu laikā piegādāt ES valstīm solītos 100 miljonus vakcīnas devu. Tā vietā līdz pirmā ceturkšņa beigām dalībvalstis sāņēma vien 30 miljonus devu, tādēļ nācies aizkavēt iedzīvotāju vakcinācijas kampaņas.

Arī līdz otrā ceturkšņa beigām paredzēts piegādāt kopumā 100 miljonus devu solīto 300 miljonu vietā. Kā paskaidrojuši diplomāti, jau šonedēļ Eiropas Savienībai ir jāpieņem lēmums, vai iesniegt prasību un tiesas ceļā pieprasīt, lai “AstraZeneca” izpilda savas saistības, ko tā uzņēmusies ar Eiropas Savienību noslēgtajā līgumā.

Brisele arīdzan vēlas izvērtēt, kā “AstraZeneca” izlietoja 224 miljonus eiro, ko Eiropas Savienība tai piešķīra vakcīnas sastāvdaļu iegādei.

“Politico” rīcībā nonākušie ES dokumenti liecina, ka “AstraZeneca” vakcīnu piegādes aizkavējušās, jo Eiropas rūpnīcas nespēja nodrošināt nepieciešamo ražošanas jaudu. Tā vietā  nācies gaidīt, kad vakcīnu ražošanai nepieciešamais serums tiks saņemts no “AstraZeneca” rūpnīcas ASV.

Eiropas Savienības valstīs iedzīvotāju vakcinācija pret Covid-19 notiek daudz lēnāk nekā Lielbritānijā un ASV, turklāt daudzviet vakcināciju nācies iepauzēt, kamēr tika pārbaudītas bažas par “AstraZeneca” un “Janssen” vakcīnu iespējamo saistību ar asins trombu veidošanos.

“AstraZeneca” vakcīna vēl nemaz nav apstiprināta lietošanai ASV, bet ASV amatpersonas jau izteikušās, ka bez tās varētu iztikt, jo ASV ir pieejamas citu ražotāju vakcīnas.

Pēdējā laikā arī Eiropas Komisijas amatpersonas likušas noprast, ka ES nepagarinās līgumu ar “AstraZeneca” un nākamgad iedzīvotāju vakcinācijā pret Covid-19 tiks izmantotas citu ražotāju vakcīnas. ES plāno iegādāties 1,8 miljardus “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas devu.

ES veselības komisāre Stella Kirjakidu spriež, ka vakcinācijas temps Eiropā uzņem apgriezienus.

"Uz šodienu Eiropas Savienībā esam  izpotējuši 117 miljonus vakcīnu devu un tuvojamies tam, lai katru dienu izvakcinētu 3 miljonus. Vairāk nekā 30 miljoni mūsu pilsoņu tagad ir pilnībā vakcinēti. Ražošanas jauda visā Eiropas Savienībā uzņem ātrumu, ļaujot paātrināt piegādes un nākamo 10 nedēļu laikā saņemt papildu 50 miljonus "BioNTech/Pfizer" devu."

EK plāno noslēgt līgumu ar "Pfizer" par vakcīnas piegādēm arī 2022 un 2023.gadā un organizēt tās ražošanu ES. Taču izskanējušas bažas, vai tādējādi "Pfizer" neiegūs monopolu. ES gatavojas nākamajiem pandēmijas posmiem un iedzīvotāju revakcinācijai, kas varētu būt nepieciešama.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt