Eiroparlaments pieprasa starptautisku izmeklēšanu par ukraiņu režisora un aktīvista tiesāšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP) pieprasa sankcijas pret tām atbildīgajām Krievijas amatpersonām, kuras vainojamas ukraiņu kinorežisora Oļega Sencova un aktīvista Oleksandra Kolčenko aizturēšanā un notiesāšanā. Deputāti pieprasīja arī starptautisku izmeklēšanu. Tāpat EP nosoda Igaunijas Drošības policijas virsnieka Estona Kohvera notiesāšanu Krievijā.

Divdesmit un desmit gadus cietumā – šo sodu ukraiņu kinorežisoram Oļegam Sencovam un Oleksandram Kolčenko Krievijas Ziemeļkaukāza apgabala kara tiesas Rostovā pie Donas piesprieda augusta nogalē. Tas tūdaļ sacēla sašutuma vētru gan abu dzimtenē Ukrainā, gan arī starptautiskajā vidē, liekot ar neapmierinātību reaģēt arī Krievijas kinorežijas un mākslas pasaules pārstāvjiem. Sencovu un Kolčenko aizturēja aizvadītā gada pavasarī dažus mēnešus pēc Krimas okupācijas. Krievijas drošības dienesti viņus sagūstīja pret Krimas aneksiju vērstu protestu laikā.

Par spīti starptautiskajam spiedienam, Krievijas varas iestādes atsakās mainīt lēmumu, arvien apgalvojot, ka abi apsūdzēti terorismā un viņu nodoms bijis uzspridzināt Ļeņina pieminekli un aizdedzināt prokrievisko institūciju birojus. Sencovu apsūdz arī nelikumīgā ieroču glabāšanā.

Pasaules reakcijai pievienojies arī Eiropas Parlaments, ceturtdien, 10.sepetmbrī, par abiem notiesātajiem ukraiņiem izvēršot plašas debates plēnārsesijas laikā Strasbūrā. Rezolūcijā, ko atbalstījis vairums EP deputātu, politiķi pieprasa Eiropas Savienības Padomei izveidot sarakstu ar to Krievijas amatpersonu vārdiem, kuras atbildīgas par kinorežisora Sencova un aktīvista Kolčenko nolaupīšanu un nelikumīgo notiesāšanu, un noteikt liegumu iebraukšanai Eiropas Savienības teritorijā, kā arī iesaldēt banku kontus.

Deputāti arī prasa Krievijai pārbaudīt iespējamo Sencova un Kolčenko spīdzināšanas faktu, jo abi pirms tam medijiem publiski par to stāstīja, taču Krievijas atbildīgās iestādes atteicās iejaukties. Eiropas politiķi arī pieprasa starptautisko izmeklētāju piekļuvi lietas izmeklēšanai.

Līdztekus šiem diviem cilvēkiem Eiropas Parlamenta deputāti piesauca vēl divus vārdus – arī Igaunijas policijas virsnieku Estonu Kohveru un Ukrainas lidotāju Nadju Savčenko, kuri arī atrodas Krievijas cietumos. Estonam Kohveram, kuru pērn nolaupīja Igaunijas teritorijā, piespriests 15 gadu ilgs cietumsods. Deputāti norāda, ka jau no paša sākuma Estonam Kohveram nebija tiesību uz taisnīgu tiesu, tiesas sēdes nav bijušas atklātas, tajās liegta gan Igaunijas konsula piedalīšanās, gan pašam Kohveram liegta juridiskā palīdzība, kā arī nav atļauts tikties un ģimenes locekļiem.

Savukārt lidotājas Savčenko lietā deputāti pieprasa atbrīvot lidotāju saskaņā ar pieņemto Minskas vienošanos, kas paredz apņemšanos atbrīvot visus ķīlniekus un visas pārējās personas, kuras ir aizturētas saistībā ar konfliktu Ukrainā.

„Nelikumīgi nolaupot un notiesājot Igaunijas un Ukrainas iedzīvotājus, Krievija "brutāli pārkāpusi" Ukrainas un Igaunijas teritoriālo integritāti, un tiesvedība viņu lietās nav uzskatāma par leģitīmu,” tā vēstīts Eiropas Parlamenta rezolūcijā. „Tās ir gangsteru metodes. Tam nav nekāda sakara ar sabiedrību, kas ievēro cilvēktiesības,” sacīja deputāts no Čehijas Pāvels Telička.

Šim deputātu pieņemtajam dokumentam nav likuma spēka, taču tā nodoms ir pievērst uzmanību cilvēktiesību situācijai Krievijā un konkrētajiem gadījumiem, kā arī dalībvalstīm tagad būtu jāizskata Eiropas Parlamenta aicinājums veidot sarakstu ar nevēlamo Krievijas amatpersonu vārdiem, kuras iesaistītas šajās lietās.

Jau ziņots, ka Kohvers tika nolaupīts pagājušā gada 5.septembrī. Krievija viņu apvainoja spiegošanā, nelikumīgā robežas šķērsošanā un citos noziegumos. Krievijas tiesa viņam piesprieda 15 gadu cietumsodu. Kohvers gan šo spriedumu nepārsūdzēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti