Dienas notikumu apskats

ASV nosūta uz Irāku jūras kājniekus cīņai ar «Daīš»

Dienas notikumu apskats

Ūdens līmenis Daugavā turpina celties

Eiropadomes vadītājam Tuskam pagarina mandātu uz divarpus gadiem

Eiropadomes vadītājam Tuskam pagarina mandātu uz divarpus gadiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 6 mēnešiem.

Pēc emocionālām diskusijām Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāji ir pagarinājuši Eiropadomes priekšsēdētāja Donalda Tuska mandātu uz vēl vienu divarpus gadu termiņu. Pret viņa kandidatūru asi iestājās tikai Tuska dzimtās Polijas valdība. Tomēr vairums citu premjeru un prezidentu uzskatīja to par Polijas iekšpolitisko cīņu, kurā viņi nevēlas tikt ierauti.

Lai gan vairums Eiropas Savienības valstu jau iepriekš izteica atbalstu Donalda Tuska atkārtotai ievēlēšanai Eiropadomes priekšsēdētāja amatā, intriga saglabājās līdz pat pēdējam mirklim. Ierodoties jaunajā samita ēkā, Polijas premjere Beāta Šidlo uzsvēra, ka lēmumu par jaunā Eiropadomes vadītāja iecelšanu nedrīkst pieņemt bez visu valstu piekrišanas.

“Polijai ir acīmredzams, ka ar principiem tirgoties nedrīkst. Nav iespējams vienoties par Eiropadomes prezidenta iecelšanu, lai kurš tas būtu, bez viņa dzimtās valsts piekrišanas. Te ir jautājums par principiem. Polija tos aizstāvēs līdz pat galam, jo šie principi ir Eiropas Savienības pamatā. Valstis, kas to nesaprot, veicina destabilizāciju,” sacīja Šidlo.

Viņa solīja aizstāvēt savu pozīciju līdz pēdējam. Kuluāros tika pieļauts, ka viņa varētu pat pamest sanāksmes zāli, lai bloķētu lēmuma pieņemšanu. Tādēļ Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite neslēpa, ka sagaida no Polijas pārsteigumus.

Tomēr Grībauskaite solīja atbalstu Tuskam: “Viņš strādā labi. Mums ar viņu nav bijis nekādu problēmu. Un mēs negribam kļūt par Polijas iekšpolitiskās situācijas ķīlniekiem. Tas vairāk atgādina Troņu spēles.”

Arī Latvijas premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) pirms sanāksmes sākuma atzina, ka emocijas sit augstu vilni. Tomēr viņš bija pārliecināts, ka jaunais Eiropadomes priekšsēdētājs tiks ievēlēts jau šajā samitā: “Tas, protams, nav labi, ka, acīmredzot, vienbalsīgi nebūs šis lēmums [pieņemts]. Bet lēmums noteikti būs un, protams, nākotne rādīs, rētas jau vienmēr kaut kādas paliek. Bet es domāju, ka ar Eiropas nākotni tomēr viss būs kārtībā. Katram jāpārdzīvo savs...”

Sagatavošanās darbus Tuska pārvēlēšanai veica Maltas premjers Džozefs Muskats un viņa komanda. Muskats personīgi bija apzvanījis visus ES valstu līderus, lai saprastu, kuru kandidātu viņi atbalsta. Tādēļ Briselē Maltas premjers bija pārliecināts, ka Polijas valdības vadītājai neizdosies apturēt lēmuma pieņemšanu: “Viena vai vairākas valstis var paust savu iebildumus pret lēmumu. Bet viena valsts nevar bloķēt lēmuma pieņemšanu. Pastāv skaidri noteikumi, un mēs pie tiem pieturēsimies.”

Latvijai Donalda Tuska pārvēlēšana ir būtiska, jo viņš ir vienīgā augsta līmeņa Eiropas Savienības amatpersona, kas nāk no Centrālās vai Austrumu Eiropas. Viņš spēlējis būtisku lomu gan palīdzības sniegšanā Ukrainai, gan Krievijai uzlikto sankciju pagarināšanā, gan citos jautājumos.

"Bijušā Polijas premjerministra Donalda Tuska pārvēlēšana Eiropadomes prezidenta amatā ir labas ziņas Baltijas valstīm," tā sarunā ar Latvijas Radio vērtē Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Valdis Dombrovskis, kurš patlaban atrodas vizītē Polijā.

Dombrovskis: Tuska pārvēlēšana Eiropadomes prezidenta amatā ir labas ziņas Baltijas valstīm
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

EK viceprezidents Dombrovskis uzsver, ka Tusks labi zina mūsu reģiona valstu problēmas un vajadzības, un "vienmēr ir bijis Austrumeiropas reģionam, arī Baltijas valstīm ļoti atbalstošs". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti