Eiropas attiecībās ar Ķīnu iestājusies nepieredzēta situācija. Intervija ar Māršala fonda pētnieci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Eiropas attiecībās ar Ķīnu ir iestājusies neparasta un nepieredzēta situācija, intervijā Latvijas Radio sacīja Māršala fonda Briselē pētniece Kristīne Bērziņa.

Eiropas attiecībās ar Ķīnu iestājusies nepieredzēta situācija. Intervija ar Māršala fonda pētnieci
00:00 / 11:32
Lejuplādēt

Pētniece teica, ka šobrīd ir tāda neparasta un nepieredzēta situācija Eiropas attiecībās ar Ķīnu. "Ilgus gadus Eiropas attiecības ar Ķīnu ir raksturotas kā "laba sadarbība". Ekonomiskās saiknes, tūrisms un tā tālāk. Šobrīd mēs redzam, ka situācija mainās. Ķīna ir kļuvusi agresīvāka savā ārpolitikā. Ne tikai informācijas telpā, bet vispār savās nostājās," norādīja Bērziņa.

Pētniece skaidroja, ka Ķīnas darbības mēdz tikt sauktas par "vilku kareivju" diplomātiju. "Ir filma, kurā Ķīna ir agresīva un diktē pati savus noteikumus. Diplomāti, kuri paši šādi uzvedas mediju telpā, tiek dēvēti par ''vilku kareivjiem''. To mēs redzam attiecībā uz Eiropas Savienības [dokumentu]. Tur valoda bija nedaudz mainīta, teksts bija nedaudz mīkstināts," sacīja Bērziņa.

Viņa uzsvēra, ka saturs tekstā bija tāds pats - teju nekas netika pārāk mainīts, taču Eiropa "noraustījās". "Ķīna izdarīja savu spiedienu un Eiropa noraustījās un tikai pēc tam izlaida savu ziņojumu. Tur jau redz, ka tās attiecības... nav pavisam gludas," pauda Bērziņa.

Viņa norādīja, ka visas Eiropas Savienības valstis tagad sāks kritiskāk izvērtēt savas attiecības ar Ķīnu. "Vācijā tagad redzam, ka bija jautājums par 5G, kuras firmas pielaist pie 5G. Šajā situācijā mēs redzam, ka saistībā ar krīzi Vācija vēlas izvērtēt šo jautājumu - ne tikai tehniskā specifikācijā, bet arī plašākā mērogā. Mēs redzēsim, ka Ķīnas agresīvā retorika ir ietekmējusi tālāku sadarbību un ekonomisko tirdzniecību," pauda Bērziņa.

KONTEKSTS:

Vairākas Eiropas Parlamenta politiskās grupas pauž satraukumu par iespējamo Ķīnas varasiestāžu spiedienu uz Eiropas Ārējās darbības dienestu. Neoficiālā informācija liecina, ka Ķīnas ietekmes dēļ varētu būt mīkstināts ziņojums par dezinformāciju, ko pēdējā laikā aktīvi izplata ar šo valsti saistītie avoti.

Briselē nerimst diskusijas par to, ka Eiropas Ārējās darbības dienests varētu būt pakļāvies spiedienam no Ķīnas. Oficiālu pierādījumu tam nav. Tomēr Ārējās darbības dienesta 24. aprīlī  publicētajā ziņojumā par jaunākajām tendencēm dezinformācijas jomā trūkst vairāku faktu par Ķīnas lomu šajā procesā. Tie bija minēti šī dokumenta uzmetumā, kas bija nopludināts presei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti