Eiropas Komisija: ES valstīm no 15. jūnija jāatceļ iekšējā robežkontrole

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas valstīm jau no pirmdienas, 15. jūnija, vajadzētu atcelt jebkādu iekšējo robežkontroli, kas ieviesta pavasarī Covid-19 izplatības ierobežošanai. Ar tādu ieteikumu ceturtdien, 11. jūnijā, klajā nāca Eiropas Komisija (EK). Savukārt no 1. jūlija vajadzētu pakāpeniski sākt atvērt arī Eiropas Savienības (ES) ārējās robežas ar valstīm, kur vīrusa izplatība šobrīd ir zema.

ĪSUMĀ:

  • EK mudina dalībvalstis atļaut brīvu ceļošanu jau no 15. jūnija.
  • ES iekšlietu komisāre: Daudzas ES valstis jau tāpat plāno atvērt robežas no 15. jūnija.
  • Portugāle un Spānija grasās atvērt savu robežu ne agrāk kā 1. jūlijā.
  • Dānija nevēlas ielaist ārzemniekus līdz pat vasaras beigām.
  • Nav arī skaidrs, ko darīt ar pašizolācijas prasībām.
  • No 1. jūlija mudina pakāpeniski atvērt ārējās robežas, sākot ar Balkānu valstīm.

Eiropas valstīm ir pienācis laiks atvērt savas robežas ceļotājiem no citām bloka valstīm. Tā uzskata Eiropas Komisija, kas mudina dalībvalstis atļaut brīvu iedzīvotāju pārvietošanos jau no pirmdienas, 15. jūnija.

Eiropas Savienības iekšlietu komisāre Ilva Johansone sacīja, ka vairums Eiropas valstu jau tāpat pirmdien plāno atcelt robežkontroli. Tādēļ arī pārējiem vajadzētu sekot šim piemēram.

EK: ES valstīm no 15.jūnija jāatceļ iekšējā robežkontrole
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

“Situācija kļūst arvien labāka. Mums ir arī pieejams Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra ziņojums, kas apliecina, ka robežkontrole Šengenas zonā pašlaik vairs nav efektīvs veids, kā ierobežot epidēmiju. Turklāt visās dalībvalstīs ir ieviesti tādi ierobežojumi kā sociālā distancēšanās.

Tādēļ mēs aicinām visas valstis pirmdien atcelt iekšējo robežkontroli,” sacīja Johansone.

Tomēr Portugāle un Spānija grasās atvērt savu robežu ne agrāk kā 1. jūlijā.

 Savukārt Dānija nevēlās ielaist ārzemniekus līdz pat vasaras beigām. Nav arī skaidrs, ko darīt ar prasībām pēc pašizolācijas, kas joprojām tiek piemērotas vairākās Eiropas valstīs, tostarp arī Latvijā.

Iekšlietu komisāre Johansone vien sacīja, ka prasība pašizolēties nav tas pats kā vispārējs iebraukšanas aizliegums.

Iekšējo ceļošanas ierobežojumu atcelšana ir būtisks priekšnosacījums, lai no 1. jūlija varētu pakāpeniski atcelt arī liegumu iebraukt ārpus Eiropas Savienības esošo valstu iedzīvotājiem. Eiropas Komisija mudina vispirms atvērt robežu ar Balkānu valstīm: Albāniju, Bosniju un Hercegovinu, Kosovu, Melnkalni, Ziemeļmaķedoniju un Serbiju.

Pēc komisāres Johansones domām, vislabāk būtu, ja Šengenas zonas valstu pārstāvji spētu vienoties par kopīgu sarakstu, kuru valstu iedzīvotājiem būs pirmajiem atļauts iebraukt.

„Ir skaidrs, ka pilnīga ceļošanas ierobežojumu atcelšana ar visām pasaules valstīm vēl nav iespējama. Bet šobrīd mēs varam sākt apspriest, kā pakāpeniski to darīt no 1. jūlija. Tas attiecas uz visām valstīm, kas vīrusa izplatības ziņā atrodas līdzīgā vai labākā situācijā nekā Eiropas Savienība,” norādīja Johansone.

Komisāre paredz, ka valstīm nebūs vienkārši atrast kopsaucēju. Tādēļ ir izstrādāts kritēriju saraksts, kuri būtu jāņem vērā, lemjot par ceļošanas atļaušanu. Galvenais no tiem ir vīrusa izplatība. Tāpat arī valstij, kuras iedzīvotājus Eiropa atļaus ielaist, būtu jābūt gatavai uzņemt ceļotājus no visas Eiropas.

KONTEKSTS:

No 15. maija Baltijas valstis atvēra robežas – ir atļauts atsākt starptautiskos pasažieru gaisa, jūras, autobusa un dzelzceļa pārvadājumus no Lietuvas un Igaunijas, kā arī uz Lietuvu un Igauniju. Piektdien, 12. jūnijā, tām pievienosies Polija, atverot robežu ar Lietuvu.   

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni, un vīrusa ierobežošanai daudzas valstis slēdza robežas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti