Eiropas amatpersonas pauž bažas ar notikumiem Turcijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Aizvien spēkā pieņemoties plašajam korupcijas skandālam Turcijā, kas skāris premjera Redžepa Tajipa Erodgana sabiedrotos, valdība ir atlaidusi no darba policijas priekšniekus vairākās provincēs. Līdz ar to kopš skandāla izcelšanās decembrī darbu zaudējuši vairāk nekā 700 likumsargi. Valdošā partija arī iesniegusi likumprojektu, kas valdībai dotu lielāku teikšanu attiecībā uz tiesnešu un prokuroru iecelšanu. Par Erdogana valdība rīcību bažas trešdien izteica gan Eiropas Komisija, gan Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks.

Turpinot tiesībsargājošo iestāžu tīrīšanu pēc tam, kad decembrī izcēlās premjera Redžepa Tajipa Erodgana valdību satricinājušais korupcijas skandāls, no darba atlaisti policijas priekšnieki 16 no aptuveni 80 provincēm. Par to trešdien vēstīja privātā ziņu aģentūra „Dogan".

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas dekrētu, starp atlaistajiem ir galvaspilsētas Ankaras un trešās lielākās pilsētas Izmiras policijas priekšnieki, kā arī nacionālā drošības dienesta priekšnieka vietnieks. Iemesli nav skaidri. Jau naktī uz otrdienu saskaņā ar valdības dekrētu Ankarā no darba tika atbrīvoti 350 policisti. Tādejādi kopš decembra vidus, kad sākās skandāls, kopumā atlaisti vairāk nekā 700 likumsargi, liecina Turcijas mediju apkopotā informācija.

Notikumu attīstību trešdien komentēja Eiropas Komisija, atkārtoti paužot bažas par vēršanos pret tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem. Eiropas Savienības kandidātvalstij Turcijai tikai nesen izdevās vienoties ar kopienu par iestāšanās sarunu atsākšanu pēc tam, kad tās ilgāku laiku bija iesaldētas. Eiropas Komisijas preses pārstāvis Olivjē Beilijs norādīja, ka pēdējā laika notikumi Turcijā dod pamatu raizēties.

„Notiekošais var traucēt izmeklēšanai, un vājināt tiesu sistēmas un policijas spēju veikt neatkarīgu izmeklēšanu. Mēs aicinām Turciju kā kandidātvalsti, kas apņēmusies ievērot iestāšanās kritērijus, tostarp cieņu pret likuma varu, spert visus nepieciešamos soļus, lai nodrošinātu, ka apsūdzības pārkāpumos tiek izmeklētas bez diskriminācijas vai priekšrocībām caurskatāmā un objektīvā veidā," pauda Beilijs.

Tikmēr Turcijā valdošā „Taisnīguma un attīstības partija" parlamentā iesniegusi likumprojektu par Tiesnešu un prokuroru Augstākā padomes reformēšanu, kas valdībai dotu lielāku teikšanu attiecībā uz tiesnešu un prokuroru iecelšanu. Tieslietu ministrs Bekirs Bozdā arī paziņoja, ka valdība bloķēs padomes izmeklēšanu par iespējamu politisko spiedienu uz policiju un prokuroriem, vēsta aģentūra AFP.

Par plāniem reformēt tiesu sistēmu bažas trešdien izteica Eiropas Padomes cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks. Sociālajā tīklā „Twitter" viņš paziņoja, ka „priekšlikumi ierobežot Tiesnešu un prokuroru Augstākās padomes pilnvaras uzskatāmi par nopietnu triecienu Turcijas tiesu varas neatkarībai."

Turcijas policija decembrī arestēja vairākus desmitus cilvēku, tostarp divu tā laika ministru dēlus, aizdomās par kukuļodošanu saistībā ar nekustamo īpašumu projektu īstenošanu. Plašais korupcijas skandāls tiek saistīs ar pieaugošajām pretrunām starp premjerministra Erdogana valdību un ietekmīgo islāmistu sludinātāju Fetullu Gilenu, kurš uzturas ASV, bet kura sekotāji ieņem daudzus nozīmīgus amatus Turcijas policijā un tiesu sistēmā. Erdogans korupcijas skandālu pasludinājis par „zemisku mēģinājumu" gāzt viņa vadīto valdību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti