Panorāma

Pirmo reizi atļautais braukšanas ātrums – 110 km/h

Panorāma

Saeima nosoda Osmaņu impērijas laikā īstenoto armēņu genocīdu

Eiropas komisārs: līdz jūnijam jābūt lēmumam par zaļo sertifikātu

Eiropas komisārs: Līdz jūnijam jābūt lēmumam par Zaļo sertifikātu

Lai kā to nesauktu – iespēju pase, vakcinācijas sertifikāts vai Zaļais sertifikāts – pie iespējām atsākt cilvēku brīvu pārvietošanos, strādā arī Eiropā. Briselē top digitālais zaļais sertifikāts, kas apliecinās, ka cilvēkam ir imunitāte pret koronavīrusu un viņš ir vesels un tātad brīvs apmeklēt citu Eiropas valsti. Cik tālu ir sertifikāta izveides process, un kad tas varētu sākt darboties?

Par sertifikāta izstrādes procesu Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta atbildīgā redaktore Ina Strazdiņa sarunājās ar Eiropas tieslietu komisāru Didjē Reindersu, kurš atbild par sertifikāta ieviešanu.

Ina Strazdiņa: Daudzi cilvēki patiešām ar nepacietību gaida Eiropas Zaļā sertifikāta ieviešanu, jo tā ir zināmā mērā gaisma tuneļa galā, ja domājam par ceļošanu, pārvietošanos Eiropas Savienības telpā. Cik tālu tas viss ir, un kad Zaļais sertifikāts varētu stāties spēkā?

Didjē Reinderss: Mēs strādājam šobrīd pie trīs dažādiem elementiem. Protams, vissvarīgākais patlaban ir saražot un izplatīt arvien vairāk vakcīnu. Šīs nedēļas nogalē mēs būsim dalībvalstīs izplatījuši 200 miljonu jaunu devu. Mēs palielinām ražošanu, un jūs to redzēsiet arī nākamajās nedēļās Latvijā, lai panāktu to, ka līdz jūlijam 70% pieaugušo ir vakcinēti. 

Otrs elements – ir šis sertifikāts visām dalībvalstīm, kurš apliecinās, vai esat pārslimojis Covid-19 un līdz ar to jums ir imunitāte, vai esat vakcinēts, vai esat veicis Covid-19 testu un tas ir negatīvs. 

Patlaban ir debates Eiropas Savienības Padomē un Eiropas Parlamentā, un es esmu pārliecināts, ka jūnija sākumā mums būs lēmums par jauniem noteikumiem. Visām dalībvalstīm būs pienākums izsniegt vienādu sertifikātu visiem pilsoņiem un atzīt tādu pašu sertifikātu no citām valstīm.

Un trešais elements, pie kā patlaban strādājam, ir tehniskais risinājums, jo mēs vēlamies, lai pilnīgi visiem pilsoņiem būtu iespējams saņemt šo sertifikātu papīra vai digitālā formā, piemēram, mobilajā viedtālrunī.

Paskaidrojiet, lūdzu, vēlreiz, kā ir ar tiem cilvēkiem, kas nebūs vakcinējušies, ir vakcīnu pretinieki vai nav slimojuši ar Covid-19? Vai viņi būs ārpus šīm iespējām?

Ja jūs negribat būt vakcinēts, tad būs iespējams ceļot, ja vien dalībvalstis nenoteiks jaunus ierobežojumus, veicot Covid-19 testu. Mēs, protams, nezinām, vai dalībvalstis prasīs doties karantīnā vai nē, jo tas būs atkarīgs no epidemioloģiskās situācijas.

Kā būs ar trešo valstu pilsoņiem, ceļot gribētājiem?

Es esmu sācis diskusijas ar dažām trešajām valstīm un, ņemsim par piemēru ASV – ja jūs vēlaties no ASV ierasties Eiropā un esat vakcinēts ar Eiropas Zāļu aģentūrā atzītu vakcīnu, tad, protams,  būs iespējams gan atbraukt, gan saņemt Eiropas sertifikātu, kas apliecinās, ka esat vakcinēts. Vienīgā prasība būs pirms tam uzrādīt dokumentu, pierādījumu, kas apliecinās vakcinēšanās faktu. Protams, diskusijas vēl turpinās ar maniem kolēģiem ASV, proti, lai saprastu, vai arī ASV ir iespējams ieviest šādu pašu instrumentu – sertifikātu vai digitālu iespēju, ko arī mēs atzītu Eiropas Savienībā. Un tieši tas pats attiecas, piemēram, uz Lielbritāniju, Izraēlu, Kanādu un daudzām citām pasaules valstīm.

Kā būs iespējams izkontrolēt vakcinēšanās faktu, apmeklējot valstis pa sauszemi? Lidostās – tas būtu saprotams, bet mums, Eiropas Savienībā, zemes robežas taču ir atvērtas.

Protams lidostās šos sertifikātus varēs pārbaudīt gan muitas darbinieki, gan aviokompānijas pārstāvji. Ja mēs runājam par zemes robežām, tad tas nebūs tik sistemātiski, ja šādas pārbaudes uz valstu robežām nepastāvēs, un tas nozīmē, kas būs jādomā par šādām kontrolēm valsts teritorijā. Tāpēc ir tik svarīgi, lai šīs būtu efektīvs instruments vai nu papīra, vai digitālajā formā, ko var uzrādīt jebkuras kontroles apstākļos, uz ielas vai citās situācijās.

Es esmu diezgan drošs, ka lēmums būs šo sertifikātu ieviest tikai uz gadu ar iespējamu pagarinājumu. Bet, ja nākamo divpadsmit mēnešu laikā pandēmija beigsies, mēs izbeigsim sertifikātus, jo tam nav jābūt priekšnosacījumam, lai varētu ceļot. Tie ir radīti tikai pandēmijas dēļ, un vairs netiks izmantoti, ja to neprasīs epidemiologiskā situācija un pēc tiem vairs nebūs vajadzības.

Pilnu LTV interviju ar Eiropas tieslietu komisāru Didjē Reindersu klausieties LTV podkāstā. Intervija ir audio formātā angļu valodā.

KONTEKSTS:

Valdība iepriekš vienojās par to, ka Latvijā ieviesīs digitālo zaļo sertifikātu.

ES iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons paziņojis, ka vienotu tā dēvēto Covid-19 sertifikātu Eiropas Savienībā varētu ieviest līdz jūnija vidum. 

Eiropas Komisija 17. martā ir iesniegusi izskatīšanai likumprojektu, kas paredz izveidot Covid-19 vakcinēšanas apliecību, kurā tiktu norādīts, ka cilvēks ir vakcinēts, ir pārslimojis Covid-19 vai arī ir nesen saņēmis negatīvu testa rezultātu. Iecerei ir arī ne mazums kritiķu. 

Ieceres pretinieki bažījas, ka sertifikātu sistēma būs diskriminējoša un pārkāps iedzīvotāju privātumu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt