Eiropas Brīvā apvienība – gan ir daļa no zaļo frakcijas Eiropas Parlamentā, gan nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Eiropas Brīvā apvienība, kas darbojas Zaļās grupas paspārnē, Eiropas Parlamentā ir diezgan interesants veidojums. No vienas puses, tā ir daļa no zaļo frakcijas, bet no otras - nav.

Eiropas Brīvajā apvienībā ir vien astoņi deputāti, no kuriem viens atrodas cietumā. Tas ir bijušais Katalonijas vicepremjers Uriols Džunkeress.

Eiropas Brīvā apvienība – gan ir daļa no zaļo frakcijas Eiropas Parlamentā, gan nav
00:00 / 03:07
Lejuplādēt

Ar tik mazu deputātu skaitu nodibināt atsevišķu politisko grupu Eiropas Parlamentā nav iespējams. Tādēļ jau kopš 1999. gada zaļie un Eiropas Brīvā apvienība strādā kopā.

Brīvajā apvienībā darbojas pārstāvji no Skotijas, Korsikas, Katalonijas, Velsas un arī no Latvijas.

Viņu oficiālais mērķis ir cīnīties par nacionālo minoritāšu interesēm, kā arī aizstāvēt tautas, kurām nav savas valsts.

Viedokļu atšķirības starp zaļajiem un Eiropas Brīvo apvienību parādās, piemēram, atsevišķos ārpolitikas jautājumos.

Tas kļūst skaidrs no Vācijas Māršala fonda pētnieces Kristīnes Bērziņas piedāvātā raksturojuma: “Zaļā partija ar savu pēdējā laika izaugsmi ir kļuvusi centriskāka savās, piemēram, ārpolitikas nostājās. Ja pirms 20 - 30 gadiem varētu teikt, ka liela daļa no zaļajiem politiķiem bija pacifisti un viņiem bija skeptiska nostāja pret jebkādām militārām aliansēm vai pret karadarbības vai militāro resursu nepieciešamību, tad šodien mēs to gluži tā vairs nevaram uztvert.”

“Daudzi Zaļās partijas deputāti ļoti kritiski vērtē uzbrukumus Ukrainā, ļoti atbalsta transatlantiskās attiecības un ārpolitikā ieņem centrisku nostāju bez ekstrēmiem uzskatiem,” norādīja Bērziņa.

Tomēr sociālajā jomā daudziem šīs grupas politiķiem viedokļi varētu būt līdzīgi. Zaļie jau ilgstoši aizstāv diezgan dāsnu sociālo atbalsta sistēmu un vēlas aplikt ar lielākiem nodokļiem gan bagātniekus, gan arī starptautiskās korporācijas.

Jautājums par lielo uzņēmumu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, kā arī godīga nodokļu nastas sadale ir bijis viens no būtiskākajiem zaļo priekšvēlēšanu kampaņas saukļiem Rietumeiropā. Ir nozīmīgi arī jautājumi par atklātību un caurskatāmību.

Arī cīņa ar klimata pārmaiņām ir viens no centrālajiem šīs politiskās grupas jautājumiem. Arvien pieaugošais vēlētāju satraukums par klimata krīzi ir ļāvis zaļajiem kļūt par ceturto lielāko frakciju Eiropas Parlamentā. Un komisāra kandidāts no Lietuvas, 28 gadus vecais Virginijs Sinkevičs tiek asociēts ar šo grupu. Sinkevičs nāk no Lietuvas Zaļo un zemnieku savienības, un viņam ir paredzēts atbildēt par vidi un okeāniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti